Дмитро Ярош: “Ми хочемо, щоб влада була українською!”

Не лише громадяни України, а й багато тих, кому не байдужа нинішня ситуація в нашій країні, хочуть знати, хто ж такий Дмитро Ярош, у чому його феномен, як він зумів так швидко стати одним із лідерів українського політикуму та що спонукало взяти участь у президентських виборах. Якщо вірити політологам, то Олег Тягнибок і Дмитро Ярош практично мають один і той же електорат, втім, якщо рейтинг лідера “Свободи” згідно зі соцопитуваннями знижується, то за Дмитра Яроша готові голосувати усе більше українців.
 За інтернет даними (“Яндекс”), лише минулого місяця понад 300 тисяч відвідувачів цікавились, хто такий Дмитро Ярош (зазначимо, що кількість запитів за весь попередній рік не перевищувала 450 тисяч!)
Узяти інтерв’ю в лідера “Правого сектора” не просто, втім пан Дмитро таки погодився поспілкуватись із нашим кореспондентом. Інтерв’ю перекладено кількома мовами, тож ознайомитись із ним зможе і читач у Європі.
Зустріч із Дмитром Ярошем відбулась у штабі “Правого сектора” в Києві. Мені навіть поталанило побачили розподіл охоронців у штабі. Адже, враховуючи нинішню ситуацію, тут постійно очікують провокацій і можливого нападу. Мудро наш народ каже, що краще один раз побачити, ніж сто раів послухати… З’ясувалось, є ще порох у порохівницях в українців…– Пане Дмитре, доброго дня! Вітання зі старенької Європи! Чому політика і чому саме “Правий сектор”? Ви ж відмовилися бути заступником голови СБУ та голови РНБОУ?

– Для Дмитра Яроша цього забагато, а для лідера “Правого сектора” цього замало… Жартую.
Ви ж розумієте, що влада запропонувала посади, які не вирішують нічого у принципі, декларативні, а бути весільним генералом я не звик! Ми пропонували взяти на себе, може, й найважчі напрямки, наприклад, у силовому блоці, але вони на це не пішли. Їм того не треба…
Чесно кажучи, назву “Правого сектора”, вигадали наші побратими на Майдані – один із Сум, інший – із Кривого Рогу… Нашим хлопцям сподобалося… Ми обговорили (обговорювали недовго) і погодилися. А це вже обросло легендами…

– Вас українці заслужено вважають українським патріотом, який ратує за сильну і потужну європейську Україну. Але ваші конкуренти на виборах стверджують, що ви проти вступу до європейських структур… А це ж гарантії нашої безпеки!

– Це тільки тому, що українські націоналісти завжди роблять ставку і шукають опору й підтримку тільки власного народу! І ніколи ні на кого ззовні. Бо той, хто визволить, того й правда буде, той і диктуватиме свої умови. Ми виступаємо однозначно за поглиблення співпраці із Європейським Союзом і з НАТО. Але добре розуміємо, що ні НАТО, ні ЄС не врятують нас нині від російської агресії. До речі, вони й самі про це говорять.

– Валерія Новодворська, російська правозахисниця і противник Путіна, закликала вас тиснути на український уряд. Про що це свідчить?

– Звичайно, вони розуміють, що ми тиснемо на уряд для того, аби вигнати окупанта з України! І всі розуміють, що, поки існує “Російська імперія”, над Украї­ною – та й російською демократією реальна загроза. І Україна до кінця незалежною не буде. Тому єдиний варіант – ця імперія повинна від внутрішнього і зовнішнього тиску просто розвалитися на демократичні національні держави.
Я вважаю, що абсолютно правильною є європейська практика, коли іммігрантів, котрі прибули до європейської держави, запрошують на безкоштовні курси вивчення мови, історії, географії та традицій цієї країни, щоб вони могли безболісно влитися в новий колектив і не мали проблем у процесі інтеграції з новими своїми сусідами у ЄС… Європа вважає це нормою, а те, що ми хочемо попросити іншомовних і новоприбулих вчити нашу мову й знати наших героїв, то це в Європі раніше породжувало подив! Але ж ми хочемо того, що й вони, – поваги до нашої нації та держави! Однак комусь це можна пропагувати, а нам, українцям – ні. Так не може бути. Як можна бути громадянином України, не знаючи її мови, традицій, не поважаючи її Конституції?..

– Із “ПС” часто пов’язують різні скандальні ситуації, навіть тоді, коли всі факти свідчать, що жодного члена організації там і близько не було. Як із цим боретесь. І чи вичерпано конфлікт з Аваковим через смерть Олександра Музичка?

– Після нашої революції вертикаль влади обвалилася. Почався хаос. Ніхто ні за що не відповідав. Це дало змогу різним кримінальним елементам прикриватися будь-ким, і нами, “ПС”, також. Ми вжили заходів і працюємо над нейтралізацією цих випадків. Упродовж останнього часу їх стало в десятки разів менше. Перше, що ми оголосили, що “ПС” знімає маски, щоб люди бачили обличчя. Ми ввели у “ПС” ідентифікацію, посвідки з фото та прізвищами і порядковими номером, тож наших людей можна за хвилину ідентифікувати навіть за телефонним дзвінком. Ми стали абсолютно відкритими для суспільства.

– всі номери наших телефонів, сайти й адреси прозорі і доступні всім. Окрім того, у нас є цілодобова лінія, і ми все можемо моніторити, тому легко з’ясувати, чи це наші люди… Якщо це не наші люди, ми самі допомагаємо викликати міліцію.

Так, ми далі вимагаємо відставки міністра внутрішніх справ Авакова, але це пов’язано не тільки з убивством Олександра Музичка, а й, наскільки непрофесійно він та його люди виконують свої обов’язки, наскільки в Україні продають посади від обласних начальників міліції і нижче, а говорити про те, як поводить себе міліція на сході та півдні України – то це просто злочин! А Одеса? За такі речі міністри в Європі йдуть під суд, щонайменше у відставку…

– Нині чимало людей у Росії та на сході України, які перебувають під впливом путінської пропаганди, вважають вас терористом і мало не злочинцем...

– Існує східне прислів’я: “Собаки гавкають, а караван іде!”. Ми не для того, щоб усім подобатися! Ми знаємо, і це показав час, що робимо велике діло, і знаємо, що боротьба за Україну, яку ми ведемо, є праведною, а якщо вороги і так звані “друзі-демократи” нас у чомусь звинувачують, то тільки тому, що самі не здатні до цього. Ще в часи Кучми і Януковича влада хотіла нас арештувати і арештовувала невинних людей-патріотів! Усі звинувачення не були варті і виїденого яйця! Наші хлопці, як воювали на барикадах, так само воюють нині на сході України! І те, що наші політики ХВАЛЯТЬСЯ (!) кількістю загиблих, ми взагалі вважаємо неприпустимим! Робити на смертях піар своїй партії – абсолютно ненормальне явище! І те, що нас звинувачують, мовляв, у нас менше померло… це цинізм! Наших хлопців загинуло менше тому, що наші командири дали команду на Інститутській не переслідувати “Беркут” і не наражатися на кулі снайперів. Ми врятували людей, бо у нас є дисципліна і в нас є вишкіл. Ми тренувалися щодня, кожен знав своє місце на барикадах. І нам дякують, що ми зберегли хлопців для України і для їхніх родин!!!

– Хто Дмитро Ярош у “нормальному” житті?

– У Дмитра Яроша немає “нормального” життя, як у звичайного громадянина. Від 1989 року я разом із побратимами намагаємося протистояти тим, хто веде Україну до прірви, хто здає національні інтереси України і хто не вірить в український народ. Ми виховуємо у молоді справжній дух патріотизму. І вони переможуть.
– Це неправдива інформація, я ніколи в жодних гарячих точках участі не брав! Просто вони приплітають до УНА-УНСО всіх! Але якби це стосувалося України, я б пішов!

– Ваше ставлення до того, щоб українцям дозволили купувати законно зброю?

– Однозначно, має бути ухвалений правильний закон про зброю. Населення України має бути озброєним. По-перше, для самозахисту, по-друге, від зовнішніх агресорів. Ті варіанти, які є в Європі, нам цілком імпонують! Більшість чоловічого населення, пройшовши вишкіл, може мати вдома, відповідно до закону про умови зберігання, зброю, і в разі потреби дати відсіч агресорові. І ми тоді маємо АРМІЮ!!! Тоді ми можемо дати відпір будь-кому, а враховуючи постійне бажання північного сусіда закрити нас до клітки СРСР, нам це вкрай потрібно. І ворог знатиме, що йде в дім ОЗБРОЄНОГО господаря!!!

– Що спонукало громадські організації створити партію “Правий сектор” і висунути свого представника на вибори президента?

– Ми завжди виступали за єдність націоналістичного руху. Створення на Майдані “Правого сектора” – це був перший поштовх. Ми досі вважаємо, що тільки під єдиним проводом українські націоналісти можуть довести до кінця національну революцію і створити українську національну державу. А партія в цьому русі має бути тільки одним із сегментів. Тобто ми не виступаємо за перетворення наших громадських організацій чи “Правого сектора” в політичну партію, ми говоримо про те, що і громадські організації, і “Правий сектор”, і політичні організації повинні бути широким спектром діяльності – і організаційної, і силової, і юнацькі товариства, і культурні та економічні…
– Як оцінюєте свої шанси на перемогу у президентських виборах?
– Не хотілося б говорити про них… Сьогодні, ось буквально вже, їдемо на передову, на схід, – там гинуть люди, наші люди, наші діти! Але життя в країні триває, і ми зобов’язані вибрати президента – так хочемо ми і так хоче світ! Тому що має законна офіційна особа репрезентувати Українську державу у світі, та й у нас, удома, в Україні…
Я не вірю в дива, я давно звик вірити людям і реальності. Я знаю, що і Світовий конгрес українців пришле майже 1000 спостерігачів, але й українці також уже мали б прозріти! Ми не ставимо за самоціль бути у владі. Ми хочемо, щоб ця влада була українською! І якщо це випало робити нам, то й будемо робити ми! Ми мали багато часу, щоб дати зрозуміти нашим людям: тільки ми самі змінимо Україну, ми вартуємо кращого життя! Я вірю в Бога і вірю, що ми змінилися після нашого Майдану. Із нами вже вся Україна, Європа і світ. Я ще раз кажу: я не вірю в диво. Я вірю в те, що українці все знають, пережили і зроблять свій вибір. Ставши президентом, я разом із вами та з тими, хто за 23 роки не зламався і не зрадив національної ідеї, доведемо до кінця справу наших дідів і батьків, які мріяли про нашу Україну. Від підтримки Європи і світу ми не відмовляємося.


– Кремль і російські ЗМІ стараються показати “ПС” і вас як терористів та націоналістів. Європа, звичайно, боїться і одних, і інших. Втім, антипутінська коаліція – а така вже існує в Європі, вирішила підтримати саме вас на виборах президента.

– В Європі існує націоналізм – і з цього ніхто не робить трагедії. У Європі не люблять і бояться нацистів! Націоналісти є в усіх країнах, і ніхто їх не переслідує – це ж патріоти своїх країн, чи це є в Австрії, де вони прийшли до влади, чи в Німеччині, чи Іспанії, Англії.
А Кремль? Та він завжди кого найбільше боявся, того називав найбільшим ворогом, тому і відбувається те, що ми маємо нині і що планували роками. Таке в нас було і з Петлюрою, і з Бандерою, з іншими провідниками нашої великої нації. А хіба Кремль мало знищив людей, яких він назвав “ворогами народу” і розстріляв чи згноїв на Соловках?..
Щодо підтримки мене з боку європейських політиків… Вони чудово знають, що тільки націоналісти можуть вивести країну із кризи і зберегти міцну державу від зовнішніх та внутрішніх ворогів. Європі потрібна твереза та передбачувана демократична Україна, за яку ми боремося 23 роки! Самі, без Європи, але для спільної Європи! І проти шовінізму.
Те, що тепер є Європейським Союзом, то не є тим союзом вільних держав, як планували раніше. Націоналізм не може роз’єднувати, мета націоналізму – це побудова національних сильних держав. Тому кожна нація в Європі й має свою державу. І Європа має мати саме об’єднання вільних націй, держав, а не надімперські утворення, якою є Росія і яка здійснює денаціоналізацію і дехристиянізацію.

– Чи підтримує вас український бізнес?

– Так, нас починає підтримувати український бізнес, бо вони вже зрозуміли, що російський бізнес їх просто проковтне, і ми бачили це за останніми роками. Хіба мало відібрали у людей бізнесу і чи мало підприємців розо­рилися? Так, наші політики майже всі бізнесмени, вони залежать від російських кредитів і від російського ринку збуту – от звідти і є така “п’ята колона” в нашій державі. Тому ми раді, що вони нарешті зрозуміли, що не годуватимеш свою армію – годуватимеш чужу, не платитимеш податки державі, проти тебе піднімуться твої ж сусіди-пенсіонери і студенти! Так, ми за те, щоб бізнесмени працювали з Європою, це буде прозоро і спокійніше, але потрібно навчитися також працювати прозоро!

– Ви народились на русифікованому Сході, та обрали своїм фахом українську філологію, ба більше, ви навіть поїхали навчатись до Дрогобича. Позиціонуєте себе як український націоналіст, але відомо й те, що “ПС” – інтернаціональний і багато його членів – російськомовні! Як поясните це? Якою буде ваша позиція до української мови, якщо ви очолите державу?


– Однозначно, українська мова повин­на бути єдиною мовою і, не зважаючи на час та владу в країні, ця позиція має бути твердою і недопустимі спекуляції щодо цього.
Ніхто не говорить про заборону якоїсь мови чи зобов’язання говорити однією мовою! Це справа кожного! Але в нас є українська держава. А отже, єдиною державною мовою має бути українська.

– Я знайшов цікаву статистику: українці почали називати своїх дітей іменами Героїв Майдану! А найпоширеніше поміж хлопчиків – Дмитрик! І на сході, і на заході. Є навіть декілька імен Ярош! Ваше ставлення до цього?


– …(Тривалий і щирий сміх.) Чесно, я до цього не маю жодного стосунку… (Знову веселий сміх.)
– Розкажіть трохи про свою родину. Чи не хвилюєтесь за безпеку рідних чи не плануєте вивести їх у безпечніше місце, наприклад за кордон? Кажуть, після народження онука ви сказали, що він має жити у сильній Україні!
– Та взагалі, все, що ми робимо, робимо не для себе. У гімні ОУН є такі слова: “Не треба нам ні слави, ні заплати, заплата нам є розкіш боротьби…”
Звичайно, все це ми робимо, – заради наших дітей і онуків. Щоб вони жили в зовсім іншій країні і не мали тих усіх проблем, що є нині і які маємо ми… У мене троє дітей і один онук… А України я не покину ніколи!

– Упродовж останнього часу поширюють чутки, що деякі європейські політики готові підтримати вас на виборах і навіть має відбутись ваша аудієнція у Папи Римського.

– Мудрий світ усе бачить і розуміє! Не зупинити агресора сьогодні – завтра його вже не зупинить ніхто! І політики, і діячі в різних сферах це дуже добре розуміють. “ПС”, членами якого є й професійні юристи, економісти, громадські діячі та інтелігенція, готові до діалогу зі всіма, хто бажає Україні та людині добра і миру, волі і добробуту! Ми ж християни!
Ми стали християнами 1000 років тому. Ми не вбачаємо будь-якої проблеми від співпраці з будь-якою країною чи громадою у світі. Тим паче, з тими, котрі вірять у єдиного Бога… Ми шукаємо завжди те, що нас об’єднує, а не роз’єднує. Навіть із мусульманами шукаємо те, що нас об’єднує. Ми не розділяємо нації на ті, з якими хочемо чи не хочемо співпрацювати… Ми поважаємо і тих, хто не є з нами в однім ряду, але якщо він патріот і любить свою державу, – навіть якщо не веде активних дій, – він із нами, якщо не сприймає ворогів України… І ніякого значення не має тоді національність – чи це іспанець, чи росіянин…

– Європа – мультинаціональне об’єд­нання, тож коли одна із партій почала активно пропагувати гасло “Україна для українців”, до українців Європи почали дещо насторожено ставитися, мовляв, ми вас приймаємо, а ви… Що думаєте стосовно цього?

– Напевне, хтось перекручує гасло “Україна для українців” на гасло “Україна тільки для українців”…
Колись Міхновський, іще за царського режиму, за царату, говорив, що українська держава має бути національною державою української нації, опікуватися нею і робити все, щоб вона мала розвиток у майбутньому. Але це абсолютно не заперечує того, що в Україні можуть проживати громадяни України різних національностей, які, в принципі, тут і проживають від самого початку. Але вони повинні бути лояльними до української, до своєї держави і не бути “п’ятою колоною” різних імперій. До речі, у Франції ми також декілька років тому побачили, як новоприбулі іммігранти трощили державні установи, і їх використали політичні опоненти…


– Російські ЗМІ поширюють інформацію, що ви воювали у Чечні…


- Фашистів Гітлера і нині приймаємо від шовініста Путіна! Як він у ХХІ сторіччі може вбивати людей тільки за те, що його хворі амбіції не вгамовуються!
Тому бажаю заради вашого ж добра і наших наступників голосувати тепер на президентських виборах, а потім – і на виборах до Верховної Ради України за тих, хто не тільки носить вишивану сорочку, а за тих, у кого під цією вишиванкою в грудях б’ється справді українське серце!

– І традиційно, наостанок, що б ви побажали читачам нашого видання?


– Треба, врешті-решт, перестати мислити категоріями “свій” – це добрий, багатий чи вправний балакун, треба просто почати думати категоріями національної ідеї – патріот, отже свій!!! Уже навіть у найвіддаленішому селі українці зрозуміли, що всі 23 роки в Україні відбувалися вибори без вибору!!! Зазвичай українцям пропонували вибирати між поганим і ще гіршим… без альтернативи. Бажаю, щоб Європа почала вже дивитися на Україну як на демократичну державу, але ми маємо такими стати! Колись Україна врятувала Європу від монголо-татарської навали, прийнявши на себе весь удар! Так само ми прийняли найбільший удар від А взагалі, це має бути державна програма щодо українців у Росії, яких там проживає дуже багато і без яких Росія не може просто обійтися! Це і вахтовики, і заробітчани, і ті, що живуть постійно в Росії. А таких мільйони! Також варто згадати і про наші етнічні землі – і Кубань, і Бєлгородщину… А скільки українців живуть і працюють на Уралі, в Сибіру, на Далекому Сході, як, наприклад, у Зеленому Клину. Це має робити національна держава, а ми її наразі не маємо. Напевне, В. Новодворська це й мала на увазі.


Слава Україні! Героям слава!


Михайло Петруняк,
член Національної
спілки журналістів України

Share