Журналістське розслідування : що нас далі чекає? Невже будемо «шрайбати» тести з української мови - латинкою ?...

З 16 липня 2021 року українці, які хочуть обійняти певні посади в державній службі та галузі освіті зобов’язані  надавати сертифікат про рівень володіння державною мовою. Організовувати цей процес взявся Апарат Національної комісії зі стандартів державної мови. Для цієї начебто шляхетної мети за кошти українських платників податків, було створено спеціальну структуру , затверджено тестові завдання і процес «спотикаючись» пішов. Адже у містах Заходу України зареєструватися на складання іспиту було практично неможливо. Чомусь локацій, які давали фізичну можливість скласти іспит на заході країни виявилось значно менше ніж на сході та півдні нашої держави.  Редакцією газети «Життя Прикарпаття» було прийнято рішення провести журналістське розслідування. Для забезпечення неупередженого розслідування було обрано місто Миколаїв на півдні нашої країни. Для цього журналіст нашого видання взяв участь у складанні так званого іспиту на знання і володіння з української мови. Іспит відбувався в Миколаївському РЦПК.  

 

Тривалість іспиту тридцять хвилин. З них двадцять відводиться на письмовий тест , який налічує 29 завдань , і усний монолог під назвою «говоріння» - хоч до недавнього часу такого терміну в українській мові не існувало. В українській мові існує термін «мовлення» від слова мова, мовити, а не від російського аналогу (гаварить, разговаривать). В українській мові вживається термін радіомовлення, а не радіоговоріння. Тому застосований термін «говоріння» має російське походження . Звідси можна припустити , що підчас гібридної війни, яку веде проти України східний агресор , так «звана рука кремля» , яка ніяк не  може знищити українську мову вирішила очолити процес і тестувати українців на знання української мови, але от трапився невеликий казус «спалились» застосували їм близьке слово « разговатевать», або славнозвісне історичне левітанівське « гаварит Москва»,  і от вийшло – ГОВОРІННЯ. Але повернімось до суті процесу  іспиту.  Під час складання тесту на дане завдання відводиться 10 хвилин. Ви повинні виголосити монолог тривалістю 2-4 хвилини дивлячись у відеокамеру за обраною темою і запропонованих вам тестовою системою. Щоправда і тут не все так гладко, справа в тім , що під час запису монологу інші учасники іспиту теж записують свої монологи одночасно з вами створюючи шум та перешкоджаючи одні одним. Але повернімось до першої частини тесту з 29 завдань на виконання, а правильніше вгадування, відводиться 20 хвилин, що в середньому становить 45 секунд на одне завдання. Варто зауважити , що кожне завдання має свою вартість, кількість балів. У різних завданнях вона різна і тексти подекуди великі за обсягом. Будучи обмежені в часі, обдумати і дати правильну відповідь не так легко. Тому , щоб успішно скласти іспит, слід швиденько натискати клавішею на варіанти де впевнені у відповіді , а решту просто вгадувати, адже часу на роздуми та аналіз немає , - це турборежим.  Можу припустити, що при формуванні тестів для перевірки українців на знання мови було запозичено у законотворців з українського парламенту горезвісний «турборежим» , яким слуги нараду послуговуються у стінах Верховної ради України, міркую саме через застосування такої практики у нас коїться такий безлад і хаос у державі.

Завершивши першу частину журналістського розслідування можна зробити висновки , що тести далекі від досконалості, процес організації іспитів, щодо забезпечення можливості складання іспиту в частині «говоріння» незадовільний, часові рамки тривалістю в 30 хвилин не дають можливості спокійно мислити та давити оптимально правильні відповіді на тестові завдання. А тепер нехай спробує мене хтось переконати, що весь цей задум щодо тестування українців є своєчасним:  враховуючи істерику московії про начебто утискання «руского язика» в Україні, бажанням применшити багатогранність, красу, милозвучність,  української мови нашими півнчними сусідами, - то хіба вище згаданий недолуго організований процес не є свідченням підігруванню російським «скрепам» , а може як прийнято у нас , усі прорахунки влади та її недолугі вчинки виправдовують, називаючи все це – не інакше, як рука кремля?... Що нас далі чекає? Невже будемо «шрайбати» тести з української мови - латинкою ?... Беручи до уваги міркування топ чиновника Данілова щодо переходу з кирилиці на латинський алфавіт.

Всеволод Кисілевський,

член Львівської обласної організації НСЖУ

(Газета Життя Прикарпаття» №13\79)

 

 

Share