Доступ до публічної інформації – фундаментальне право громадянина

Саме таким був лейтмотив семінару «Забезпечення належного рівня доступу до публічної інформації центральними органами виконавчої влади», організований Секретаріатом Кабінету Міністрів України у Будинку Уряду за підтримки USAID та центру політичних студій та аналітики «Ейдос» для представників ЦОВ, які відповідальні за здійснення документообігу та комунікаційників.

 

Завдяки цій платформі відповідальні співробітники органів центральної виконавчої влади мали можливість обговорити як правові, так і організаційні аспекти забезпечення невід’ємного права кожного громадянина на доступ до публічної інформації, а також методологічні моменти віднесення розпорядником інформації до таємної, для службового користування і конфіденційної, що передбачає обмеження для доступу до неї.

Надзвичайну зацікавленість у присутніх викликали напрацювання Головного департаменту забезпечення доступу до публічної інформації Адміністрації Президента України, викладені його керівником Світланою Кондзелею з точки зору нюансів реалізації та технічного забезпечення максимального доступу громадян до публічної інформації розпорядниками такої інформації та центру «Ейдос»  з точки зору запитів суспільства у викладі Дарії Слизьконіс.

Усе геніальне просте.  Керівник Департаменту комунікації Секретаріату Кабінету Міністрів України Роксолана Стадник акцентувала на тому, що ЗУ «Про доступ до публічної інформації» передбачає не тільки пасивний доступ, але й проактивний. Саме тут – величезний резерв. Адже чим більше буде розміщено інформації на офіційних сайтах органів цетральної влади, чим більше буде простого і зрозумілого ілюстративного матеріалу до затребуваних у суспільстві послуг, до започаткованих галузевих реформ (як то інфографіка, відео, презентації), тим менше отримуватимуть органи центральної влади звернень та запитів. Добре налагоджена комунікація – запорука підвищення правової культури у суспільстві. І це не теорія. У 2018 році кількість запитів на інформацію, які надходили до Секретаріату Кабінету Міністрів, зменшилася в порівнянні з 2017 роком. Саме про це повідомив Державний секретар Кабінету Міністрів України Володимир Бондаренко під час семінару

Крім того, він зазначив, що Україна посідає друге місце серед країн, які досягли найбільшого прогресу  у відкритті даних за останні 4 роки. Володимир Бондаренко переконаний, що все більше українців користується порталом відкритих даних, де знаходяться найбільш популярні реєстри та довідники.

Укртрансбезпека у минулому 2018 році заклала фундамент для прозорого спілкування з громадянами, запровадивши низку електронних сервісів, зокрема Е-кабінет перевізника. Створення порталу «Електронний кабінет перевізника» та модернізація системи «Єдина інформаційна система Укртрансбезпеки» дозволило повністю автоматизувати процес подання документів на отримання ліцензії з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, внесення змін до діючої ліцензії. Модульність системи е-кабінету перевізника дозволяє оперативно додавати нові сервісні функції, реагувати та актуалізовувати систему відповідно до змін у законодавстві. В завершеному вигляді «Е-кабінету перевізника» охопить усі аспекти діяльності автомобільних перевізників України.

У планах на найближче майбутнє – електронний протокол.

На сьогодні у відкритому доступі вже 18 реєстрів, розпорядником яких є  Укртрансбезпека.

І це тільки початок. Комунікувати просто, прозоро, зрозуміло – завдання на щодень і стратегія на перспективу.

Share