Гірські рятувальники стоять на сторожі безпечного відпочинку туристів

На Івано-Франківщині, половину  території яку охоплюють гірські масиви,  з кожним роком   збільшується кількість    туристів як з України, так із зарубіжжя.

Не секрет, що часто, милуючись красою, вони недооцінюють небезпеку, котру може приховувати  гірська місцевість. Найгіршим ворогом у таких ситуаціях для туристів є їхня надмірна самовпевненість, незнання елементарних речей, маршрутів і особливостей  місцевості, невміння орієнтуватися у просторі, зрештою, елементарна непідготовленість до різких змін погоди. На сторожі безпеки туристів і стоять гірські рятувальники,  які  у будь-яку мить готові вийти  на пошуки за найрізноманітніших погодних умов та на будь-якому рельєфі. Така робота вимагає не лише найвищої професійної майстерності, а й безмежної любові та відданості, на яку здатен далеко не кожен. Гірські рятувальники Прикарпаття мають усі підстави пишатися собою та своєю, такою необхідною, роботою.

 

На жаль, гірські рятувальники не забезпечені в повному обсязі спорядженням, однак, все необхідне вони мають. Тільки за останні 5 років було придбано майна на загальну суму понад 300 тисяч грн. Зокрема спеціальний одяг, засоби навігації та зв’язку, запасні частини до оперативних автомобілів, медичні засоби, медикаменти та інше. Зрештою врятовані  життя у горах – найпереконливіше свідчення  потрібності і важливості їхньої роботи. Тільки з початку цього  рятувальниками у горах врятовано 63 людей, з них 3 дітей.

Так наприклад , 4 серпня  під час відпочинку на скелях Довбуша поблизу міста Яремче травмував нижню кінцівку та самостійно не міг продовжити рух 20-річний житель міста Бровари Київської області. Для проведення аварійно-рятувальних робіт було залучено  яремчанських гірських рятувальників у складі 6 чоловік та  одиниці техніки. Гірські рятувальники на ношах транспортували потерпілого до підніжжя гори та передали працівникам швидкої медичної допомоги. І вже зранку 11 серпня  до Служби порятунку «101» в місті Косів надійшло повідомлення, від грибників, що потрібна допомога по знесенню з гірського хребта Сокільський травмованого 80-річного  чоловіка, жителя села Старі Кути Косівського району, який ще  8 серпня пішов з дому та не виходив на зв’язок.

Для проведення аварійно-рятувальних робіт було залучено рятувальників Косівського пошуково-рятувального відділення гірської пошуково-рятувальної частини Аварійно-рятувального загону спеціального призначення, у складі 4 чоловік та одиниці техніки.  О 12.56  рятувальники дійшли до потерпілого і за допомогою спеціального спорядження знесли його до оперативного автомобіля, яким його доставили в село Тюдів та передали  медикам. Чоловіка з загальним виснаженням організму без свідомості доставили в Косівську центральну районну лікарню.

Робота гірських рятувальників вимагає постійної готовності та вдосконалення професійних навичок.  Такі вміння досягаються і в  рамках  багатьох міжнародних програм та проектів, де  гірські рятувальники підвищують свої професійні навички і вдосконалюють майстерність  щодо пошуку потерпілих в горах, їх транспортування, надання медичної допомоги, а також  орієнтації в гірській місцевості за допомогою навігаційних приладів.

Вже цього року гірські рятувальники у рамках програми «Польська допомога задля розвитку – 2017», що фінансується Міністерством закордонних справ Республіки Польща, взяли участь у навчаннях  щодо підвищення оперативних вмінь та компетентності рятувальних служб у сфері рятівництва при сходженні лавин та рятувальних заходів з використанням канатних технологій» . Всі ці факти свідчать про те, що прикарпатські рятувальники є професіоналами своєї справи  і туристи можуть за будь-яких обставин  у випадку біди розраховувати на оперативну і професійну допомогу в гірській місцевості. Але реалії сьогодення ставлять перед рятувальниками нові виклики. Так  до середини вересня на Івано-Франківщині планують реформувати гірську рятувальну службу. Це викликало протистояння між рятувальниками і керівництвом управління ДСНС в області. Перші стверджують, що реорганізація призведе до ліквідації служби, другі переконані, що навпаки, – підвищить відповідальність фахівців. Наразі кожна з чотирьох областей, де є Карпати, по-своєму організовує цю роботу, єдиної служби нема. Туристи ж хочуть почуватися в горах захищеними.Прикарпатські гірські  рятувальники побоюються, що реорганізації призведе до ліквідації їхньої служби.

Ситуацію, що склалася з реформування гірської  рятувальної  служби прокоментував рятувальник аварійно-рятувального загону спеціального призначення м. Яремче Семенчук Дмитро Петрович.  «Гірську рятувальну службу обов’язково потрібно реформувати. Особливо підсилити особовий склад офіцерським складом фахівців ДСНС, а також військовослужбовцями звільненими в  запас із зони АТО. Також потрібно звернути увагу на фізичну підготовку рятувальників, адже професія рятувальника вимагає окрім відмінної фізичної підготовки також навиків поводження з постраждалими, надання первинної медичної допомоги та вміння добре орієнтуватись у гірській місцевості. Вважаю, що правильним буде провести атестацію особового складу служби, а на керівні посади призначати осіб , які пройшли конкурсний відбір. Також слід привести у справедливу  відповідність розмір заробітних плат керівного складу  служби та спеціалістів рятувальників, які несуть найбільше навантаження, рятуючи життя людей », - зазначив Дмитро Семенчук.

Святослав Городоцький

Газета "Життя Прикарпаття"

Share