У Францію – за досвідом

Ах, ця незвичайна, розкішна, зваблива Франція! Для українців вона відкривається сторінками романів Дюма, Бальзака, історичними переказами про Жанну Д’Арк, про мушкетерів… Франція зачаровує паризькими таємницями, романтичними почуттями, шлейфом тонких відтінків парфумів, вишуканими делікатесами. Франція кличе голосами Едіт Піаф і Джо Дассена, прохолодою дубових гаїв і глибокою ніжністю гірських озер…

… Бог дозволив побачити всю велич і красу цієї країни і яремчанцям, які побували в навчальній поїздці.

Карпатський національний природний парк вже два роки є повноправним членом Федерації Європарків, а тому нарощує потенціал творчої співпраці з міжнародною спільнотою. В доробку парку – конференції, спільні проекти, взаємовізити у США, Польщу, Італію, Швецію. Нещодавно на поважній зустрічі євпропейских парків в Німечині побував директор КНПП Антон Яворський, а в жовтні відбулася навчальна поїздка в південну Францію в рамках проекту Всесвітнього фонду природи «Збереження та стале використання природних ресурсів Українських Карпат» (за фінансування уряду Норвегії). В ній взяли участь Наталія Вертипорох, що водночас виконувала важливу і нелегку місію перекладача (з якою відмінно справилася!), Марта Корчемлюк, Любов Косило – працівники наукового відділу, та Лілія Гладиш – член туристичної асоціації «Карпати Еко – Край» .

Поїздка з вивчення екологічної освіти і зеленого туризму в природних регіональних та національних парках Франції була добре продуманою і спланованою керівниками групи Тарасом Ямелинцем і Соломією Рожко, відзначалась значною насиченістю програми, чіткою та грамотною організацією. Час перебування супроводжували пізнавальні екскурсії, цікаві та вагомі зустрічі, обговорення, ознайомлення з історією та культурою.

Вся навчальна робота була змістовною, проводилась на високому представницькому рівні з залученням великої кількості спеціалістів, серед яких був навіть лауреат Нобелівської премії Люсьєн Тессьє.

Справляла враження злагоджена робота національних та регіональних природних парків з туристичними асоціаціями і громадами, націлена на збереження природної спадщини та культурних традицій, якими жителі Франції дуже пишаються і дорожать. І це є найголовніше, чого нам потрібно в них навчитися. Зберігати автентичність в усьому, починаючи з архітектури і закінчуючи продуктами харчування для того, щоб туристи, відвідавши Україну відчули справжній український дух і колорит.

Приємними були зацікавленість французьких громад природною та культурною спадщиною України, бажанням відвідати Українські Карпати, спланувати подальшу співпрацю.

В пам’яті яремчанців надовго залишаться спогади: виноградні поля, оливкові гаї, лавандові долини... Мальовничі пейзажі - пальми вздовж морського берега, золотисті рівнини під синім небом, величні скелі, бездонні провалля... Старі вулички поселень, яким сотні років, замки і монастирі, що передають дух далеких часів...

Навчальна поїздка вразила і багатством відчуттів від побаченого: рідкісного навіть для цих країв спекотного літнього сонця у жовтні, немислимо багатою колористикою гір, всюдисущим запахом лаванди, смачними місцевими продуктами та вишуканими національними стравами, гостинністю, увагою французів.

Ми віталися з Парижем, торкалися хвилі Середземного моря на Лазуровому узбережжі в Ніцці, оглядали квітучі долини Провансу, мандрували заповідними стежками парків Люберона, Вердона, Меркантура, долали віражі серпантину в каньйоні Вердон, молилися до небес в Альпах на висоті понад 2000 м …

І всюди нас супроводжували гостинні господарі цієї прекрасної країни. Вони опікувалися нами, розповідали, ділились досвідом, як берегти цю красу, як жити в мирі і гармонії з природою. Вони були щирі, відверті, переконливі і безмежно закохані у свою спадщину. І ці емоції нас об’єднували. Бо і в Карпатах є що любити, чим пишатися і що передавати в спадок.

Любов КОСИЛО,

молодший науковий співробітник КНПП

 

Share