Що думають представники місцевого самоврядування та ВРУ про дочасні вибори

Нещодавно в ЗМІ з’явилася інформація про можливість проведення дочасних  виборів до органів місцевого самоврядування.

Чи можливі дострокові місцеві вибори? Які законодавчі зміни потрібні місцевому самоврядуванню і що буде з децентралізацією? Ми запитали думку  представників місцевого самоврядування.

Зіновій Андрійович, депутат Верховної Ради України IX скликання: «Наразі немає конституційних підстав для проведення  дочасних місцевих виборів. У першу чергу, потрібно  завершити  реформу децентралізації, тільки після цього можна проводити вибори. Чергові  вибори  до місцевих рад передбачені у жовтні 2020 року: у нас достатньо часу, щоб завершити  вкрай важливу реформу децентралізації.  Для мене,  новообраного народного депутата України, дуже важливо, щоб процеси об’єднання завершилися до чергових виборів, ідеально — щоб були внесені відповідні зміни до Конституції. Основний виклик реформи – це затвердження нової територіальної основи, яка буде повністю самодостатньою з точки зору фінансування.  Об’єднавши  громади відповідно до затверджених обласними радами перспективних планів об’єднання — і тоді вже можна  йти на чергові вибори з новим територіальним устроєм», - зауважив народний депутат України Зіновій Андрійович.

 

Олександр Гуменюк, депутат Яремчанської міської ради: «Проведення  місцевих  виборів було заплановане через рік після парламентських для того, щоб бути індикатором правильного або неправильного руху центральної влади для задоволення інтересів громадян. Така практика має місце не тільки в Україні, а й в Іспанії, Франції, Німеччині. Спочатку має завершитися реформа децентралізації і сформуватися новий територіальний устрій, а потім — вибори.  Якщо пройдуть дочасні вибори на тій основі, яка є сьогодні, частина людей обереться в громадах, частина – районах, а це недопустимо», —  наголосив депутат Яремчанської міської ради Олександр Гуменюк.

 

Сергій Волошин, депутат Надвірнянської районної ради: «Сьогодні немає жодних правових підстав для дочасних виборів місцевих рад, окрім бажання «на хвилі популярності» окремих політичних партій із так званими новими обличчями отримати більшість у місцевих радах. Дуже сподіваюся, що законодавство не буде порушено і вибори пройдуть у передбачений Конституцією термін, у 2020 році. Слід також пам’ятати, що кошти в бюджеті 2019  року для цього не передбачені, і це було би серйозне навантаження для бюджету. Вартість місцевих виборів співмірна з вартістю проведення парламентських: це може коштувати не менше 2 мільярдів гривень. Тому я ні з технічної, ні з юридичної, ні з політичної точки зору не бачу доцільності проведення дострокових місцевих виборів»,  - зауважив депутат Надвірнянської районної ради Сергій Волошин.

 

Євген Настенко, член Яремчанського міськвиконкому: «Призначення чергових та позачергових виборів до органів місцевого самоврядування — компетенція Верховної Ради. Це передбачено пунктом 30 частини першої статті 85 Конституції України. При цьому статтею 141 Основного закону встановлено п’ятирічний термін, на який обирають депутатів сільських, селищних, міських, районних, обласних рад. Цими термінами обумовлена й періодичність проведення виборів до органів місцевого самоврядування: “Чергові вибори сільських, селищних, міських, районних, обласних рад, сільських, селищних, міських голів відбуваються в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень відповідної ради чи відповідного голови, обраних на чергових виборах”. Отже, відповідно до цього положення, наступні місцеві вибори в Україні мають відбутися 25 жовтня 2020 року», - зазначив член Яремчанського міськвиконкому Євген Настенко.

    

Петро Панько, радник Яремчанського міського голови: «Якщо залишити поза дужками юридичну складову, маємо ще низку аргументів проти пришвидшення процесу оновлення влади на місцях. Приміром, ідеться про ледве не фізичну, а більше психологічну втому українців від виборів. Свідченням цьому є парламентські перегони: незважаючи на суспільний запит на зміну влади, про що так активно говорили політики й політтехнологи, і на відповідальність моменту, явка виборців була рекордно низькою. Також слід врахувати, що  значну частину витрачених коштів для проведення дострокових виборів ми просто викинемо на вітер. Річ у тім, що процес реформування адміністративно-територіального устрою країни в рамках нинішнього етапу децентралізації не завершено. Тож якщо поспішимо з виборчою кампанією, уже за рік  виникне об’єктивна потреба в оголошенні нових виборів у реформованих територіальних громадах.  Натомість, почекавши до завершення реформи децентралізації, ми уникнемо цього ризику», - сказав радник Яремчанського міського голови Петро Панько.

Роман Мажак, депутат Надвірнянської міської ради: «Після несхвальних сигналів із ЄС поки що тема дострокових місцевих виборів відійшла на задній план. Вважаю, що для проведення позачергових місцевих виборів немає жодних підстав, це суперечитиме чинному законодавству. В експертних колах, які опікуються виборчими процесами в Україні, до можливості проведення дочасних місцевих виборів  ставляться доволі критично. Експерти наголошують, що заяви про проведення  позачергових виборів  наприкінці 2019 року є юридично необґрунтованими, та висловлюють сподівання, що Україна все-таки зробить паузу, щоб демократичний інститут виборів не став лише передумовою для перезавантаження влади. Тому що  підганяти демократичні процеси під поточні рейтинги політичних партій є небезпечною тенденцією, що може призвести до непередбачуваних наслідків», - підсумував депутат Надвірнянської міської ради Роман Мажак.

Михайло Негрич, член Яремчанського міськвиконкому :«Вибори - це демократичний інструмент, але він має іти на користь жителям наших громад і Україні вцілому. Я бачу жодних переваг у  проведенні позачергових місцевих виборів.   По-перше, ми не встигнемо завершити формування нового адміністративно-територіального устрою. Якщо ж поспіхом заведемо  новий адмінтерустрій, то не встигнемо обговорити його з людьми. А це надважливо! До того ж, потрібно встигнути внести зміни до Конституції і закріпити в ній нову адміністративно-територіальну основу. Нашвидкуруч не можна вирішувати такі питання. Інший варіант - вибори відбудуться за старою основою - абсолютно неприйнятна річ! Пів України житиме в районах, а пів - в об'єднаних громадах? Тоді ще на 5 років буде заморожена реформа. Від дочасних виборів я не бачу жодних переваг для місцевого самоврядування. Для дочасних виборів потрібна законодавча база і нова адмінтероснова. Треба завершити формування громад, і у нових громадах всім дружно піти на вибори, і бажано все це встигнути зробити до жовтня 2020 року»,-  зазначив член Яремчанського міськвиконкому, Михайло Негрич .

 Спілкувалася Ірина Кердяк

Share