Як виправити помилку у документі
Досить часто наші громадяни зіштовхуються з проблемою, коли в документах допущено помилку. Найпоширенішими є помилки в особистих документах: паспортах, свідоцтвах про народження, трудових книжках, а також у правовстановлюючих документах: свідоцтвах про право власності тощо. Розбіжність навіть у одній літері в написанні ім’я, по-батькові чи прізвищі може дуже ускладнити оформлення документів. Необхідність у виправленні помилки найчастіше виникає при оформленні спадщини. Так, нотаріуси відмовляють у видачі свідоцтва про право на спадщину при виявленні помилок у правовстановлюючих документах. Також необхідність у виправленні помилки виникає при реєстрації права власності на нерухомість в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Що таке правовстановлюючий документ
Правовстановлюючий документ – документ, який посвідчує правовий зв’язок конкретного майна з особою його власника та складений у порядку, передбаченому законодавством. Це може бути – державний акт на право власності на земельну ділянку, свідоцтво про право власності на нерухоме майно, трудова книжка, цивільно-правовий договір тощо.
Як можна виправити помилку в позасудовому порядку
Найпростіший варіант вирішення проблеми – це звернення до органу, який видав документ з проханням виправити помилку. Однак виправити помилку зможуть лише в тому випадку, якщо в документах, на підставі яких видавався правовстановлюючий документ даної помилки не було, і помилка була допущена саме з вини органу, який його видав.
Тоді потрібно звертатись до суду?
Якщо у виправленні помилки відмовлено, або така установа ліквідована та архівні документи не збереглися, а орган в якому знаходиться архівна справа не наділений повноваженнями виправляти такі помилки єдиним способом вирішення питання є звернення до суду із заявою про встановлення факту належності правовстановлюючого документа. Застосувати процедуру встановлення фактів, які мають юридичне значення, можна за наявності таких обставин:
Куди звертатись?
Заява про встановлення факту, що має юридичне значення, а саме встановлення факту належності правовстановлюючого документа подається до місцевого суду за місцем реєстрації проживання.
Що потрібно вказати у заяві та які документи до неї додати?
Заява про встановлення факту належності правовстановлюючого документа повинна містити:
До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про те, що організація, яка видала документ, не має можливості внести до нього відповідні виправлення.
Надвірнянське бюро правової допомоги Івано-Франківського місцевого центру з надання БВПД |
Авторські статті
|