Вода має свою ціну і якість

Наше суспільство неоднозначно ставиться до працівників комунальних служб, і разом з тим майже ніхто не розуміє масштабність їхньої титанічної праці. Адже їм щоденно необхідно долати проблеми, які виникають у комунальній господарці. Тому кожному з нас варто бачити не тільки недоліки у роботі комунальників, але й те, що це важка праця. А враховуючи стан вітчизняних мереж, вона перетворюється на постійний аврал.
Завдяки праці комунального підприємства у сім’ї українців потрапляє тепло, вода, газ та світло. А це  - комфорт у наших оселях, а з ним - тепло і затишок.
Напередодні Дня робітників побутового обслуговування і комунального господарства редакція регіонального часопису «Яремчанський вісник» поспілкувалась з керівником Яремчанського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства Романом НЕБЕЛЮКОМ.
- Романе Михайловичу, комунальне підприємство, яке ви очолюєте займає одне з ключових місць в інфраструктурі міста з надання послуг, то які саме послуги надаєте?
- Основним завданням Виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства є забезпечення населення, підприємств, установ м. Яремча якісною питною водою в достатній кількості, а також збір, транспортування та очищення зворотних вод. Для виконання цих завдань підприємством експлуатується 12 км водопровідних мереж, 12 км каналізаційних мереж, водозабірні споруди, хлораторна станція, п’ять насосних станцій, каналізаційні очисні споруди.
-У цьому році мало місце сильне зниження температури, як це позначилось на роботі підприємства? Чи з таким аномальним похолоданням виникали надзвичайні ситуації або труднощі?
-  Сильне та довготривале зниження температури цієї зими випробувало на міцність всі комунальні підприємства міста і всієї України.
Температура повітря на водозабірних спорудах сягала позначки -30?С, товщина  льоду в інфільтраційних басейнах доходила до 1м, засушлива осінь зменшила дебет води в р. Жонка. Все це створило загрозу до замерзання водозабірних споруд. Тільки титанічний труд працівників водопровідного цеху, які цілодобово вели боротьбу з льодом дав змогу подавати безперебійно воду споживачам. Нелегко прийшлося в ці морози і працівникам каналізаційного цеху. Для нормальної роботи очисних споруд необхідно забезпечити подачу стічних вод у відповідній кількості та подачу повітря до активного мулу. На перешкоді цьому стояло обмерзання повітропроводів та аероліфтів, але завдяки сумлінному виконанню своїх обов’язків працівниками каналізаційного цеху, аварійних скидів стічних без очистки не було, і очисні споруди працюють згідно з технологічним регламентом.
- Як у вас налагоджена робота зі споживачами, зокрема облікування наданих послуг та їх вартість?
- У даний час на підприємстві створено абонентський відділ, в якому проводиться реєстрація всіх споживачів. Тобто заведені абонентські карточки, в яких записуються дані про лічильник, перевірку, номер пломби та інше, що значно полегшує роботу контролерів. Також нарахування за спожиті послуги проводиться за допомогою програмного комплексу на комп’ютері, тобто людський фактор тут виключено. Все це робиться для зручності та прозорості в проведенні розрахунків зі споживачами. Оплата за послуги справляється щомісячно згідно з показниками приладів обліку.
- На скільки тарифи, що діють сьогодні є економічно обґрунтованими та чи відповідають стандартам якості?
- Ми дуже часто чуємо скарги на адресу водоканалу щодо завищених тарифів на воду в Яремчанському регіоні. Але це не відповідає дійсності. Така думка виникла через те, що нами недостатньо проводиться роз’яснювальна робота зі споживачами та мешканцями міста. Люди повинні знати, за що вони платять і звідки береться ціна на воду. Нещодавно в нашому місті проходив Всеукраїнський семінар працівників водопровідно-каналізаційного господарства, на якому були присутні представники підприємств з закордону. Вони у своїх виступах наголошували про недостатню роботу зі споживачами в просвітницькому плані. Для прикладу було наведено, що в Парижі вода коштує 8 євро, і кожен знає, що за неї треба платити.
Наші тарифи для населення є найнижчими в області серед міст із такою кількістю населення. Плата за воду і водовідведення в м. Яремче становить 8,50 грн. Якщо порівнювати з сусідньою Надвірною, то ціна за воду та водовідведення становить 10,80 грн., хоча там споживачів в 3 рази більше, ніж у нас.
Існуючий тариф у нашому регіоні тільки на 63% покриває собівартість послуг. Все це не дає змогу проводити повний комплекс з експлуатації мереж і споруд, модернізувати їх за власні кошти.
Але завдяки підтримці місцевої влади в минулому році було здійснено ряд заходів для покращення матеріально – технічної бази нашого підприємства, систем водопостачання та водовідведення:
- придбано обладнання для пошуку проривів, мереж та люків;
- розроблено проект модернізації систем водопостачання Яремча;
- придбано і встановлено в місті близько 40 люків;
- проведено заміну запірної арматури на центральних мережах;
- відновлено роботу пожежних гідрантів;
- проведено заміну біля 5 км. каналізаційних колекторів у місті.
- Які відносини, на Вашу думку, повинні бути у вас як надавачів послуг зі споживачами: партнерські, правові чи інші?
- Звичайно, відносини повинні бути партнерськими. Відповідно до Закону України «Про питну воду» вода – це товар. А кожний товар, як відомо, має свою ціну та якість. Тому ми стараємось робити все можливе, щоб наш споживач отримував якісну воду. Наше місто є курортним, і заклади, установи та мешканці роблять все для того, щоб привабити до нас якомога більше туристів. І тому ми добре розуміємо відповідальність, яка лежить на нас, адже ніхто не зможе забезпечити належний відпочинок туристам без якісного водопостачання та водовідведення.
Відносини між нашим підприємством та споживачами є взаємозалежними: споживачі повинні вчасно здійснювати оплату за послуги, експлуатувати водомережі згідно з чинними вимогами, а ми в свою чергу повинні надавати якісні послуги.
Без правових відносин теж не обійтись, адже належним чином оформлені абоненти, які усвідомлюють відповідальність за виконання чи невиконання своїх обов’язків, є справжнім гарантом успіху нашого підприємства.
Спілкувався Всеволод КИСІЛЕВСЬКИЙ
Share