Революція Гідності – події, досягнення і не реалізовані сподівання

Невпинно  минає час, надворі вже 2021 рік –  українці  згадують вагомість та масштабність таких історичних  події, як Євромайдан, а згодом і Революції Гідності», яка змінила напрямок розвитку нашої держави. Про події того часу , досягнення та не реалізовані сподівання, свою думку висловив у розмові з журналістом газети «Життя Прикарпаття» сотник другої сотні Євромайдану Михайло Ноняк.

« Найважливіше , що ми отримали  завдяки Революції Гідності, – це те, що українське суспільство заявило про себе як домінуючу силу, яка обрала демократичний розвиток нашої держави та поставила для себе за мету увійти у велику європейську родину, адже Майдан не розділив Україну, а об’єднав її. Революція Гідності виявила неспроможність існуючих на той час інститутів влади відповідати тим вимогам, які визначали європейський вектор розвитку держави.

І першими, хто заявив про свою незгоду з політичними рішеннями тодішньої влади, була студентська молодь. Тоді восени 2013 року, після відмови тодішнього  уряду підписати Угоду про Асоціацію з Європейським Союзом, українська молодь перша продемонструвала свою незгоду з таким рішенням влади. Хвиля громадських протестів прокотилась усією Україною. Однією з ключових вимог Євромайдану та Революції Гідності був цивілізаційний вибір України», – курс на входження до Євросоюзу та НАТО. У лютому 2014 року  відбулося фактично друге народження незалежності України, освячене кров’ю Героїв Небесної соті. Ця боротьба забрала життя багатьох молодих людей, але Революція Гідності дала можливість для формування держави нового типу. Так 21 лютого 2014 року  Верховна Рада України, Адміністрація Президента, Кабмін та МВС перейшли під контроль і охорону Майдану. Парламент абсолютною більшістю голосів (386) схвалив у цілому Закон «Про відновлення дії окремих положень Конституції України 2004 року». Крім того, схвалено Закон «Про недопущення переслідування та покарання осіб з приводу подій, які мали місце під час проведення мирних зібрань, та визнання такими, що втратили чинність, деяких законів України». Разом з тим, Верховна Рада України імплементувала до національного законодавства положення статті 19 Конвенції ООН проти корупції, згідно з якими була декриміналізована стаття, за якою було засуджено Юлію Тимошенко. Наступного дня вона була звільнена. У ніч з 21 на 22 лютого Президент-втікач  Янукович з найближчим оточенням покинув країну. Спочатку він залишає Київ й виїжджає до Харкова, де за підтримки Росії намагався влаштувати з'їзд для відділення східних регіонів від України. Однак цей план зазнав поразки. Янукович та більшість членів його уряду втекли до Росії. Зранку 22 лютого тисячі активістів, журналістів та волонтерів приїхали до Межигір'я, щоб перевірити інформацію про втечу Януковича. В резиденції нікого не було. Стоси документів плавали у Дніпрі, а на записах камер спостереження було видно, що вночі звідси поспіхом вивезли декілька вантажівок дорогоцінних речей. 23 лютого 2014 року Народні депутати 328-ма голосами ухвалили постанову «Про самоусунення Президента України від виконання конституційних повноважень та призначення позачергових виборів Президента України», які відбулися 25 травня 2014 року. А вже невдовзі розпочалась анексія Криму та війна з московськими окупантами на Сході України.

На восьмий рік після подій Революції Гідності маємо багато не реалізованих очікувань громадянського суспільства , але є і здобутки : серед головних цілей Майдану, які були досягнуті, це – відновлення курсу на євроінтеграцію, Угода про асоціацію з ЄС, безвізовий режим, отримання Томосу.  Також до позитивних наслідків Майдану треба віднести  активізацію співпраці із заходом, початок реформ, посилення впливу суспільства на владу, появу волонтерства, зростання національної свідомості, декомунізацію. Нажаль не було здійснено якісної системної боротьби  з корупцією, не проведена реформа судочинства , не покарано представників попереднього режиму за їхні посадові злочини та злочини проти Майдану, не відбулася деолігархізація економіки.  Також не відбулося суттєвих  економічних реформ та зростання рівня життя населення .  На даний час,  щоб у повній мірі  реалізувати досягнення Революції Гідності , українці мусять навчитися користуватися демократією. Громадянське суспільство, має усвідомлено  ставитись до виборчих процесів та розуміти  свою відповідальність за зроблений вибір,  – треба навчитися приймати рішення керуючись не емоціями, чи вдячністю комусь за щось,  а розумом», – підсумував сказане сотник другої сотні Євромайдану 2013-14 років Михайло Ноняк.

Спілкувався Всеволод Кисілевський,

член Львівської обласної організації НСЖУ

 

Share