Суспільство

Виклики часу

Трагізм кривавого XX століття. Його повторення в ХХI столітті. Від «Повісті временних літ» і по нині перед нами той самий сценарій. Російський монстр варварськими методами нищить український народ.

Якби не загарбники, яким чудовим життям жили б українці. Українська нація належить до найдавніших народів, які сформувались в I тисячолітті нашої ери. Українець історично напрацював велику енергію опору щодо натиску завойовників і не піддається знищенню. Українці абсолютно неповторні і вартісні. Це не народ – це щире золото. Прагнення свободи стало стрижнем ментальності. Українство – абсолютно унікальний пласт світової культури, феномен життєстійкості і боротьби. Народ-воїн організував центр волелюбства – Запорізьку Січ, головною рисою якої був справжній демократизм. Всі вважали себе рівними. Не було ні пана, ні слуги. Рівність, воля, обов’язок були нерозривні. Світ такого не бачив і не чув. В Європі існували закони, які в порівнянні, були клаптиками безвартісного паперу. Козацтво було великою силою. Зруйнувала Запорізьку Січ Катерина II (1775 р.).

Детальніше...

Можемо сміливо дивитися війні в обличчя, бо знаємо, що переможемо, – Герої економічного фронту

Нові часи народжують нових героїв. Герої-підприємців, які не склали руки, перебазовують виробництво під ракетними обстрілами, зміцнюють український валовий продукт, створюють нові робочі місця, шукають можливості, обертають економічні жорна та надихають. До Дня Незалежності України Банк Львів презентував проєкт "Герої економічного фронту" – історії клієнтів-підприємців, партнерів та однодумців, які успішно долають всі виклики війни. Серед героїв економічного фронту наш краянин, бізнесмен та волонтер з міста Яремче Сергій Волошин.


 "Клієнти нам довіряли в мирний час, тож ми не мали права підводити їх під час війни", – Сергій Волошин

Нові обставини стали викликом і для бізнесмена Сергія Волошина, який є співвласником пральні Crystal – підприємства, яке протягом кількох годин може випрати, висушити, випрасувати, скласти та доставити чисту білизну до готелю, щоб там її могли вчасно замінити для своїх гостей.

Детальніше...

Чи можливо розірвати шлюб під час вагітності дружини?

Досить часто у житті трапляються випадки, коли подружжя бажає розлучитися під час вагітності дружини.

Відповідно до частини 2 статті 110 Cімейного кодексу України позов про розірвання шлюбу не може бути пред’явлений протягом вагітності дружини.

Однак, дана стаття містить і винятки, коли подружжя може звертатися до суду про розірвання шлюбу під час вагітності дружини.

Такими винятками є:

 1. батьківство зачатої дитини визнане іншою особою;

 2. один із подружжя вчинив щодо другого з подружжя протиправну поведінку, яка містить ознаки кримінального правопорушення.   

  Детальніше...

Порядок звільнення з роботи

Звільнення працівників повинне відбуватися у суворій відповідності до вимог чинного трудового законодавства. Порушення процедури може бути підставою для поновлення працівника на роботі, зміни формулювання причини та/або дати звільнення, виплати грошової компенсації, відшкодування моральної шкоди.

Так чи інакше, незалежно від підстави звільнення має супроводжуватися виданням роботодавцем наказу, зі змістом якого працівника обов’язково мають ознайомити під підпис.

Крім того, у день звільнення працівник має повне право:

Детальніше...

В яких випадках призначається державна допомога на дітей одиноким матерям та куди звертатися за її виплатою

За законом претендувати на відповідну допомогу можуть одразу декілька категорій осіб:

1.одинокі матері (які не перебувають у шлюбі) / одинокі усиновлювачі - якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження (усиновлення) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) здійснено органом ДРАЦСу за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини;

2. мати (батько) дітей - у разі смерті другого з батьків (за умови неотримання пенсії по втраті годувальника, соціальної пенсії або державної соціальної допомоги дитині померлого годувальника).

Звертаємо увагу, що реєстрація шлюбу такими особами не позбавляє права на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною).

Детальніше...

Як підтвердити стаж, якщо трудова книжка залишилася на тимчасово окупованій території?

 

Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, який підтверджує трудовий стаж є трудова книжка. Разом із тим для призначення пенсії періоди роботи з 2000 року враховуються за даними персоніфікованого обліку, що зберігаються Пенсійний фондом України.

Інформацію про таку трудову діяльність можна у будь-який момент безкоштовно отримати в електронному вигляді:

 1. через портал Пенсійного фонду України https://portal.pfu.gov.ua/
 2. за допомогою мобільного застосунку “Пенсійний фонд”:

Для цього необхідно:

1.Авторизуватися в обраному е-сервісі за допомогою електронного підпису або BankID.

2.Перейти до меню “Комунікації з ПФУ” та обрати “Запит на отримання електронних документів”.

Детальніше...

Втратили чи протермінували документи: що робити

Куди звертатись, щоб відновити документи

Утрачені або знищені документи можна відновити у територіальних органах Державної міграційної служби України (ДМС).

У випадку втрати паспорта громадянина України, можна використовувати інші документи, які можуть посвідчити особу, у тому числі:

 • паспорт громадянина України для виїзду за кордон;
 • водійське посвідчення тощо.

Також не забувайте, що в нашій країні відповідно до Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» можливе використання цифрових документів: е-паспорт і е-паспорт для виїзду за кордон, які відображаються у мобільному застосунку Порталу Дія, та використовуються на території України для посвідчення особи та підтвердження громадянства, надання адміністративних та інших послуг.

Що робити, якщо сплив термін дії документів

Детальніше...

Плагіат та духовне рейдерство

 

Наші північні сусіди росіяни не тільки  століттями зазіхали на українські землі, але і відверто присвоювали собі українську історію, культуру та зокрема і музику. Чимало російських романсів, пісень і композиторів насправді поцуплено в українців.   Почнімо з класики. XVIII століття – у Європі звучать імена Моцарта, Гайдна, а у нас, українців, здається, повна тиша і жодного композитора. Принаймні у цьому нас переконували московити. Насправді ні, ми мали класиків світового рівня – Максим Березовський, Дмитро Бортнянський, Артем Ведель. Але їх, за винятком хіба Веделя, просто взяли і привласнили наші сусіди. Вони й нині біля цих прізвищ пишуть "російський композитор".

Детальніше...

Встановлення факту смерті на окупованій території

Відповідно до Цивільного процесуального кодексу України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

 

Для отримання свідоцтва про смерть осіб, які померли на тимчасово окупованій території України, необхідно:

 • подати до будь-якого суду (за межами тимчасово окупованої території, незалежно від місця Вашого проживання) заяву про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, а разом з заявою Ви як родич покійного подаєте  – належні докази, здебільшого це свідоцтво про смерть особи видане на непідконтрольній території України; договір на проведення поховання; фото місця захоронення; довідка «заключення» про причину смерті тощо.

  Детальніше...

Ексклюзивне інтерв’ю з Олександром Кушликом

Бюджет, надходження, витрати, функціонування ради —  в інтерв’ю голови бюджетної комісії Надвірнянської районної ради Олександра Кушлика

Голова постійної депутатської комісії Надвірнянської районної ради  з питань бюджету, соціально-економічного розвитку, взаємодії з громадами, комунальної власності транспорту та регуляторної політики  , голова фракції «Слуга народу» Олександр Кушлик, помічник-консультант народного депутата Василя Вірастюка  в ексклюзивному інтерв`ю газеті «Життя Прикарпаття» розповів про формування районного бюджету , надходження, витрати, функціонування ради та діяльність новообраного народного депутата у 87 виборчому окрузі.

-      Пане Олександре розкажіть коротко про себе та вашу представницьку місію в Надвірнянщині ?

         Я народився в Івано-Франківську, після завершення навчання у школі вступив в Івано-Франківське медичне училище, далі був призваний на службу в армію. Після служби в Збройних Силах України працював у медичному університеті. Згодом здобув економічну освіту в Прикарпатському університеті імені В.Стефаника. Так, що за фахом медик та економіст. А, що стосується вашого запитання про Надвірнянщину то у 2020 році за поданням Івано-Франківської обласної партійної організації « Слуга народу» був обраний депутатом Надвірнянської районної ради . В раді я очолюю фракцію « Слуга народу» та обраний головою постійної депутатської комісії Надвірнянської районної ради  з питань бюджету, соціально-економічного розвитку, взаємодії з громадами, комунальної власності транспорту та регуляторної політики. У 2021 році після довиборів народного депутата у 87 виборчому окрузі, призначений помічником-консультантом народного депутата Василя Вірастюка .

Детальніше...