У Надвірній оновлено Пам’ятний Хрест на честь скасування панщини

14 жовтня, у храмове свято Покрови Пресвятої Богородиці, в м.Надвірна відбулась посвята оновленого Пам’ятного Хреста на честь скасування панщини за участі духовенства, представників районної та міської влад, мешканців міста. Чин посвяти провів Правлячий Архиєрей Коломийської єпархії УГКЦ Преосвященний владика Василій Івасюк спільно з Протопресвітером Надвірнянського протопресвітеріату отцем Андрієм Бакотою та всечесними отцями.
Пам’ятний Хрест – пам’ятка історії та монументального мистецтва місцевого значення, встановлений силами громади міста в пам’ять про подію, яка відбулась 3-го травня 1848 року – скасування кріпацтва на території нашого міста. Доля цього Хреста пройшла непросту та нелегку історію. Комуністична влада намагалась її знищити, але небайдужі надвірнянці відновили святиню і зберегли її для своїх нащадків. У 1990 році хрест відновили та встановили на попередньому місці. З плином часу пам’ятка зазнала руйнацій і за ініціативи міського голови Зіновія Андрійовича, депутатського корпусу міської ради, представників громадськості цього року було проведено її реконструкцію і у величне християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, коли наша держава відзначає День захисника, день створення УПА та День українського козацтва, відбулась посвята оновленого хреста.


Преосвященний владика Василій Івасюк після проведеного чину посвяти подякував усім причетним до відновлення святині, яка переносить нас в той день, 170 років тому, коли наші земляки раділи, що здобули таку довгоочікувану волю. Скільки разів нас заганяли в рабство, скільки було переслідувань, скільки випробувань випало на долю нашого народу, але в усі часи були вірні сини і дочки України, які жертвували своїм життям заради нашої свободи. І це Хресне Знамено сьогодні продовжує нас всіх об’єднувати заради перемоги. Адже в єдності – сила. Преосвященний владика Василій Івасюк побажав, щоб фундамент розбудови нашої держави і нашого міста був вкладений нашими добрими справами, а Господь кріпив, оберігав кожного з нас своєю безмірною, незбагненною людським розумом, любов’ю.
Міський голова Зіновій Андрійович зазначив, що сьогодні біля Пам’ятного Хреста зібралось так само багато людей, небайдужих надвірнянців, як і 28 років тому, коли Владика Павло Василик освячував відновлену пам’ятку. Цей хрест пройшов нелегку історію, але він до сьогодні нагадує нам про ті визначні і доленосні події, які відбулись в житті нашої громади. Адже пам’ять нетлінна і її не стерти, історію не переписати, хоч як не намагався це зробити тоталітарний режим. І наше сьогоднішнє завдання зберегти цю пам’ять для майбутніх нащадків. Саме тому, спільними зусиллями ми відновили цю пам’ятку історії. Міський голова подякував всім, хто долучився до реалізації проекту, зокрема духовенству, а саме: Преосвященному владиці Василію Івасюку та Декану Надвірнянського деканату УГКЦ отцю Андрію Бакоті за благословення у відновленні святині; автору проекту Ользі Голуб, майстру з виготовлення хреста Василю Ісопенку, підряднику з виконання всіх робіт Василю Туріву, меценату Івану Міськевичу, керівництву Надвірнянської РДА та районної ради, представникам громадськості – голові Ради старійшин Богдану Мушаку, комунальним службам, всім, хто не був байдужим і приклався до відновлення пам’ятки, всім надвірнянцям, хто в радянські часи утисків та переслідувань зберіг та відновив святиню.
До слів подяки долучився і голова Надвірнянської РДА Олександр Кеніз, який також привітав усіх присутніх зі святом Покрови Пресвятої Богородиці та Днем захисника України.
На завершення всі спільно виконали Молитву за Україну — церковний гімн України, «Боже великий, єдиний, нам Україну храни».

Share