Де і як оформити пластикову ID-картку, яка заміняє паспорт

Де і як оформити пластикову ID-картку, яка заміняє паспорт                    В Україні повним ходом йде оформлення пластикових ID-карток, які з часом замінять традиційні паспорти-книжки. Пластикова ID-карта розміром 5 на 8 см є самостійним документом. На ній, крім стандартних паспортних даних (ім'я, прізвище, стать), міститиметься також унікальний для кожного екземпляра дані, а також міститься  вшитий цифровий чіп – туди запишуть персональні та біометричні дані власника (відбитки пальців і колір очей в обов'язковому порядку), а також місце проживання та інші дані. Про процедуру та  де можна буде оформити новий документ  і які дані в нього потраплять поінформував начальник Надвірнянського районного відділу Управління Держвної міграційної служби Рубінський Михайло Михайлович.

 Чи обов`язково замінювати паспорт-книжечку на ID-картку?

Законодавство України не визначає кінцевої дати чинності паспортів громадянина України зразка 1994 року. ID-картка видається у всіх випадках, коли необхідна заміна паспорта - втрата, крадіжка, псування, зміна прізвища або інших даних особи власника документа. Отже, обов'язку змінювати паспорт зразка 1994 року на ID-картку немає. Разом з цим треба розуміти, що паспорт-книжечка в умовах сучасних технологій практично не захищений від підроблення, тому оформлення ID-картки є доречним з міркувань безпеки та захисту від шахрайства.

 

Де можна оформити паспорт громадянина України  у формі картки  та що робити, коли ID-картку втрачено (викрадено, зіпсовано)  ?

 Оформлення паспорта громадянина України у формі картки здійснюється територіальними підрозділами ДМС. Коли ID-картку втрачено чи викрадено, чи зіпсовано потрібно  негайно звернутися до найближчого підрозділу ДМС України (незалежно від місця реєстрації) та подати відповідну заяву. Також заяву можна подати у будь-якому центрі надання адмінпослуг (ЦНАП) (за умови що там є технічна можливість оформлення біометричних документів) або Паспортному сервісі.

Чи можна отримати паспорт громадянина України у формі картки не за місцем реєстрації?

Оформлення та видача першої ID-картки (за досягненням 14-річного віку або видача замість паспорта-книжечки зразка 1994 року) здійснюється територіальним підрозділом ДМС за зареєстрованим місцем проживання.

Після оформлення ID-картки, у подальшому всі послуги із оформлення паспорта особа зможе отримувати у будь-якому місці України за місцем звернення. (пункт 17 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою КМУ 25.03.2015 №302).

Як відбуватиметься заміна паспортів громадянина України у формі книжечки на паспорти громадянина України у формі картки?

Паспорти громадянина України у формі книжечки не підлягають обов’язковій заміні на паспорти громадянина України у формі картки. Відповідно постанови Кабінету міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України» (зі змінами) запроваджено оформлення і видачу паспорта громадянина України у формі картки громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше після досягнення 14-річного віку.

 

 Коли можна  обміняти свій старий паспорт на паспорт громадянина України у формі картки?

До завершення роботи із забезпечення в повному обсязі територіальних підрозділів Державної міграційної служби України матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України, зразки бланків якого затверджено цією постановою, паспорт громадянина України оформляється з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки (постанова Кабінету Міністрів України № 302 зі змінами).

 

Яка інформація вноситься до паспорта громадянина України у формі картки?

До паспорта громадянина України у формі картки вноситься така інформація: назва держави; назва документа; ім’я особи; стать; громадянство; дата народження; унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі; номер документа; дата закінчення строку дії документа; дата видачі документа; уповноважений суб’єкт, що видав документ (код); місце народження; відцифрований образ обличчя особи; відцифрований підпис особи.

Який розмір плати, що справляється за оформлення паспорта громадянина України у формі картки?

Тим, хто отримує паспорт вперше, послуга надається безкоштовно. У разі обміну паспорта замість втраченого чи пошкодженого стягується адміністративний збір, про  розмір якого можна дізнатися на сторінці: https://dmsu.gov.ua/invoice/invoice.php

Чи передбачена можливість відмови від оформлення паспорта громадянина України у формі картки та оформлення натомість паспорта громадянина України у формі книжечки?

Така можливість не передбачена. Наразі паспорт громадянина України оформляється громадянам України вперше після досягнення 14-річного віку виключно у формі картки тими територіальними підрозділами ДМС, в яких встановлено відповідне обладнання та які забезпечені матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України у формі картки. Територіальні підрозділи ДМС, які на сьогодні не забезпечені необхідним обладнанням для оформлення і видачі паспорта громадянина України у формі картки, до завершення роботи із його встановлення, паспорт громадянина України оформлятиметься з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки.

 

Спілкувався Всеволод Кисілевський

 

 

 

 

Share