ЄРЦ – дітище «Свободи» і Анушкевичуса, котре лише збирає з громади гроші?

Щоразу отримуючи нові рахункти від Єдиного розрахункового центру, мешканці Івано-Франківська задають собі питання «За що ми платимо?».

Особливо це цікавить тих мешканців, які не бачать ніяких дій зі сторони ЄРЦ. Прибудинкові території не прибираються, виклики щодо нагального ремонту мереж часто ігноруються (особливо в п’ятницю й вихідні дні). Про ремонт фасадів вже приктично ніхто й не згадує.

В 2011 році, на зорі створення ЄРЦ його перший директор Вадим Войтик сказав, що центр створювався «…за повного та одностайного сприяння усього депутатського корпусу — на сесіях більшість рішень приймали одноголосно — та міського голови. А це, погодьтесь, майже унікальний випадок». Якщо згадати, що більшість у міській раді вже в 2011 році належала ВО «Свобода», то дійсно, випадок унікальний, бо міський голова Віктор Анушкевичус і «Свобода» рідко знаходили спільну мову, а тут така одностайність.

Ні для кого в Івано-Франківську не є секреттом, що ЄРЦ – дітище саме «Свободи». І «родили» цю дитину (за акушерської допомоги мера) не без далекоглядних бізнесових інтересів.

Що ж ми маємо через чотири роки після «народження». Ситуація невтішна і нічим не відрізняється від тої, що була за часів ЖЕО. Будинки (особливо в центрі) не доглядаються зовсім, прибудинкові території практично не прибираються, перспектив ремонту ніяких. Тобто, мешканці можуть вимагати ремонту фасаду, що обвалюються, чи стін, що тріскаються, але ЄРЦ виставить їм рахунок на десятки тисяч гривень – це називається співфінансуванням.

Більше того ЄРЦ успішно знімає з балансу одноповерхові будинки. Подейкують, що на черзі двоповерхові (в них вже кілька років, як відмінили прибирання під’їздів), а це чи не половина забудови середмістя.

Той же Вадим Войтик (тепер член наглядової ради «ЄРЦ») каже, що «ЄРЦ робитиме все, щоб ці будинки на баланс не повертати». І додає, що «відповідальність за стан помешкання несе його власник, а не управитель». Управитель – ЄРЦ, а власник – мешканці будинку, які щомісяця сплачують Центру за управительство. В чому полягає управительство, крім висилання рахунків?

До речі, про те, що ремонтом будинків повинні займатися самі мешканці, говорить не лише пан Войтик. На цьому наголошують й інші комунальні «начальники». Зокрема заступник міського голови з житлово-комунальних питань Руслан Гайда говорить, що «…потрібно, в першу чергу, щоб спрацювала свідомість наших мешканців, щоб вони розуміли, що живуть у будинку і будинок – це спільна власність усіх мешканців того будинку». Про це саме говорить і начальник відділу культурної спадщини міськвиконкому Ігор Панчишин, і директор департаменту комунального господарства Михайло Смушак.

 

Між тим, коли ЄРЦ створювали то основною метою діяльності Підприємства (серед інших) називали наступне: «ремонт приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція тощо)».

До речі про це й зараз можна прочитати на сайті ЄРЦ.

Про співвідповідальність власників квартир за стан будинку – все наче вірно, але за що тоді власники квартир сплачують ЄРЦ. А це в сумі не такі вже малі гроші. Ми не будемо тут вдаватися до арифметичних розрахунків, втім, читачі можуть зробити це самі, взявши в середньому плату в 50 гривень на місяць з одного помешкання. Куди йдуть ці гроші можна лише здогадуватися.Але не зважаючи на цю плату, мешканцям часто доводиться самотужки шукати і сантехніків, і електриків. Й самим прибирати подвір’я, бо ж не жити в бруді.

А фасади продовжують обвалюватися на голови перехожих.Натомість в статуті ЄРЦ є один цікавий пункт. «Засновник (засновником Підприємства є територіальна громада міста Івано-Франківська в особі Івано-Франківської міської ради – «Версії») та виконавчий комітет Івано-Франківської міської ради не несуть відповідальності за зобов’язаннями Підприємства.

Генадій Кульчицький "Версії"

Share