Консультує Надвірнянське бюро правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання БВПД : "Договір дарування чи заповіт?"

Щоб зробити правильний вибір між договором дарування і заповітом, необхідно правильно розуміти, в чому полягають відмінності, плюси і мінуси.

На перший погляд, вони дуже схожі. І в тому і в іншому випадку, до  спадкоємців (Правонаступників) переходить право власності. Але не все      так просто, різниця досить суттєва.

Момент переходу права власності.

 

У випадку з заповітом спадкоємець стає власником, тільки пройшовши процедуру оформлення спадщини, яка включає в себе:
  - відкриття спадщини (слід подати заяву про прийняття спадщини протягом 6 місяців починаючи з дня смерті спадкодавця);
  - ведення спадкової справи і збір документів;
  - реєстрацію права власності.
У разі дарування обдаровуваний стає повноправним власником вже при житті дарувальника

Обов’язкові витрати.

Під час переходу нерухомості від одного близького родича до іншого найчастіше використовують договір дарування, оскільки цей документ не припускає сплату значного податку, а вірніше ставка податку для родичів дорівнює нулю.  Податок сплачується лише у тому випадку, якщо договір дарування укладається між «неспорідненими душами». Майно, що перейшло в дар, вважається доходом і передбачає сплату податку, розмір якого залежить від вартості житла. Тому, якщо є бажання передати майно у власність далекому  родичу або людині, яка не перебуває у родинних стосунках з вами, то дешевше обійдеться заповіт.

Можливість скасування.

Заповіт надає значну свободу вибору для спадкодавця. Він може скласти один заповіт, а може й сто один. Заповіт можна скласти на будь-яке майно (навіть те, якого немає у власності у спадкодавця на момент складання заповіту). Одночасно може діяти як один, так і декілька заповітів. Головне, щоб вони не суперечили один одному. Заповіт спадкодавець може змінити або скасувати у будь-який момент (що на практиці нерідко і робиться в останні роки життя).Договір дарування скасувати практично неможливо, якщо немає надзвичайно вагомих обставин. Як, наприклад, недієздатність на момент вчинення правочину (складання договору).

Потенційнапроблемність.

Хоч при складанні заповіту законодавець надав спадкодавцеві значну свободу при виявленні своєї «останньої волі», слід пам'ятати про обов'язкову частку у спадщині, яка обмежує свободу заповіту. До цього переліку входять лише особи, які належать до першої черги спадкоємців за законом і є малолітніми, неповнолітніми, повнолітніми непрацездатними дітьми спадкодавця (в тому числі усиновленими), непрацездатною вдовою (вдівцем), непрацездатними батьками (усиновителями) та дітьми, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені після відкриття спадщини. Таким чином, договір дарування є більш вигідною та безпечною для обдарованого, а заповіт - для спадкодавця.

Отже, якщо у Вас виникають труднощі та Ви не можете остаточно визначитись із вибором між Заповітом та Договором дарування, зверніться до нас і Ви отримаєте всі відповіді на Ваші запитання.

Інформація надана в рамках реалізації правопросвітницького проекту «Я маю право».

 

 

Надвірнянське бюро правової допомоги

Івано-Франківського місцевого центру

з надання БВПД

Share