Година пам’яті героїв Крут відбулась у Яремчанській центральній міській бібліотеці

«На Аскольдовій могилі Український цвіт…»

О, Боже наш добрий, З високого неба! Молитву сьогодні ,Заносим до Тебе. За тих, що боролись, При станції Крути, За нашу Державу,Із ворогом лютим…

Цими віршованими рядками поетеси Лесі Храпливої розпочалася година пам’яті героїв Крут, що відбулася в Яремчанській центральній міській бібліотеці. Крути й сьогодні дотикають променями гіркої печалі кожного свідомого українця. Історію творять люди. І кожне покоління обирає чи то власний тягар непевності, чи смолоскип палаючої Свободи.

Крутянці обрали Волю – вони виявилися свідомішими від більшості своїх ровесників і, навіть, мудрішими за деяких державних мужів свого часу. Крути входять в нашу історію, як зразок офірності, мучеництва її героїзму. Такий основний лейтмотив думок, що спробувала донести до присутніх голова клубу творчої інтелігенції «Відродження» Світлана Флис.

19 березня 1918 року відбулося перепоховання 27 київських студентів на Аскольдовій могилі. Цих юнаків в січні того ж року розстріляли червоногвардійці полковника Михайла Муравйова на залізничній станції Крути, між Ніжином і Бахмачем на Чернігівщині. Промову під Центральною Радою виголосив її голова, професор Михайло Грушевський. Саме на цьому моменті у своєму виступі зупинилася заступник директора по роботі з дітьми Яремчанської ЦБС Галина Бойко.

Художні твори, присвячені юним лицарям України, читали працівники бібліотеки Христина Стефанюк та Ірина Савчук. Книжкову виставку «Пам’яті героїв Крут» представила завідувач методичним відділом Марія Черленюк.

«Чим вищий п’єдестал побудуємо для тих, що стали символом наших визвольних змагань, тим далі падатиме роз’яснююче світло від цього символу», - ці слова Олени Теліги можуть бути засадничими, коли йдеться про вшанування героїв Крутянського Чину.

Світлана ФЛИС,

старший науковий працівник музею етнографії та екології Карпатського краю.

Спеціально для регіонального часопису "Яремчанський вісник"

 

Share