ЯК ПРАВИЛЬНО ОФОРМИТИ ЛІКАРНЯНИЙ

Багато хто з нас вважає, що будь-яке захворювання, навіть легке нездужання, може стати підставою для отримання лікарняної відпустки. Насправді, це не так.

Юридичною підставою для лікарняного є встановлення факту тимчасової непрацездатності.

Відповідно до Положення про експертизу тимчасової непрацездатності, це такий стан здоров’я людини, обумовлений захворюванням, травмою тощо, який унеможливлює виконання роботи. Воно має тимчасовий характер, оборотний під впливом лікування та реабілітаційних заходів.

 

Після звернення зі скаргами на здоров’я лікар, проаналізувавши симптоми і встановивши діагноз, приймає рішення про відкриття листка непрацездатності – документа, який ми зазвичай називаємо “лікарняний”. Саме він підтверджує наявність тимчасової непрацездатності.

Лікуючий лікар може відкрити лікарняний для працівника на термін до п’яти днів. У разі складного захворювання він може продовжити його до десяти календарних днів. Якщо людина хворіє довше, листок непрацездатності можна продовжувати, але потрібна складніша процедура.

Так, якщо людина хворіє більше 10 календарних днів, листок непрацездатності до 30 днів продовжують лікуючий лікар спільно з завідуючим відділенням. Далі продовжити лікарняний може тільки лікарсько-консультаційна комісія (ЛКК). Ця комісія проводить огляд хворого, з періодичністю не рідше 1 разу в 10 днів.

Коли захворювання вимагає тривалого лікування, наприклад у разі важких травм або туберкульозу періодичність оглядів ЛКК з продовженням листка непрацездатності може бути не рідше 1 разу на 20 днів залежно від тяжкості перебігу захворювання.

Ст. 40 Кзпп України забороняє звільнення працівника з ініціативи роботодавця під час його тимчасової непрацездатності. А тільки листок непрацездатності підтверджує її наявність.

Лікарняний лист також, є підставою для виплати допомоги з тимчасової непрацездатності.

Листок непрацездатності або його копія подаються на розгляд комісії по соціальному страхуванню (уповноваженому із соціального страхування) на підприємстві. Такий орган повинен формуватися або обиратися в кожній компанії. Інакше вона не зможе отримувати гроші з фонду соціального страхування на оплату лікарняних.

Ця комісія перевіряє, чи правильно виданий і заповнений листок непрацездатності, та приймає рішення про оплату лікарняного (допомоги по тимчасовій непрацездатності).

Допомога по тимчасовій непрацездатності виплачується працівникові його роботодавцем разом з авансом або зарплатою. Розмір допомоги визначається наступним чином:

50% середньої зарплати працівникам, які мають страховий стаж до трьох років.

60% середньої заробітної плати працівникам, які мають страховий стаж від 3 до 5 років.

70% середньої заробітної плати працівникам, які мають страховий стаж від 5 до 8 років.

100% середньої заробітної плати працівникам, які мають страховий стаж понад 8 років.

100% середньої заробітної плати виплачується також працівникам окремих категорій (“чорнобильці”, ветерани, жертви нацистських переслідувань і т. д.) та батькам на час догляду за хворою дитиною до 14 років.

Якщо працівник має право на виплату 100% середньої заробітної плати (доходу) за підставами, зазначеними в останньому пункті, він разом з лікарняним повинен також надати документи, що підтверджують наявність у нього такого статусу.

Інформація надана в рамках реалізації правопросвітницького проекту «Я маю право».

 

Надвірнянське бюро правової допомоги

Івано-Франківського місцевого центру

з надання БВПД

 

 

 

 

Share