До Всесвітнього дня водно-болотних угідь – співпраця в верхів’ях Пруту з роздільного збору побутового сміття

Цю дату ми щорічно відзначаємо 2 лютого з нагоди підписання Рамсарської конвенції, названої на честь міста Рамсар в Ірані, де вона була прийнята.
Водно-болотні угіддя (ВБУ) – це земельні ділянки, які затоплені водою сезонно або постійно (болота, ставки, озера, річки, заплави і трясовини), природні або штучні‚ глибина яких не перевищує шість метрів.
Для території Карпатського НПП, куди входить Яремчанщина та частина Верховинського району Івано-Франківської області, такими територіями є верхів’я р. Прут та верхів’я р. Погорілець. Ці території сьогодні приваблюють багато відвідувачів. Але з розвитком туристичної галузі збільшилося і навантаження на ці території. Зокрема, через відсутність сталого вирішення проблем поводження з побутовим сміттям та комунальними стоками населених пунктів. Кожен туристичний сезон лише загострює проблеми санітарно-гігієнічного благополуччя населених пунктів та природного середовища. Греблі з пластику на річках, захаращені різним побутовим сміттям долини та заплави гірських річок, прикраси з пластикових пакетів та паперового сміття на узбіччях лісових доріг та по берегах річок в межах населених пунктів – все це, на жаль, стає складовою краєвиду в цьому краю дивної природи.


Вже багато років наша організація розвиває партнерство з місцевою владою та громадою задля сталого розвитку сільських громад Яремчанщини, зокрема забезпечення доступу до безпечної води та санітарії, вирішення проблем твердих побутових відходів. Для цього було впроваджено декілька пілотних проектів по розвитку інфраструктури водопостачання та водовідведення. Також впроваджувалися і демонстраційні проекти по збору вторсировини, зокрема було організовано шість сортувальних майданчиків. Проте, такі заходи не дали поки бажаного ефекту, оскільки потрібно надалі розвивати мережу приймальних пунктів та налагоджувати відповідні послуги в населених пунктах.
В рамках громадського обговорення проекту ПУРБ Пруту в травні 2015 року представники місцевих громад в басейні Пруту активно піднімали питання боротьби з стихійними звалищами побутового сміття – як однієї з істотних проблем, що впливають на стан річок та водних екосистем у верхів’ях Пруту.
Ці обговорення Плану та програми заходів щодо покращання стану водних ресурсів басейну Пруту стали поштовхом для нового етапу розвитку співпраці «МАМА-86-Яремче» з місцевим приватним підприємцем та Яремчанською міською радою щодо вирішення проблем побутового сміття.
Вже у січні 2016 року було придбано гідравлічний прес для вторсировини за фінансової підтримки Глобального Водного Партнерства (ГВП) Центральної та Східної Європи – ГВП Україна та ВЕГО «МАМА-86», додаткові комплектуючі до пресу були придбані приватним підприємцем Володимиром Галюком. Яремчанська міська рада зобов’язалася в поточному році придбати контейнери для роздільного збору відходів в рамках місцевої екологічної програми.
Сторони погодилися співпрацювати для досягнення доброго стану річки Прут, що є головною водною артерією в регіоні, шляхом:
–    проведення інформаційної роботи на рівні громади про негативний вплив несанкціонованого складування твердих побутових відходів (ТПВ) на стан водних ресурсів та довкілля і про необхідність запровадження роздільного збору ТПВ на місцях;
–    розвитку місцевої інфраструктури та послуг для домогосподарств з для управління ТПВ;
–    організацію спеціалізованого пункту роздільного збору-складування ТПВ на території Яремчанської міської ради.

Сподіваємося на всебічну підтримку органів місцевого самоврядування, державних та недержавних установ та активну участь окремих громадян у запровадженні роздільного збору побутового сміття та в охороні водних ресурсів та водно-болотних угідь Карпатського НПП.

Share