Михайло Ноняк: українці повинні гуртуватися довкола здорових продуктивних сил, які мають розуміння ситуації і управлінський досвід

 

Наприкінці квітня виповнився рік Всеукраїнській Профспілці військових, працівників правоохоронних органів та учасників бойових дій.

Наш земляк, прикарпатець Михайло Ноняк, обраний головою цієї організації. Сьогодні він розповість про непросту історію її створення, завдання, перші успіхи та цілі на майбутнє.

Друзі, колеги, сьогодні можемо говорити про те, що Всеукраїнська Профспілка військових, працівників правоохоронних органів та учасників бойових дій відбулася. Та її історія набагато довша, ніж рік, відколи ми офіційно заявили громадськості про свій намір бути у суспільно-політичній системі України.

 

Усе почалося, як завжди, з ідеї. Спершу, як і більшість свідомих громадян, я на волонтерських засадах допомагав фронту. Але з часом приходить розуміння, що проти України задіяна потужна мілітаристська машина, проти якої потрібно вибудувати дієву і ефективну систему не оборони, НІ, наступу, а, отже, усі питання, пов’язані з цим, потрібно вирішувати комплексно і на загальному рівні.

Я бачив, що у нас на державному рівні немає розуміння першочерговості вирішення питань навіть матеріально-технічного та соціально-економічного забезпечення діючих військових, не кажучи вже про лікування і реабілітацію тих, хто отримали бойове поранення, контузію; оздоровлення як військових, так і членів їх сімей. А ситуація із соціально-правовим статусом добровольців, волонтерів, які у 2014-2015 фактично винесли на своїх плечах цю війну і дали державі час оговтатись та налагодити достойну оборону, взагалі критична.

У 2018 році я провів десятки консультацій, шукаючи відповідь на запитання «Яка форма організації повинна бути, щоб об’єднати в єдиний кулак усі здорові продуктивні сили, які працюють на обороноздатність країни, та щоб мати суттєві важелі впливу на державні інституції щодо розподілу бюджетних коштів і контролювати ефективність їх використання?». Навіть у найпотужніших громадських об’єднань всеукраїнського масштабу не достатньо повноважень для ефективного виконання цих задач. Тому ми зупинилися на профспілці. І з осені 2018 року розпочали активну роботу з підготовки Статуту нашої профспілкової організації. Вийшовши в результаті тривалих обговорень з добровольцями, військовими, волонтерами на кінцевий варіант Статуту, ми провели активну інформаційну роботу в регіонах з метою залучення до своїх лав здорових, активних сил з усієї України. І 25 квітня 2019 року провели в цій символічній для прогресивного українства будівлі Професійних спілок України установчі збори Всеукраїнської Профспілки військових, працівників правоохоронних органів та учасників бойових дій. На зборах було зареєстровано 180 учасників з усієї України. Вони прийняли рішення про створення Профспілки і обрали керівний склад.

Далі була процедура реєстрації. Та якщо для стандартних випадків це лише формальність, яка вимагає чіткого дотримання вимог юридичної процедури, то у нашому випадку це було завдання не для слабкодухих. Бо ми вирішили зробити прецедент і вперше включити до складу профспілки діючих військових, учасників АТО/ООС, працівників правоохоронних органів, членів їх сімей, волонтерів, капеланів. Ми знали, що буде спротив. Тож обговорювали кожне слово, глибоко вникаючи в сутність кожного терміну, щоб не дати можливості чиновникам з Міністерства юстиції України не задовільнити наше клопотання про реєстрацію. Доводилося зустрічатися з керівниками відповідних Управлінь та Департаментів міністерства для узгодження позицій.

І ми це зробили!

20 серпня, майже чотири місяці після установчих зборів, ми отримали реєстрацію профспілки саме у такому вигляді, щоб бути спроможними об’єднати усі продуктивні сили країни, «зав’язані» на обороні країни від агресора. Це була наша перша спільна серйозна перемога!

І символічно, що 24 серпня, в День Незалежності України,  я почав, уже як голова Профспілки, вчиняти усі необхідні реєстраційно-розпорядчі дії: реєстрація на обліку в Державній податковій службі України і отримання ознаки неприбутковості, виготовлення електронно-цифрового підпису, печатки, відкриття рахунків тощо. Ми облаштували два офіси для потреб функціонування організації. Паралельно розпочалася робота із брендінгу, виготовлення важливих для організації атрибутів: визначення колористики, створення прапора, напрацювання месиджів, які би чітко, зрозуміло для кожного, означували наші ідеї, пріоритети, зрештою, наші цілі. Ми виготовили бойові знамена усіх бойових підрозділів, з активістами яких ми разом розпочали цей нелегкий шлях. Саме тоді наша Профспілка отримала коротку назву, з якою ми йдемо до людей – УкрПрофСила.

Разом з цим розпочалася робота зі системної територіальної розбудови організації. Ми проводили безліч співбесід з людьми, яких бачили на чолі обласних організацій. Процес був настільки динамічним, що буквально за три місяці осені 2019 року ми змогли організувати обласні осередки у чотирнадцяти обласних центрах України. І саме це дало нам можливість ще до нового 2020 року підготувати і подати необхідні пакети документів до Національної служби посередництва і примирення з метою отримання репрезентативності та до Федерації професійних спілок України з метою набуття її членства.

І знову символіка: 22 січня, в День Соборності України, ми отримали Свідоцтво, яке засвідчує отримання репрезентативності нами як професійною спілкою військових. А це - можливість на галузевому рівні брати участь у колективних переговорах з укладення галузевих (міжгалузевих) угод та делегувати представників до органів соціального діалогу на відповідному рівні. І гадаю, що ця символіка не випадкова. Маємо сприйняти боротьбу за незалежність у всіх аспектах і суверинітет України як найважливіше програмне завдання!

На порядку денному - офіційне членство у Федерації професійних спілок України. Це дасть нам можливість вносити пропозиції до Генеральної угоди Федерації та до регіональних угод обласних Федерацій з метою максимального врахування інтересів усіх тих категорій суспільства, які ми об’єднали. Це дасть нам можливість, як члену Федерації, набути майнових прав з метою забезпечення виконання наших програмних цілей.

Отже, найважливішим підсумком року є набуття Всеукраїнською Профспілкою військових, працівників правоохоронних органів та учасників бойових дій інституційної спроможності.

На сьогодні питанням надзвичайної ваги для нас є робота з підготовки галузевих угод з профільними міністерствами та відомствами, де буде прописано весь алгоритм взаємодії з галузевими інституціями. А ще – організація і підготовка самого процесу підписання цих угод. Це дасть нам можливість ефективніше працювати на усіх організаціних рівнях, в тому числі і заключаючи колективні договори на місцевому рівні; активніше долучатися до регіональних місцевих профільних програм.

На всіх рівнях ми не повинні протиставляти себе владі, а йти до влади зі своїми конкретними пропозиціями і знаходити дієві механізми залучення владного потенціалу до розв’язання насущних питань тих категорій суспільства, які ми взялися об’єднати. Так, з нами чиновникам часом буде непереливки, адже ми беремо на себе, в тому числі, і задачу побудови системи ефективного контролю за цільовим використанням коштів, виділених для реалізації політики держави із захисту її суверенітитету і зміцнення її обороноздатності, в частині, яка стосується вояків, учасників АТО/ООС та інших дотичних категорій. Але наше  завдання – не конфронтація, а конструктивна співпраця і консолідація зусиль на благо держави. Тож докладаємо иаксимум зусиль, щоб стати містком між суспільством і владою, як і належить прфспілкам. Бо маємо завжди пам’ятати, що найбільшим пріоритетом нашої діяльності є сприяння підвищенню обороноздатності нашої країни.

А це:

-        державне законодавство, яке надає армії відповідні права та гарантії. Цей напрямок передбачає системну роботу із напрацювання та формування законотворчих ініціатив, які б на законодавчому рівні закріпили надійні гарантії та високі безпекові стандарти. В тому числі, йдеться і про вивчення, узагальнення та імплементацію в українське законодавство регламентів і директив ЄС та НАТО;

-        сучасне матеріально-технічне забезпечення та гідне соціально-економічне становище особового складу. Це - задіяння усіх можливостей, закладених у Державному бюджеті, обласних, міських бюджетах, бюджетах об’єднаних територіальних громад, громадських бюджетах шляхом моніторингу та вивчення існуючих можливостей і забезпечення ефективного контролю за розподілом коштів, закладених на виконання цільових програм; підписання профільних галузевих, міжгалузевих, регіональних програм і розробка власних програм із задіянням наявного ресурсу;

-      належні реабілітація і лікування бійців після отриманих поранень, травм і контузій; адаптація бійців, звільнених у запас до умов повсякденного життя та їх соціалізація. Це комплексна проблема і точковими заходами її не вирішити. Тому розроблятимемо її системно на усіх рівнях;

-        національно-патріотичне виховання молоді. Це – наш ресурс росту. Без виховання вмотивованої зміни, з державницьким мисленням і розумінням важливості національної єдності для блага України, усі наші потуги не матимуть змісту. Бо ми працюємо з прицілом на майбутнє. Зараз у кожному обласному чи міському бюджеті ми можемо побачити, що під це виділяються кошти. І наше завдання – не допустити, щоб їх використання було формальним.

-        територіальна оборона. Усі ми маємо хороші навики як організаційні, так і тактичні для того, щоб ефективно включатися на місцях в процеси організації і функціонування загонів територіальної оборони, що є невід’ємною частиною зміцнення загальної обороноздатності країни.

Таким чином, констатуючи інституційну спроможність Всеукраїнської Профспілки військових, працівників правоохоронних органів та учасників бойових дій, як основний результат року діяльності, визначаємо основними завданнями найближчої перспективи підвищення інституційної ефективності органу та територіальну розбудову структури Профспілки з одночасним підвищенням кадрової ефективності на місцях та активним залученням матеріально-технічного і фінансового ресурсу і нарощуванням репутаційного потенціалу.

Нас очікують серйозні випробування, бо маємо серйозну системну владну кризу. Тож гуртуймося довкола здорових продуктивних сил, які мають розуміння ситуації і управлінський досвід. В ім’я перемоги! В ім’я України!

Прес-служба Всеукраїнської Профспілки військових, працівників правоохоронних органів та учасників бойових дій

Share