Михайло Петруняк : «Народ, що готовий пожертвувати заради добробуту бодай крихтою свого суверенітету, не гідний ні добробуту, ні суверенітету»…

1.    Пане Михайле, Ви є членом Світового Конгресу Українців (СКУ), розкажіть будь ласка, як українська діаспора сприймала події на Майдані, чим допомагали своїй історичній Батьківщині?


Я переконаний, що більше, ніж СКУ ніхто не зробив в плані захисту і підтримки України на міжнародному рівні-навіть сама Україну, і, напевне. Цьому є пояснення-СКУ працює в умовах демократії і своюоди слова,дій. Українському уряду було важче. Кажу це, бо знаю все із середини. СКУ та всі його складові частини постійно моніторили ситуацію в Україні, президент СКУ Євген Чолій майже постійно-ще задовго до 28 листопада перебував у Європі та США. Я ще в вересні звернувся із закликом до СКУ та всіх наших громад, щоб ми за місяць до саміту почали проводити акції та лобіювати інтереси України, а саме-щоб країни Європи, США, Канада почали проводити перемовини між собою і на саміті все вже було формальністю. СКУ фантастичну провів роботу і тільки позиція старого українського уряду та колишнього президента звела нанівець всю роботу, - хоча ця робота уже пізніше пригодилася-не потрібно було знову обходити ті ж самі кабінети.
Крім всіляких звернень, петицій, особистих зустрічей та форумів, ми допомогали коштами, які надсилалися на Майдан, продуктами, одягом тощо. За час Майдану подібні Майдани та Автомайдани були проведені біля 500 разів в загальному по всьому світі, подекуди блокування російських дипломатичних установ переходили в постійні.
Більше того, ми були присутні на Україні, я сам провів на Майдані в Києві та Івано-Франківську всю зиму, я є членом ВО «Майдан» та Нородної Самооборони, хоча бачив усе це по іншому…


2.    Які настрої в української діаспори після перемоги Майдану, яким вони бачать шлях розвитку для України?

 


Діаспора бачить тільки єдиний вихід-розбудовувати Україну в виключно правовому полі, із верховенством права! В нас немає іншої дороги. Але, чесно кажучи, настрої не найкращі, тому що фактично Майдан не закінчився і не довів до логічного кінця те, що передбачалося із самого початку. В високих кабінетах йдуть торги за посади, номенклатура не піде спокійно-і ми це бачимо по Сході, та й на заході також. Часто лобіюються на відповідальні посади суперечливі персони із ще більшим суперечливим минулим.Все повинно йти в демократичному напрямку, але демократія-це не вседозволеність! Людям, суспільству потрібно уяснити собі, що все, - ілюзії із «воріженьками» минули, ми маємо страшного ворога не тільки назовні, але й всередині країни. Ми проспали втрату силових структур та інформаційного простору.
Все це потрібно надолужувати в режимі, наближеному до війни. Після виборів треба зробити інвентаризацію всього, що є в країні і в душі кожного.


3.    Чи змінилося ставлення до України та українців у світі після подій на Майдані?


Ставлення у світі однозначно змінилося. Я Вам скажу більше-світ починає розуміти аж тепер, що заварилася серйозна каша! Світ нас поважає-хіба не видно? Та якби не світ, що було б зараз із Україною та її гетьманами? Але біда в тому, що ми не змінюємося!!! Ми поплакали за Небесною Сотнею і забули-чужий біль довго не болить. А зараз проклинаємо всіх-і старий уряд, і Росію, винимо і навіть  США!  «Народ, що готовий пожертвувати  заради   добробуту  бодай крихтою свого суверенітету, не гідний ні добробуту, ні суверенітету»…
 Це сказав ще Джордж Вашингтон! А ми сіли і бавимося в ополчення та всіляких оборон! Лаври полководців не дають спати нашим депутатам-від села і до Києва. Ставлення до нас зміниться, якщо ми самі почнемо себе захищати1 До мене на минулому тижні приїжджав іспанець і каже мені : Мігель(так по іспанськи Михайло), я повернуся і поїду із Тобою на війну, коли побачив фото Небесної сотні на Майдані в Києві…Чужий чоловік, хоч і друг. Іспанець, що народився У Франції, коли батько там був на заробітках в 60-х роках…
Ми запалили світ-і це має дійти до логічного кінця. Влади доброї не буває, але вона має бути хоч проукраїнською!!!


4.    Скоро в Україні відбудуться президентські вибори, на вашу думку, хто стане їх переможцем, за кого з кандидатів готові Ви проголосувати?


Я проти інституту президенства як такого взагалі! Для чого він? Щоб вічно були скандали між ним і прем»єром? Чому Європа живе без президентів або він виконує чисто фіксовані функції? Чому нам завжди потрібно набудувати інституцій? Та для того, щоб красти! На сьогоднішній день, щоб не крутити і відповісти чесно, я вважаю, що президентом на перехідний час може бути Петро Порошенко. Його програма і поступ в житті та політиці менш залежить від олігархів, він не сидів «на трубі» і сам заробляє гроші і дає роботу. Це-головне. А ще він патріот.  А в бізнесменів-політиків  нашого часу патріотизм чомусь в гаманці чи на рахунку на Кіпрі.

5.    Кого хоче бачити президентом України Українська діаспора чи обговорювалося це питання членамии СКУ?


СКУ не є політичною, а радше громадською організацією і не буде підтримувати нікого із кандидатів-це позиція СКУ. Але ми категорично будемо проти антиукраїнських політиків усіма доступними для цього засобами-навіть лобіювання перевірки рахунків олігархів тощо.
Ми не обговорюємо питання, яке є апріорі кумедним-а що обговорювати? Невже Ви думаєте, що хтось може європейцю сказати-йди і голосуй за того чи того… Це ж смертельна образа-значить Вас мають за повного дурня… Як Ви уявляєте, що вийшов директор заводу чи чиновник і попросив людей проголосувати за нього? Та він навіки би виїхав із того села чи міста чи й країни! А в нас виходить голова нібито громадської організації і говорить, що ми підтримуємо якусь партію. В результаті і він сам за неї не голосує. Бо нема за кого! Що він Вам змінить? Хіба що стане ще більш недоступним, як був дотепер… Дпутатові має бути за честь презентувати громаду! А він уже на наступний день став феодалом і двері до державних службовців ногою відкриває, бо за нього проголосувала «купа людей»…


6.    Ви висунули свою кандидатуру на довибори до Верховної ради по одномандатному виборчому окрузі №83 в Івано-Франківську, що спонукало Вас до такого кроку та як оцінюєте свої шанси на перемогу?


Якщо мені вдасться втілити в життя те, як я бачу свою передвиборчу програму-я виграю вибори без проблем.Я бачу прагнення конкурентів зменшити мій вихід на медіа-ринок. Але то є смішно, Є інші способи. І Ви їх ще до виборів побачите.Не я висунув свою кандидатуру, а мене висунула громада-громадяни України, які працюють за кордоном, а також члени їхніх родин тут. А це в місті-50% населення!!! Скажіть, хто на сьогодні купляє квартири, машини, вчить дітей, купляє меблі тощо? Та тільки заробітчани! Не можна дозволити політичним партіям і олігархам узурпувати владу! Скажіть, як має працювати мер Івано-Франківська, коли в нього немає фракції, нема жодного депутата? Тому й блокується робота в місті, тому партійні божки отримують хабарі і ще й вимагають їх від бізнесменів, а ті, хто має ще й банківські структури за спиною, просто нищать місто і країну. В нас же не вибори-в нас не головне, як за Тебе голосували, а як рахували!!! Це всі знають! За всіма підрахунками на виборах мера попередніх виграв п. Соловей! Де пан Соловей? Хто-мер? Чи ми забули 2004-й рік, а потім і інші…Члени виборчих комісій мають нести кримінальну відповідальність за спотворення суспільства! Тоді вони подумають. Мене питають, чи я маю членів у виборчих комісіях. А нащо? Я маю їм платити, як інші, або перекуповувати їхніх? Це-щира правда. Я двічі балотувався до обласної ради-я знаю. Коли я не мав цих «осіб»-я був другий, хоча абсолютно не готувався. Коли взяв-став третім…Розумієте?
Мені перед реєстрацією сказали-місто віддали Шевченку, інший-Поповичу, третій каже, що мер зніметься на чиюсь користь! Це-абсурд.
І як таких людей вибирати! Але це-окрема тема. Вибори для декого-спосіб щось заробити- а це означає-вкрасти, згрішити…
Це ми маємо зупинити і ввести європейські принципи. Місто має бути європейським не через вивіски і роковини,через дні міста і подачки із бюджету-це має бути місто добробуту і верховенства права. Не може партієць давати чи не давати ліцензії, а потім популістично ходити із кувалдою та розбивати те, на що дав дозвіл! Ми обманюємо самі себе! Крадемо самі в себе і наших дітей майбутнє!Хто дав дозвіл на винищення парків і алей, на прихватизацію спортмайданчиків та культурних площадок? Ви!!! Ви це дозволили депутату, а той домовився із іншими,  а потім разом-із мером владнали! А скажіть,хіба не депутати обласної ради виділяють кошти із бюджету на дороги і на інше? Та вони ж, в своїх дери бальних комісіях! А потім-мочать чиновників!!! Та ви ж самі злочинці!
Тільки люди, які мають життєвий досвід та відповідну освіту мають право працювати в державній службі!
Це не має обговорюватися! А в нас набрали «по блату» і нема із кого спитати! Як юрист міськради програє все, що можна? Скільки хтось за це отримує?Чи може Ви це не знаєте? Так, це правда-люди відверто бояться!
То цю владу треба знести, всю, а стару владу треба не люструвати, бо нема кому-а пройти профпригідність до займаної посади хоча б!
Ви уявляєте, що кандидат возить виборців на море в Іспанії? Ви це собі можете уявити? А ми кажемо-та добре, ХОЧ ЩОСЬ!!! Ми винні самі і є вихід-чесні вибори. Потрохи, нехай не за один раз, але профільтрувати владу. Тому я і йду. Із командою. Ми так працювали і будемо працювати. За 10 років ми створили 20 українських організацій. 40 церковних приходів, 10 футбольних команд, 15 українських шкіл, видаємо газети, книги(я особисто видав на іспанській мові книгу про Голодомор), проводимо фестивалі, ярмарки, захищаємо українців та Україну, вчимо українську мову в світах- а Ви що зробили, до чого допустили, заснули на лаврах, і, як каже Шевченко, але наш, справжній, Тарас-«б»ємо молодшого брата!!!»…Ми приїхали туди, до Іспанії, до Італії, Португалії без мови, без знань, -але із вірою в Бога. І він нас підтримав. Так будемо працювати й тут. Нещодавно в аварії загинув священник із Івано-Фрагнківська, Олександр Дорикевич,-так от, я його і родину його ще в 2003 році зустрічав і допомагав, чим міг…Як і іншим. Як і інші-мені. Хіба ми в себе дома не наведемо порядок???


7.    Ваше бачення, які першочергові реформи потрібно зробити в Україні?


Судову реформу. У нас все безнаказано, ніхто ні за що не відповідає. Міліція, податкова, різні контролюючі органи, прокуратура ждуть, щоб хтось оступився, щоб помилився! А помиляються,бо бояться! Всюди бояться, всі і всюди всіх!!! А боячись, не мають змоги міняти нічого!
Бо страшно! І це нормально, коли людина боїться, бо не бояться неадеквати, яким нічого втрачати. В Європі чому є довіра між людьми і владою? Бо є поінформованість, є діалог і є контроль громадськості за владою! Ви уявляєте, що прийшов поліцай чи санстанція до мене в бар і наклав штраф??? Я завтра подав би на нього заяву і він полетів би із роботи і ще б розслідували, чому він це зробив… Так, є перевірка, може десь один раз на 5 років, і то-щоб підказати, дають час на вирішення проблем- а Ти працюй, Тобі не заважають працювати, бо Ти-платник податку, Ти даєш жити міліції, бюджетникам, лікарям тощо! Ти-найголовніший в цій країні! Захотів бізнесом займатися-завтра працюєш.
Ви думаєте, вони інші люди? Ні, вони просто себе поважають, і знають, що якщо сьогодні втратять свої права, завтра їхні діти будуть рабами-така система.

8.    Як оцінюєте ситуації з окупацією Росією Криму та Східних областей, як в цій ситуації діяти українській владі та на чию допомогу може розраховувати Україна?


Я вже казав про територію… Це найнегідніше, що міг допустити теперішній уряд. Але він це уже зробив!Скажіть, зранку пекар йде на роботу, щоб Ви поїли хліба, селянин сіє в полі із 5-ти ранку, лікар робить операції, водій-возить людей! Чому військові, які отримують із наших із Вами податків гроші, які тільки на цьому й живуть, це-їхній хліб, не виконують те, для чого покликані і брали присягу!!! Чому ми із Вами маємо збирати із шапкою гроші по світу для наших дітей і офіцерів? Чому? Народ, який не цінить своєї армії-годує чужу!!! Це просто, як у сім»ї- не любиш жінку, вона полюбить іншого…
Україна має в першу чергу розраховувати на свій народ! Та ми всі, хто служили в РА, пам»ятаємо-всі українці були ну хоч мінімум єфрейторами, «каптьорами» чи старшинами! Всі! У нас є кому воювати!
 Коли я зателефонував у перший день до військкомату-вони дивувалися,- яка війна? А зараз ходять-якесь ополчення, всякі батальйони… Ну є самооборона, чому Ви не використали потенціал і бажання хлопців професійно служити, а їх тільки використовуєте, коли припече?
Як влада має діяти? Та ж у нас є закон, є Верховна Рада, є міністри, -чому ми шукаємо винних? В нас є Конституція,її ж ніхто ще не відміняв, навіть у солдата є Статут караульної служби1 Я сто разів був начальником караулу-і хто ходив у караул, -є негласне правило-патрон має бути  в патроннику, якщо хочеш жити, про вся випадок… Тому деколи й стріляли в щити в караульних приміщеннях. Як Ви собі уявляєте, як мав би я поступати, коли є напад на пост? Та звичайно-стріляти-хто там потім розбере, чи був попереджувальний вистріл?
Влада має діяти. А не заважати професіоналам робити те, для чого вони покликані! «Не якщо куля в лоб-то куля в лоб», ні-із планом, із тактикою і стратегією. Люба баба Ганя на городі знає-наступають-бий по зубах! Чи хоча б замахнися і лементуй!!!


9.    Чи може Росія зірвати вибори президента України 25 травня і розпочати широкомаштабні військові дії?


Може-не може…Ми самі їх запрошуємо-зірвіть вибори, ми ж Вас уклінно просимо!  Я розумію, і багато людей про це говорить, правда не вголос-бояться, що комусь із кандидатів Путін чистить дорогу. Я не хочу вірити в цей цинізм, тому що тоді це буде уже не Майдан, -ми зробимо їм тут таке пекло, що вони позаздрять тим, що були при виверженні Везувію. Так, на Сході важко. Нам треба йти туди, інформаційно, фізично, військовою присутністю, але обов»язково йти до Європи, до НАТО.
10.    Ваші прогнози, коли стабілізується ситуація в країні та коли наша держава може стати повноправним членом ЄС і НАТО?
На початку ні. Буде дуже важко-штормило і Прибалтику, і Румунію,  і Болгарію.Ще штормить. Великодержавний російський шовініст Путін і його прислужник Медведчук розуміють, що із втратою України, втратить багато, якщо не все.Але я не розумію-наші політики почали в один голос кричати, що ми так зробимо, що Росія розпадеться! Я такого чуда і провокації ще не чув. А чи знаєте Ви, що український народ сказав мудро: Поки товстий похудає, худий здохне!
Не шукайте сусіду проблем-  і тоді домовляйтеся, здається для цього Вам дали мандати. Інакше Ви є зрадники, провокатори чи працюєте на іншу країну. Росія по відношенню до себе веде добру, ціленаправлену політику-вести конфлікти на чужій території! Вони пережили Чечню і знають,що таке локальні війни. Тому нам необхідно-категорично,-  ввійти до Європи і НАТО. В цьому наша колективна безпека. Вважаю, що попередні президенти-всі, без винятку, продали і проспали велику Україну. Судити їх буде історія, а так буде, повірте, ще ніхто не втік від своєї кари. Україна пережила монголо-татарське іго, війни, голодомори, - переживемо й цю чуму. Але ми маємо розуміти-все від нас залежить, а не «моя хата скраю»!


11.    Ваші побажання нашим читачам?


Бажаю просто один раз ранком проснутися, подивитися на сонце і зрозуміти, що воно так ніжно, так тепло і гарно світить тільки тому, що на цьому світі є Україна! Вам цього стане достатньо, щоб Ви зрозуміли, що ми всі-гості на цім світі і підемо рано чи пізно до Творця. Кажуть деколи-я не мав вибору. Вибір є завжди- і тільки від Тебе залежить, як Ти його вибрав…
Не бійтеся-ці головні слова для мене сказав колись Іван Павло ІІ.
Справді, нехай бояться інші від того, що Ви про них все знаєте. Ні один кандидат не врятує Вас, ні один президент!!! Це ж правда. Але жити в ладах із своєю совістю-це земне щастя!
І ще одне-наостанок. Коли Вас болить-Ви йдете до лікаря, коли образили-до юриста, правда ж.
Чому Ви постійно вибираєте депутатів злодіїв, бандитів, охоронців, баламутів, крикунів і тих, «хто лика не в»яже» в державному мисленні??? Ну чому???
Слава нашій гордій і непохитній, українській  нації!
Share