22-28 жовтня 2017 року «Міжнародний тиждень дій щодо запобігання отруєнням свинцем»

Свинець - це токсичний метал, який використовується в різноманітних виробах і матеріалах, в тому числі у фарбі, вінілових міні-жалюзі, трубах, свинцевому кришталі, посуді і покриттях кераміки. При попаданні в організм свинець може завдати серйозної шкоди життєво важливим органам, наприклад: мозку, ниркам, нервовій системі, клітинам крові. Отруєння свинцем особливо згубно для дітей у віці до шести років.

Як отруєння свинцем впливає на здоров'я дітей?

Свинець має шкідливий вплив на розвиток і роботу майже всіх органів, особливо нирок, червоних кров'яних тілець і центральної нервової системи.

Отруєння свинцем має набагато серйозніші наслідки, коли впливу свинцю піддаються діти. Оскільки їх організм ще не повністю розвинений, отруєння свинцем може викликати у них пошкодження мозку, печінки і нирок, затримку розвитку, проблеми в навчанні та поведінці, втрату слуху, занепокоєння.

 

Які ознаки отруєння свинцем?

Оскільки ознаки отруєння свинцем схожі на симптоми при флюсі або вірусних захворюваннях, єдиний спосіб дізнатися, чи отруїлась дитина свинцем – це попросити лікаря зробити простий аналіз крові. Тому дітям у віці до шести років слід робити аналіз на вміст свинцю в крові у дитячій поліклініці або в установі охорони здоров'я, навіть якщо немає очевидних ознак порушення здоров'я.

Які основні джерела свинцю?

Небезпечні джерела свинцю можна виявити в різних місцях як всередині будинку, так і зовні:

  • стара фарба.  Фарба на основі свинцю, яка найчастіше використовувалася в будинках, побудованих до 1978 року, становить небезпеку, коли вона відшаровується, відколюється, тріскається або вицвітає. Оскільки маленькі діти часто пхають до рота пальці і різні предмети, вони можуть проковтнути свинцевий пил або шматочки фарби.
  •  свинцевий пил. Цей шкідливий невидимий пил утворюється, коли вікна, двері, сходинки, перила або інші поверхні, пофарбовані фарбою на основі свинцю, зношуються від постійного тертя, наприклад, при відкритті або закритті вікон і дверей. Діти найчастіше отруюються свинцем, поглинаючи свинцевий пил, коли вони щось беруть руками і пхають до рота. Вдихаючи свинцевий пил у великій кількості, вагітні жінки можуть передати свинець своїм ще ненародженим дітям, завдаючи їм серйозної шкоди.

 Важливо: Свинцевий пил може поширюватися по дому, коли стіни або інші пофарбовані поверхні чистять, шліфують або руйнують. Тільки спеціально навчені фахівці повинні видаляти стару фарбу в будинку безпечними методами.

 

Інформаційні матеріали підготовлено в рамках виконання проектів ВЕГО «МАМА-86»

«Вільне від токсикантів довкілля для майбутніх поколінь в Україні»

(«Toxic-Free Living Environment for the Future Generation in Ukraine»)

за підтримки Шведського товариства охорони природи (SSNC) та «Дослідження свинцю у фарбах в Україні, як частина Глобальної кампанії IPEN з ліквідації свинцевих фарб»Lead Paint Study in Ukraine, as part of IPEN´s Lead Paint Elimination Campaign») за підтримки IPEN

 

Share