Яремчанські депутати проти ініціатив міносвіти України

Минулого тижня відбулась позачергова дев’ята сесія Яремчанської міської ради, яка була скликана за ініціативи фракції «Спільна праця» та підтримки всіх присутніх депутатів. На  порядок денний винесли єдине питання щодо захисту рідної мови та історії.

Хоч і боляче про це говорити, але нещодавно Міністерство освіти та науки України, яким керує україноненависник Дмитро Табачник, розробило новий навчальний план для 5-9 класів середньої школи. Проект передбачає зменшення годин на вивчення української мови та літератури і скасування предмету “Історія України”.

Отож, згідно з цим проектом, уроків української мови буде лише два на тиждень (для порівняння, у Росії на вивчення державної мови у шостому класі середньої школи відводиться шість уроків щотижня). У сьомих, восьмих та дев’ятих класах також зменшується кількість годин на вивчення української літератури. Предмет “Історія України” за задумом керівництва Міносвіти взагалі зникне з розкладу шкільних уроків. Натомість з’явиться новий інтегрований курс – історія, в якому буде поєднано Всесвітню історію та історію України.

Таким чином, українофоби замахнулись на святе, на нашу мову солов’їну та її тисячолітню історію. Але національносвідоме українське суспільство дало оцінку таким намаганням. Зокрема, яремчанські міські депутати вирішили прийняти звернення до Президента України Віктора Януковича та Премєр-міністра України Миколи Азарова, в якому висловили свою громадянську позицію від імені всієї громади:

«Ми, депутати Яремчанської міської ради, обурені ініціативою Дмитра Табачника зменшити у школах кількість уроків української мови і літератури та скасувати предмет “Історія України”.

Уже з перших днів перебування Дмитра Табачника на посаді міністра проблеми викладання української мови та історії України у школах неодноразово опинялися в центрі запеклих суспільних дискусій.

Ні для кого не є секретом політичні погляди Д.Табачника. Він має на них право, як і будь-який громадянин. Але гуманітарною сферою повинна керувати людина з патріотичним світоглядом, прагненням служити українському народові, людина, яка не ділить  громадян на галичан і справжніх українців. Адже освітня сфера – це фундамент  розвитку держави і кожного громадянина. Тому важливим є не тільки змістовне наповнення освіти, але й її ідеологічна складова.

Закриття українських шкіл, нищення незалежного тестування – це далеко не повний список усіх “добрих” справ українофоба Табачника.

Сьогодні він взявся за навчальні плани, де передбачає скорочення уроків української мови та літератури для 5-9 класів і практично знищення такого навчального предмету як “Історія України”.

Доволі дивним виглядає заощадження часу на українознавчій складовій на фоні збільшення кількості уроків у 5-9 класах  на 4-6 годин щотижня за рахунок інших предметів. Навчальні плани – дуже важливий для кожної школи документ, згідно з яким визначається, які предмети і в якому обсязі вивчатимуться. Це не просто розклад уроків, це - реалізація державної політики та державних стандартів у галузі освіти. Такі важливі речі не можуть вирішуватися окремим міністром.

Про яку самоідентичність нації можна говорити, якщо наші діти, наші онуки не знатимуть рідної мови, своєї історії, своєї літератури?!

Не встигли за 20 років незалежності усунути  більшість “білих плям” в нашій історії, як вона може взагалі перестати існувати. Спочатку реформування Інституту національної пам’яті, потім наведення ладу в “архівній справі”, метушня навколо Національного науково-дослідного інституту українознавства і всесвітньої історії - усе це

дуже  схоже на тенденцію.

Ми вважаємо, що перебування Д.Табачника на посаді – це відверте знущання та зневага усіх українців, демонстративне приниження людської гідності і національної самоповаги.

Особа, яка свідомо, відкрито й системно виступає проти основ державності й національної ідентичності – державної мови, історії, проти соборності держави - не може і не має права займати одну з ключових посад у нашій державі.

Закликаємо не допустити зменшення кількості годин на вивчення української мови і літератури та скасування предмету “Історія України” у школах; припинити закриття українських шкіл, скорочення державного замовлення в українських вищих навчальних закладах.

Вимагаємо негайного звільнення Дмитра Табачника з посади міністра освіти, науки, молоді та спорту України за системну антиукраїнську діяльність, за політику руйнування власної держави та притягнення його до  відповідальності за дії, спрямовані проти Української держави і її народу». 

Звернення було підтримано усіма присутніми депутатами міськради. За нього проголосував 31 народний обранець в тому числі голова та секретар Яремчанської міської ради:  В.Онутчак, Т. Клим’юк , А. Баюрак,

Г.Баюрак, Р.Бевзюк , Р.Бенько, О.Бойко, М.Бойко, О.Гуменюк,  О.Дзем’юк, В.Дожук,  О.Ільчук,  М.Кіщук,  І.Коренюк,  В.Куртяк,  О.Кухарук, В.Макійчук,  В.Мандина,  Г.Мацюк,  М.Молдавчук,  В.Озорович,  Я.Орфенюк, Ю.Павлюк, В.Павлюк , Л.Павлюк,  Ю.Палійчук , Л.Савун, О.Соколюк, Б.Тимофій, Р.Фаштрига,  І.Яківчук.

 

 

З нагоди 80-річчя на сесію був запрошений перший голова Яремчанської міської ради часів незалежної України Юрій Боберський. За заслуги перед містом та багаторічну працю міський голова Василь Онутчак вручив йому відзнаку. У свою чергу Юрій Юліанович висловив подяку Василю Васильовичу, а також підтримав ініціативу яремчанських депутатів на захист української мови та історії.

Крім того, депутати пропонують мешканцям Яремчанщини відвідати офіційний сайт Міністерства освіти України, на якому міститься інформація про проект шкільної програми з української мови і літератури, історії України для учнів 6-9 класів. Необхідно звернути увагу на зміст творів, які пропонується включити для вивчення у загальноосвітніх закладах. З цього приводу висловилися представники української інтелігенції. Проаналізувавши дані твори,  дійшли висновку, що вони є низькопробною риторикою, позбавленою морально-етичних засад, та не мають у собі елементів національно-патріотичного виховання.

Всеволод КИСІЛЕВСЬКИЙ

Регіональний «Часопис Яремчанський вісник»

 

Share