Михайло Ноняк: Робота митної служби потребує невідкладного вдосконалення

В складних умовах, які склались сьогодні у державі, доволі часто можна почути нарікання на неефективну роботу митниць. Є декілька причин, які ускладнюють функціонування митниць.

 По-перше, це стосується їх належної роботи щодо протидії ввезенню в країну нелегальних товарів, контрабанди тощо. І це в часи, коли в країні ведуться бойові дії! Все це видно неозброєним оком, на прилавках магазинів є товари, які офіційно не імпортуються в нашу країну. Випадки, коли товари, які заходять в Україну для потреб нашої армії, десь зникають, коли гуманітарну допомогу для солдат, а це безкоштовне солдатське харчування, почали продавати, це ганебно. По-друге, самі митники зловживають службовим становищем, хабарництво вкрай розповсюджене на пропускних пунктах нашої країни.

 Нещодавно Президентом України прийнято Указ, відповідно до якого необхідні товари для армії бронежилети, каски та інше спорядження розмитнюється за спрощеною процедурою. Митниці повинні функціонувати ефективно враховуючи ту ситуацію, що склалась у державі. Перед митниками поставлено завдання максимально і в найкоротший термін розмитнювати товари, які призначені для армії.

 Також на складах митниць зберігається чимало конфіскованого товару. А це й товари широкого вжитку, техніка, продукти харчування, автомобілі та ін. На мою думку, багато тих речей можна було б спрямувати для потреб наших солдат. Проте, щоб такі товари відправити у зону АТО потрібне рішення Кабінету Міністрів України.

 

 На сьогодні митне законодавство в нас побудоване таким чином, що воно створює, з однієї сторони, багато бюрократичних перешкод та містить безліч спеціальних процедур, які начебто створені задля того, щоб боротися з корупцією, порушеннями митних правил, контрабандою тощо, а з іншого – воно створювалося тими людьми, і під тих людей, які можуть обійти закон і поставити свої інтереси вище державних. Таким чином, коли говоримо про конфіскат для потреб АТО, то це питання вимагає багато законодавчих втручань та змін. Коли ж діло доходить до боротьби з хабарництвом, корупцією на митницях, нажаль, тут ми виявляємося зовсім без силі.

 Переважно, проблема надто довгої процедури розмитнення полягає у людському факторі та методах роботи митників, які часто працюють за старими схемами. При цьому охочих «нажитися» на тій ситуації, яка склалася в країні, багато як зі сторони митників, так і зі сторони «нечистих на руку» підприємців.

 Що хотів би зауважити – контроль потрібен як за митниками, так і за бізнесом. Проте ми маємо змінювати свій світогляд, щоб кожний свідомий громадянин боровся сам особисто з хабарництвом і корупцією, щоб допомагав виявляти чиновників хабарників, лише тоді ми зможемо досягти бажаного результату та покінчити з корупцією. В Україні потрібно втілювати європейські цінності: права, свободи, обов’язки та інші складові європейського суспільного устрою. Лише тоді, коли спільно та у злагоді народ і влада підуть цим шляхом зникне багато проблем, але для цього потрібен час та наполеглива праця.

 

Спілкувався Всеволод Кисілевський

Share