Олександр Гуменюк - Міста обласного значення входять в реформу децентралізації

Нещодавно  Президент України Петро Порошенко підписав Закон щодо добровільного приєднання територіальних громад до міст обласного значення.  Закон дозволяє містам обласного значення згуртувати навколо себе сусідні сільські та селищні ради і стати центром об’єднаної громади без зайвих бюрократичних процедур – в тому числі, без проведення дострокових виборів.  До цього моменту  прийняття цього законодавчого документу об’єднання територіальних громад навколо таких міст було повільним та  спричиненим  декількома  факторами, у тому числі:  політичний –  небажання депутатського корпусу та міських голів йти на перевибори через їх невпевненість у власній політичний позиції ; географічний – міста обласного значення не входять до складу району, що викликало питання щодо зміни їх меж; фінансовий – необхідність витрачання значних фінансових ресурсів на організацію і проведення виборів у таких громадах. Тепер процедуру об’єднання міст обласного значення спрощено. З цього приводу наш журналіст задав декілька запитань депутату Яремчанської міської ради Олександру Гуменюку. Варто зазначити, що місто Яремче має статус міста обласного значення.

 Олександре Зотовичу, хто може приєднатися до територіальної громади міста обласного значення , яким є Яремче

Добровільно приєднатися до територіальної громади  нашого міста  мають право суміжні сільська, селищна територіальна громада, яка відповідно до перспективного плану формування територій громад області належить до цієї об’єднаної територіальної громади. Це всі населені пункти, що на даний час належать до території Яремчанської міської ради.

 

 Скільки громадських обговорень потрібно провести у ході процедури приєднання та як його організувати?

Під час процедури приєднання громадське обговорення проводиться один раз – лише на стадії ініціювання такого приєднання у сільській, селищній територіальній громаді, яка має бажання приєднатися до міста обласного значення. Таке обговорення проводиться протягом 30 днів з дня надходження пропозиції про ініціювання в порядку, визначеному самою сільською ,селищною радою. Цей строк є максимально допустимим та може бути скорочений відповідно до затвердженого сільською, селищною радою порядку громадського обговорення. 

Чи будуть призначатися вибори або довибори депутатівта вибори міського голови внаслідок процедури приєднання? 

Ні, проведення будь-яких виборів за результатами такої процедури згідно з чинним законодавством не передбачається.  Депутатський корпус міської ради продовжує свою роботу у тому самому складі, що й до приєднання. 

Як виконуватимуться бюджети сільських, селищних територіальних громад після приєднання? 

Бюджет територіальної громади, що приєдналася до територіальної громади міста обласного значення, виконується окремо до закінчення бюджетного періоду  з урахуванням особливостей, встановлених частиною четвертою статті 83 Закону України "Про добровільне об’єднання територіальних громад". До завершення періоду окремого виконання бюджету сільської, селищної територіальної громади, що приєдналася до територіальної громади міста обласного значення, функції головного розпорядника, розпорядника бюджетних коштів продовжують здійснювати відповідні бюджетні установи в особі міського голови, інших керівників бюджетних установ.

Міська рада може вносити зміни до рішень про місцеві бюджети, прийняті сільською, селищною радою територіальної громади, що приєдналася.

Залишки коштів на кінець бюджетного періоду бюджету територіальної громади, що приєдналася, перераховуються до міського бюджету на підставі платіжних доручень за підписом міського голови.

 Які будуть умови оплати праці колишніх сільських та селищних голів територіальних громад, які приєднаються до територіальних громад міст обласного значення, у статусі в.о.старост? 

За цими особами зберігаються розмір та умови оплати праці, що були їм встановлені як сільському, селищному голові до приєднання.

 Розмову провела Ніколь Вайт

газета "Життя Прикарпаття"

Share