Звільнення у зв’язку зі скороченням штату. Алгоритм дій.

Звільнення у зв’язку зі скороченням штату. Алгоритм дій.

Однією з підстав для розірвання трудового договору за ініціативою роботодавця є скорочення штату працівників підприємства.Дотримання всіх вимог і процедур, а також належне оформлення необхідних документів є важливою умовою для скорочення штату. Допущені помилки можуть призвести до порушення прав звільнених працівників. У зв’язку з цим, суд може поновити їх на роботі і зобов’язати оплатити за вимушений прогул.  Тому, пропонуємо наступний алгоритм дій по звільненню працівників  у зв’язку зі скороченням штату підприємства.

 

Етап 1. Наказ керівника підприємства про зміни в організації виробництва і праці та скорочення штату працівників

Зміни в організації виробництва і праці та скорочення штату працівників оформляється, як правило,  наказом підприємства, у якому має бути зафіксовано:

  • зміни в організації виробництва і праці (вказати які саме);
  • скорочення штату, а саме конкретної посади чи посад;
  • повідомлення всіх працівників під підпис про зміни в організації виробництва і праці та вивільнення працівників у зв’язку зі скороченням штату.

Наказ має бути виданий не пізніше ніж за 2 місяці до дати звільнення.

Етап 2. Ознайомлення працівників з наказом

Наказ має бути доведений до відома всіх працівників не пізніше ніж за 2 місяці до дати звільнення.Якщо на день видачі наказу працівник буде відсутній на роботі, копія наказу підлягає надсиланню йому поштою цінним листом з повідомленням про вручення.

Етап 3. Повідомлення про вивільнення та відсутність вакантних посад

Роботодавець зобов’язаний персонально попередити працівника про вивільнення та відсутність вакантних посад на підприємстві. Про наступне вивільнення працівник має бути попереджений не пізніше ніж за 2 місяці.Працівник повідомляється окремим письмовим повідомленням або під розписку в наказі.

Етап 4. Оформлення звільнення та повний розрахунок

Звільнення працівників повинно відбуватися не раніше ніж через 2 місяці з дати попередження працівника про звільнення та про відсутність вакансій.

Після спливу вказаного попереджувального строку роботодавець має право звільнити працівника за пунктом 1 статті 40 КЗпП, для чого необхідно:

  1. видати наказ про звільнення.
  2. до трудової книжки внести запис про звільнення;
  3. в день звільнення провести з працівником повний розрахунок (виплатити заробітну плату по день звільнення, компенсацію за невикористану відпустку, вихідну допомогу у розмірі не менше середнього місячного заробітку тощо).   

Етап 5. Ознайомлення з наказом про звільнення та видача оформленої трудової книжки

Після оформлення звільнення роботодавець зобов’язаний:

  1. ознайомити працівника із наказом про звільнення під особистий підпис;
  2. видати працівнику належним чином оформлену трудову книжку;
  3. видати працівнику засвідчену копію наказу про звільнення.

Якщо в день звільнення працівник буде відсутній на роботі, копію наказу про звільнення та повідомлення про можливість отримання трудової книжки необхідно надіслати йому поштою цінним листом з повідомленням про вручення.                                                                                      

 

Надвірнянське бюро правової допомоги

Івано-Франківського місцевого центру

з надання БВПД

 

Share