Що дасть Україні статус кандидата до вступу в Євросоюз

Історія євроінтеграційного руху в Україні драматична, й поворотні моменти у новітній історії нашої держави нерозривно пов’язані з боротьбою народу за європейське майбутнє. Варто згадати хоча б Революцію Гідності, яка почалася з відмови Віктора Януковича підписати Угоду про асоціацію з ЄС на саміті Східного партнерства у Вільнюсі.  Прагнення більшості українського суспільства стати частиною Євросоюзу кардинально змінило зовнішньополітичний курс країни, викликавши  хвилю обурення у суспільстві і протестні акції  переросли у  Євромайданан. Після 2014 року Україна та Європейський Союз, схваливши Угоду про асоціацію, не поспішали з наступними кроками. У Брюсселя та Києва з’явилося надто багато нових викликів. ЄС пережив міграційну кризу, Брекзіт, пандемію коронавірусу. Україна зіткнулася з анексією Криму, почалася війна з росією, паралельно київська влада постала перед необхідністю складних економічних та політичних реформ. На цьому тлі розмови про членство в Євросоюзі звучали дедалі рідше. Ситуацію змінив лютий 2022 року. Масштабна війна, яку росія почала проти України, знову поставила руба питання про те, до якого ж альянсу належить Україна? Де її майбутнє? Відповідь виявилася очевидною. 28 лютого українська влада подала  заявку на членство України в Європейському Союзі. 1 березня Європейський парламент переважною більшістю голосів затвердив резолюцію, яка рекомендує державам членам ЄС працювати над наданням Україні статусу кандидата на вступ. Під час неформального саміту Євросоюзу у Версалі  11 березня лідери країн членів погодилися з тим, що Україна є частиною європейської родини, однак питання стосовно статусу кандидата, на їхню думку, має спочатку опрацювати Європейська комісія.

 

 Ще кілька тижнів тому в ЄС серйозно обговорювали варіант не надавати Україні статус кандидата в ЄС, а лише озвучити рекомендації для того, щоб отримати такий статус. Але річ у тому, що жоден кандидат у ЄС не відповідає критеріям членства в Євросоюзі. Саме тому одразу після того, як країна стає офіційним кандидатом, для неї починають розробляти критерії для членства. Для України офіційний початок вступу в ЄС є важливим додатковим механізмом економічної та іншої допомоги в умовах війни. 17 червня  Європейська комісія, виконавчий орган ЄС, ухвалила свою рекомендацію щодо  надання Україні статусу кандидата на входження  в Євросоюз  .  Для нашої держави статус кандидата на членство в Євросоюзі , це в першу чергу політичне рішення , яке означає: Україна отримає конкретні рекомендації для того, щоб стати повноцінним членом ЄС; розпочнеться процедура вступу до членів ЄС (зараз у межах Асоціації йдеться лише про співпрацю); Україна перейде в нову політичну площину, фактично це закріпить готовність ЄС прийняти євроінтеграційні наміри.

Загалом процес вступу України в Євросоюз матиме декілька етапів:

  • Крок перший. Україна набуває статусу кандидата, Єврокомісія розробляє рекомендації для того, щоб відповідати критеріям країн-членів.
  • Крок другий. Закінчується війна, і Україна отримує фінансування на відновлення. Це можуть бути гроші партнерів, приватні інвестиції, заарештовані активи РФ.
  • Крок третій. Україна запускає економіку завдяки отриманим інвестиціям, відновлює інфраструктуру та реалізує реформи.
  • Крок четвертий. Уже відновлена та з міцною економікою Україна стає членом ЄС.

Олександр Гуменюк,

депутат Яремчанської міської ради

Share