У Києві за сприяння Програми USAID DOBRE відбувся тренінг з медіаграмотності для регіональних журналістів

Протягом двох днів представники 22 засобів масової інформації з 10 областей України дізнавались  про актуальні питання децентралізації та відновлення громад, діяльність Програми USAID DOBRE та навчались використовувати в своїй діяльності формат журналістики рішень.

 Перша зустріч відбулася в Міністерстві розвитку громад, територій та інфраструктури України.

Заступниця Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександра Азархіна розповіла про те, які сьогодні пріоритетні завдання стоять перед Міністерством.

“По-перше, на рівні Міністерства вже розроблений проєкт постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження порядків з питань відновлення та розвитку регіонів та територіальних громад”. Документ затверджує методологію розробки планів відновлення громад та регіонів.

 

По-друге, вже затверджено Порядок використання коштів Фонду ліквідації наслідків збройної агресії, в якому визначено механізм фінансування проєктів від регіонів та територіальних громад. У Державному бюджеті України на 2023 рік для Фонду ліквідації наслідків збройної агресії передбачено фінансування в розмірі 35,5 млрд гривень.

Крім того, відповідно до Закону №2923-IX (законопроєкт №7198), який передбачає компенсацію на ремонт чи придбання нерухомості на основі даних про пошкоджене та зруйноване майно, органи місцевого самоврядування братимуть активну участь в цьому процесі. Зокрема, Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, створені при органах місцевого самоврядування, будуть вносити відповідні відомості до Реєстру пошкодженого та знищеного майна та приймати рішення про надання компенсації”, - зазначила Олександра Азархіна.

Представники ЗМІ, крім питань відновлення громад, порушували питання облаштування укриттів, просторового планування громад, розмежування повноважень місцевого самоврядування та місцевих державних адміністрацій.

Захід відбувається в межах діяльності Програми USAID DOBRE.

 

Також журналісти регіональних ЗМІ із 10 областей України  зустрілися із керівником Програми USAID DOBRE Брайяном Кемплом та його заступником Максимом Бурдавіциним.

Журналісти більше дізналися про особливості реалізації другої фази Програми USAID DOBRE, яка стартувала восени 2022 року й триває у складний для країни час.

«У теперішній час ми працюємо у двох напрямках. Насамперед - надаємо допомогу 65 постраждалим громадам, щоб вони могли справитися із наслідками вторгнення та задовольнити свої нагальні потреби. З іншого боку - продовжуємо комплексну підтримку ще 60 громад. Тобто, допомагаючи громадам сьогодні, ми дивимося й у їхнє майбутнє», - відзначив керівник Програми USAID DOBRE Брайян Кемпл.

«Один із ключових компонентів нашої діяльності - це залучення громадян до прийняття рішень у громадах. Ми допомагаємо, навчаємо та знайомимо із міжнародним досвідом, але всі зміни в громадах роблять саме люди, які в них мешкають», - уточнив Максим Бурдавіцин, заступник керівника Програми USAID DOBRE.

Журналісти також дізналися, що наступного року Програма USAID DOBRE більше працюватиме над розвитковими проєктами громад, тоді як цьогоріч основна увага сконцентрована на наданні екстреної допомоги.

 

Особливу увагу заслуговує проведений тренінг  редакторкою медіа рішень "Рубрика" Марією Смик. Захід був присвячений темі пошуку журналістських рішень в умовах сьогодення.

Редакторка Марія Смик акцентувала увагу журналістів на потребі пошуку та пропозиції журналістських рішень.

«Поки більшість говорить про проблеми, ми шукаємо рішення! Навіть якщо вони фрагментарні, божевільні чи лише на етапі розробки. Якщо класична журналістика виконує роль " сторожового пса", то журналістика рішень плавно проводить аудиторію крізь проблему до рішення. У наш час журналісти дійшли висновку, що мало лише інформувати. Треба впливати і єднати людей навколо.  Як працює журналістика рішень ? Глибоко досліджує реакцію на соціальну проблему, фокусується на деталях цієї реакції, зосереджується на ефективності, а не на благих намірах, оперує доказами і як результат показує рішення, яке можна масштабувати й відтворити.

Особливе місце в журналістиці рішень посідають локальні медіа, які мають кілька переваг над всеукраїнськими. Вони точно знають, хто їхня аудиторія, їм легше завойовувати її довіру та простіше не розпорошуватися.  Сьогодні маємо реальність військового часу , а також наслідків цього. У журналістів повинно бути розуміння як спілкуватися з людьми , які отримали психологічні та фізичні травми. В таких випадках слід зосереджуватись на їхніх діях, а не почуттях в момент набуття травми. Треба  знати, що героєві може бути важко розповісти цілісну історію, слід не квапити і давати співрозмовнику можливість помовчати за потреби та не зосереджуватися у розмові на деталях на кшталт місця, часу тощо. Треба враховувати, що ця розмова змушує людину проживати свою травму знову. У наш час журналісти повинні діяти помірковано та зважено. Пропонуючи суспільству рішення якоїсь проблеми слід ставити мету  об'єднати людей за наболілим, за готовністю діяти і за інтересами. Вдалі рішення варто пропонувати  обговорити у суспільному просторі. І в цих обговореннях народжуються ще кращі ідеї».

Всі заходи для регіональних журналістів у Києві  організував Український кризовий медіа центр, у межах діяльності Програми USAID DOBRE.

 

Підготував учасник заходів

Всеволод КИСІЛЕВСЬКИЙ,

член Львівської обласної організації НСЖУ

( за матеріалами наданими організаторами тренінгу Українським кризовим медіа центром, у межах діяльності Програми USAID DOBRE)

 

Share