Хто стоїть на заваді розвитку туристичної галузі у Яремчі ?

За останні роки туристична галузь в Україні почала швидко  розвиватися і стала масовим соціально-економічним явищем. Спалах епідемії COVID 19 призвів  до  виникнення нових умов  для розвитку туристичної сфери  в Україні та зокрема в Карпатах.  У зв’язку з пандемією COVID 19  у світі, тепер   поїхати відпочивати на традиційні  курорти стало значно важче. На такі виклики туристичний бізнес повинен реагувати . Але головною проблемою розвитку туризму в Україні є  неефективне та нераціональне використання природних ресурсів, а також відсутність чіткої стратегії розвитку індустрії туризму та її регулювання. Недостатньо розвинена інфраструктура, погана система транспортного обслуговування туристів. 

Не менш важливим та болючим питанням залишається якість надання туристичних послуг. За цим показником Україна дуже відстає від інших держав із подібним рекреаційно-туристичним потенціалом. Внаслідок цього багато наших співвітчизників надають перевагу іноземним курортам, отримуючи фактично за ту саму ціну набагато вищий рівень обслуговування та комфорту, стаючи при цьому інвесторами в економіку іноземних держав.  В реаліях сьогодення, зокрема пов’язаних з пандемією COVID 19 ,  постає перспектива  активізації потенціалу  туристичної галузі у нас.  Правильний підхід до цього питання  дасть змогу  підвищити зростання соціально-економічних показників  регіонів,  які будуть залежати від того, наскільки успішно і раціонально використовуватимуться рекреаційні ресурси та готовність місцевого туристичного бізнесу працювати в нових умовах. А це в першу чергу підвищення якості надання послуг з боку туристичного бізнесу, а з іншого боку готовність місцевої влади сприяти  у плані розбудови транспортної інфраструктури, забезпечення логістики, прийняття раціональних  рішень.

Проаналізуймо  на прикладі одного  з туристичних центрів , яким до недавнього часу було місто Яремче –  проблему занепаду туристичної  привабливості. Тут  найгострішою  проблемою , яка призвела до втрати потоку туристів  стало  інертне ставлення яремчанської влади до  розвитку високоякісного туристичного сервісу. Місто «обросло» неймовірною кількістю сувенірних ринків , так званих «базарів» та придорожніх «генделиків» та «наливайок».  Увесь цей сектор тримається  на   реалізації  на приблизно 70 відсотків низькоякісної продукції з Китаю та невиправданою дороговизною в придорожних « генделиках-наливайкайках».  Ще через безгосподарність місцевої  влади  у 2020 році у місті було ліквідовано автостанцію. Тепер Яремче перетворюється на транзитну зону по дорозі в Буковель. Слід зазначити , що і в Яремчі є високоякісний туристичний сектор, але він задихається від перешкод та банальної байдужості місцевої влади . З цього приводу редакція нашої газети поспілкувалась з відомими бізнесменами  в галузі туризму на Яремчанщині.

 Олександр Гуменюк  ( представник туристичного бізнесу Яремчанщини,  депутат Яремчанської міської ради )

Туристичний сектор на Яремчащині, незважаючи на нестабільне зовнішнє середовище, демонструє свою виняткову життєздатність і уміння долати труднощі. В умовах сьогодення розвиток туристичного бізнесу можливий тільки на основі впровадження нових ідей, удосконалення процесів виробництва товарів і послуг, розширення їх асортименту.  На сто відсотків  можу стверджувати, що для успішного розвитку туристичної галузі  на Яремчанщині  необхідно подолати багато проблем та негативних чинників. В першу чергу ,   місцева влади повинна сприяти  реалізації цікавих інвестиційних проектів, які спрямовані  на  підвищення стандартів надання послуг. Також  місцева влада повинна запропонувати цілісну стратегію розвитку туристичної інфраструктури  не в поодиноких місцях, а в цілому та забезпечити її реалізацію.  Адже, як кажуть в народі: «одна ложка дьогтю, може зіпсувати бочку меду». Сьогодні ринок диктує умови ведення бізнесу і основними напрямами іноваційної діяльності в туризмі є використання нової техніки і технологій у наданні традиційних послуг, впровадження нових послуг з новими властивостями, зміни в організації виробництва і споживання традиційних туристичних послуг, залучення раніше не використаних туристичних ресурсів, виявлення і використання нових ринків збуту туристичних послуг і товарів. Тільки такий підхід може забезпечити стабільний розвиток  туристичного міста.

________________________________________________________________

 

Євген Настенко ( представник туристичного бізнесу Яремчанщини, член міськвиконкому Яремчанської міської ради )

Туристична сфера, як свідчить досвід розвинутих країн світу, є ефективною та високоприбутковою, коли вона весь час розширюється та вдосконалюється. Яскравим прикладом є Прикарпаття , яке на рівні держави показує достатньо високі темпи розвитку туристичної галузі та дає поштовх до розвитку інших сфер діяльності. Наш край  традиційно є регіоном, де перспективи розвитку туристичної індустрії  були і залишаються одними із найкращих в Україні.  Івано-Франківська область належать до п’ятірки найбільш привабливих та популярних туристично-рекреаційних регіонів України. Для успішного ведення туристичного бізнесу  необхідно не тільки вміти надавати якісні послуги, але і знати, кому вони необхідні, чому, для яких цілей.  Коли звернути увагу на  місто Яремче  то  сьогодні воно  переживає не найкращі часи у своєму розвитку. Місто перетворюється у придаток до гірськолижного курорту «Буковель». Адміністративно-тереторіальна  реформа призвела  до утворення на території Яремчанської міської ради трьох ОТГ, що суттєво понизить статус міста обласного значення, а відповідно після остаточного розділу – бюджет Яремча стане значно скромнішим. Всі ці чинники можуть негативно позначитись на рівні добробуту мешканців нашого краю. Щоб уникнути проблем у майбутньому слід відповідально підійти до  вибору місцевої  влади,  бо коли «дурні»  лізуть до влади, –  а  «розумні» дають їм таку можливість то виникає патова ситуація. Процвітає : корупція, зловживання владою, кумівство, а як наслідок – стагнація та повний занепад.  Яремчанці повинні усвідомити, що від того кого вони оберуть  на місцевих виборах , буде залежати  їх майбутнє.  Ми обираємо владу для того, щоб вона впорядковувала і організовувала життя людей, а не створювала хаос. Але скажу вам з позиції оптиміста –  Яремчанщина  має всі передумови для інтенсивного розвитку внутрішнього та іноземного туризму, про те існує і ряд факторів, які можуть завадити  ефективному розвитку цього виду діяльності на сучасному етапі. Висловлюсь фігурально – слід нарешті прибрати з Яремчанської міської ради «граблі» на які наступає місцева влада регулярно, а не чекати, що їх хтось  поцупить.

__________________________________________________________________

З усього сказаного нашими співрозмовниками можна зробити тільки один висновок – час сувенірних (будок) та придорожніх «забігайлівок» відходить у минуле. Світ змінюється, вимоги до стандартів надання послуг підвищуються. На думку приходять  рядки з поезії  французького поета Гійома Аполлінера, які  можуть  стали відповіддю  на весь хаос і безлад, що відбувається в Яремчі.  Рядки дуже повчальні, для тих хто забув про доброчесність, порядність і став на хибний шлях.

«Царя небесного харцизе
Високорогий сатано
Не годимося ми в підлизи
Жери-но сам своє лайно
Воно нам в пельку не полізе
»…

Але дана стаття не про поезію, а про порятунок колись успішного туристичного міста Яремча .

Підготував

Всеволод Кисілевський,

член Львівської обласної організації НСЖУ

Share