Спецзагін ДАІ чистив дороги Івано-Франківська й області цілий тиждень

 

Міністр внутрішніх справ Анатолій Могильов реанімував даішний спецназ місяць тому. У 2008-му цей підрозділ розформував тодішній глава МВС Юрій Луценко. Ліквідації «Кобри» передував скандал. Заступник командира спецпідрозділу Олексій Кожа нібито показав середній палець кортежу спікера Верховної Ради Арсенія Яценюка, коли той «пролітав» зі швидкістю 180 км/год повз пост «кобрівців» і не відреагував на їхню вимогу пригальмувати.


На початку жовтня Анатолій Могильов підписав наказ про створення Загону міліції особливого призначення при Департаменті ДАІ. «Коброю» нову структуру офіційно не назвали, але «кобрівськими» функціями наділили. Відтак назва у неофіційному обігу закріпилася автоматично.

«Свого часу «Кобра» була дуже ефективним і мобільним загоном швидкого реагування, який використовувався на трасах в регіонах зі складною криміногенною ситуацією. Для працівників підрозділу не існувало жодних авторитетів, не діяли телефонне право, хабарі. Так, їх боялися, бо знали: там, де «Кобра», - порядок, і з цими хлопцями краще не жартувати», - зазначив міністр.

Білі комірці замість чорних курток

Головне завдання оновленого загону таке ж, яке було у їх попередників - проводити оперативну «зачистку» в регіонах, де висока аварійність, слабка водійська дисципліна і зростає злочинність на дорогах. Плюс супроводжувати урядові та президентські делегації.

Бійці із загону особливого призначення мають максимальні повноваження: зупиняють та перевіряють транспорт як бюджетного, так і представницького класу, особлива увага - до «багатих» номерів. Дозволена комплексна перевірка - від водійських прав до обшуку на наявність зброї, контрабанди та наркотиків. Інформація про виявлені «кобрівцями» порушення передається в міністерство окремим рапортом, звідти у місцеві управління ДАІ приходить рішення про міру покарання винуватців. Сперечатися зі спецназівцями ризиковано. У загоні служать колишні «беркутівці», «соколівці» та інші правоохоронці, які спеціалізуються на бойових мистецтвах.

Спецпідрозділ підпорядковується лише міністрові внутрішніх справ та керівникові Департаменту ДАІ. За колегами у погонах та із блимавками на даху «кобрівці» наглядають особливо пильно. Є підстави: в листопаді МВС оголосило «місячник культури водіння серед правоохоронців».

Оновлена «Кобра» має представницький вигляд. Від рядових інспекторів ДАІ «кобрівці» відрізняються тим, що носять білі сорочки та значки з літерами «С» та «З». На капоті їх, зовні патрульних авто, абревіатура «ДПС» замінена на «МВС».

Про свою появу «Кобра» зазвичай не попереджає. Фактор непередбачуваної навали залишився основною фішкою спецзагону. Рішення, де саме слід виринути інспекторам-спецназівцям, приймається на рівні МВС і тримається у суворій таємниці.

Памперси - обов’язкові

На Франківщину у перших числах листопада скерували п’ять «кобрівських» екіпажів. Двадцять інспекторів у білих сорочках упродовж семи діб «прочісували» дороги області. «На місці вони координували свої дії з керівництвом управління, - розповів прес-секретар УДАІ в області Костянтин Кулак. - «Кобрівці» були на зв’язку з заступником начальника ДПС, оскільки мусили знати, якою є наша єдина дислокація». Спецназ розділявся і виставляв свої пости так, щоби не дублювати місцевих інспекторів, але постійно пересувався дорогами Прикарпаття. Де саме і в який час принишкла «Кобра», часто не знало навіть найвище керівництво місцевого управління ДАІ.

Припускаємо, що впродовж тижневого трусу, який улаштували спецназівці, телефони посадовців обласного ДАІ не раз розпікалися до червоного. «Кобрівці» поклали око на автомобілі представницького класу, тож затримували на огляд машини дуже поважних персон. Чим більше нервували власники дорогих іномарок, тим ретельнішим була інспекція авто, тим жорсткішим виявлялося спілкування з незворушними, підкреслено ввічливими й коректними, але цілком «непробивними» інспекторами.

З джерел, наближених до офіційних, відомо, що обшук машини у відповідь на нахабне поводження отримали кілька силовиків, посадовці Податкової адміністрації та обласної прокуратури. Син одного з колишніх керівників обласного УМВС, якого «притиснули» за порушення Правил дорожнього руху, намагався знайти вплив на спецназівців у кабінетах міністерства. І потерпів фіаско. А підприємець, який їздив на машині з «перебитими» номерами, під час спілкування з «кобрівцями» просто намочив штани.

Як повідомили в управлінні ДАІ в Івано-Франківській області, за час «відпрацювання» прикарпатських доріг бійці Загону міліції особливого призначення виявили чотири іномарки з підробленими номерами двигунів і кузовів; кілька нерозмитнених автомобілів; задокументували факти підробки державного техогляду та свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів. Затримали авто, яке перебувало у розшуку. Та склали більше трьохсот протоколів про грубі порушення Правил дорожнього руху.

Автор: Наталія КУШНІРЕНКО
Share