В місті Надвірняна влада та активісти працюють над проєктом відновлення замку Краснодвір

  

26 листопада 2020 року в Надвірнянській міській юнацькій бібіліотеці місцеві активісти – засновники Клубу замку Краснодвір (серед яких громадські діячі, педагоги, науковці, театрали, підприємці та інші) офіційно оберуть керівництво Клубу. 

       "Дослідження Надвірнянського замку "Краснодвір" тільки починаються. Цілком ймовірно, що замок на території сучасної Надвірни міг бути збудованим в ХІV-XV століттях кимось із князів династії короля Данила Романовича (Галицького)", - впевнений начальник відділу культури, молоді та спорту Надвірнянської районної державної адміністрації Олександр Зварчук.

       За словами активістів, Клуб діятиме за принципами відкритості, колегіальності, аполітичності та неупередженості, добровільності, безкорисливості, без обмежень за ознаками раси, релігії, статі чи соціального стану. Клуб складається із засновників, учасників, партнерів та волонтерів.

 

       «Впевнений, що історична спадщина замку Краснодвір здатна стати потужним активом та слугувати для розвитку краю. Ми розглядаємо створення Клубу замку Краснодвір як унікальний шанс для замку відродити своє значення для міста, ставши чинником його сталості та розвитку, а для мешканців Надвірної – відчути гордість та практичну користь від культурної спадщини. Реалізація проекту створить реальні передумови для зайнятості краян, збільшення доходів місцевої економіки  та місцевих бюджетів, відкриє перед громадою міста Надвірна перспективи економічного зростання вже в найближчому майбутньому», - акцентує керівник ГО «Надвірнянський туристично-інформаційний центр» Володимир Гринішак.

Засновниками клубу є: Володимир Гринішак, Ігор Гаврилюк, Ольга Калиновська (Калініченко), Лариса Іроденко, Олександр Зварчук, Любомир Іроденко, Ольга Малахова, Тарас Угринчук, Ігор Андруняк, Роман Гринішак, Василь Йосипенко, Володимир Кравців, Ірина Кузишин, Наталія Наняк, Наталія Пак, Уляна Бошко, Галина Шодловська, Тетяна Богославець.

«Вдалося віднайти фото оборонної вежі замку 1930 року, де збиралися на свої гуртівки пластуни Надвірної. Я дуже задоволений, що в Надвірній створений клуб дослідження історичної спадщини замку "Краснодвір", до якого входить молодь міста. Спільними зусиллями плануємо провести  консервацію залишків замку і його облагородження. Замок стане туристичним об'єктом міста і наочним об'єктом для учнівської молоді, де можна буде ознайомитися з  фортифікаційними спорудами Галичини», - каже член Національної спілки краєзнавців України                    Ігор Андруняк.

«Проєкт такого типу, як Клуб замку Краснодвір, на мою думку, має усі шанси стати перспективним у різних сферах життя нашого міста і краю загалом.  Адже він стане своєрідним епіцентром Надвірни, що об’єднає та дасть майданчик для комунікації, досліджень і стане простором, де кожен охочий краянин чи гість краю зможе сказати своє слово, ставши волонтером, а згодом і учасником Клубу», - розповідає українська журналістка, засновник громадської платформи ART’N MEDIA Ольга Калиновська.

Зокрема, учасником клубу є або може стати чи бути виключеним за рішенням засідання клубу особа, якій виповнилось 14 років, яка пройшла тест з історії міста Надвірна, відпрацювала 11 год волонтером та прийняла посвяту. Партнером може бути особа чи організація, що поділяє мету та принципи Клубу. Волонтер – особа, що поділяє принципи Клубу та добровільно жертвує час та ресурси задля досягнення мети Клубу.

«Я - музейник. Що таке збереження культурної та історичної спадщини і скільки зусиль іноді доводиться для цього докласти, знаю не зі слів. Тому не змогла оминути своєю увагою таку цікаву і, надіюся, перспективну ініціативу. Адже спільними зусиллями легше досягати таких амбітних цілей. Вірю, що у нас все вийде!» - впевнена зберігачка фондів Музею історії Надвірнянщини Уляна Бошко.

«Участь в такому Проєкті дає змогу показати, що навіть у час тотальної байдужості і меркантильності існують люди, здатні добровільно і безкорисливо об'єднатися навколо справи збереження історико-культурної спадщини рідного міста. І це дуже круто відчувати себе в колі таких однодумців", - наголошує викладач ВСП "Надвірнянський фаховий коледж НТУ, кандидат історичних наук Олександра Плитус.

Члени Клубу кожного року обирають Магістра, ВіцеМагістра, Референта та Писара. Зокрема, саме 26 листопада цьогоріч засновники голосуванням оберуть керівництво Клубу. А поки вони запрошують усіх охочих та небайдужих підтримати Проєкт за лінком: https://biggggidea.com/project/mistetska-rezidentsiya-zamku-krasnodvir-v-mnadvirna/?fbclid=IwAR2ff-8sls07hN-zFWckJPlp6UYEXG1hze9jdxs-fQiP7QCAZt6UTtZvWo8.

«Мені подобається працювати у цій молодій, творчій і активній команді,  відчувати себе АГЕНТОМ ЗМІН, відчувати,  що від тебе, твоєї думки, твоєї ідеї залежить щось дуже важливе і нескороминуще», - зауважує директор Надвірнянського районного центру дитячої творчості та національно-патріотичного виховання молоді Руслана Калин.

На думку головного архітектора Надвірнянського району Тараса Угринчука, Краснодвір – найменш досліджений замок із усіх пам`яток архітектури, котрі є зараз на теренах Надвірнянщини. Тому, попри все, він має чималу перспективу, бо знаходиться у центрі Надвірної, на перетині всіх туристичних шляхів, має дуже цікаву історію, гармонійно вписується у будь-які мистецькі заходи. А також Тарас упевнений, що саме тут можливо зробити вперше на нашій території правильну і сучасну консервацію об`єкту.

Інформація Надвірнянської РДА

Share