Ексклюзивне інтерв'ю з Надвірнянським міським головою Зіновієм Андрійовичем про життя громади під час війни

Редакція газети «Життя Прикарпаття» спілкуючись з очільником Надвірнянської міської ради Зіновієм Андрійовичем, розмовляли  про те, як змінилося життя в громаді через вторгнення російських військ в Україну.В міського голови ми розпитали  про основні напрямки діяльності органу місцевого самоврядування , зокрема обговорили питання  роботи закладів освіти, культури та медицини, допомоги фронту і переселенцям та функціонування комунальних  підприємств.

 

-         Зіновію Мирославовичу, проінформуйте наших читачів про життя нашої громади  в умовах воєнного стану, чим допомагає фронту ?

   Надвірнянська міська територіальна громада від початку воєнного стану активно допомагає захисникам, не тільки із нашої громади. До нас за допомогою звертаються бійці також із сусідніх громад. Ми їм не відмовляємо, допомагаємо всім що маємо. Для залучення гуманітарної допомоги Надвірнянська міська рада збирає, інформацію про гуманітарні потреби цивільного населення, де тривають активні бойові дії та допомагає загонам бійців територіальної оборони.

Географічно, ми  знаходимося у тилу. Найбільші бої із окупантами ведуться майже по всій території України. Ми є тією територією,  звідки   допомога від волонтерів і цілого світу доставляється у регіони України, які потерпають від агресії окупантів , а також вирушає на передову.

 

Але наразі придбати необхідні захисникам товари оборонного призначення, а також спецтранспорт, можливо лише в іноземних постачальників які, враховуючи воєнний стан та відповідні ризики, погоджують поставляти товари тільки на умовах стовідсоткової передоплати. Однак чинна нормативно-правова база не дозволяє органам місцевого самоврядування здійснювати передоплату.

В результаті громади не можуть купувати необхідні для військових речі, платять дорожче чи змушені купувати не найкраще, очікують місяцями на необхідне…  Тому, ми спільно із АМУ(Асоціацією Міст України) звернулися до Міністра України Дениса Шмигаля, щоб прийняв запропоновану АМУ постанову щодо спрощення порядку закупівель та дозволив допомагати війську більше, швидше, якісніше.

 Я наголошую, що для наближення перемоги над агресором потрібні швидкі рішення як на державному, так і на місцевому рівнях. Закликаю Уряд якнайшвидше прийняти рішення щодо спрощення порядку здійснення закупівель органами місцевого самоврядування.

Я вдячний всім і кожному, хто продовжує працювати. Хто платить податки. Хто підтримує український бізнес. Хто допомагає нашим військовим.

Разом ми сильні, і тільки разом переможемо ворогів.

 Також, хочу прозвітувати про загальну кількість автомобілів відправлених на передову з Надвірнянської міської громади : с. Гвізд – 15; с. В.Майдан – 4  + 1 Баґі ; с. Красна – 22; с. Лоїва – 5; с. Л.Тарновиця – 3; с. Молодків – 8; с. Назавизів – 16 + 3 квадроцикли; с. Парище – 9; с. Стримба – 4 ; місто  Надвірна – 14 (закуплено за допомогою підприємців), 10 (за кошти працівників міської ради та структурних підрозділів). Разом для ЗСУ відправлено  110 автомобілів. Хочу висловити щирі слова вдячності усім, хто долучається до допомоги нашим Збройним Силам України! Так спільно наближаємо перемогу над ворогом! Слава Україні!

 

 

-         Які заходи проводяться щодо  підготовки Надвірнянської територіальної громади до освітнього процесу

 

Вже скоро починається освітній навчальний процес у нашій громаді.  Я щодня стежу за  активною реакцію батьків щодо підготовки до навчального року. Я також батько і розумію стурбованість кожного з Вас. Але ми мусимо готуватися до навчального року. Діти мають мати освіту!

Наразі неможливо спрогнозувати безпекову ситуацію. Вкотре наголошую, що безпека – наш головний пріоритет. Освітній процес буде формуватися виключно з урахуванням безпекової ситуації в кожному населеному пункті нашої громади!

Зараз у Надвірнянській громаді створені спеціальні комісії, які вивчають захисні споруди у навчальних закладах. А це укриття та бомбосховища. Після перевірки будуть складені відповідні акти.

Тому,  думка батьків дуже важлива для нас і ми відкриті до діалогу із громадою. Управлінням освіти Надвірнянської міської ради розміщено опитування, на офіційній сторінці управління та міської ради щодо форми навчання. Кожен батько зможе проголосувати за той чи інший вид навчання.

 Хочу зазначити, що усі рішення будуть прийматися залежно від думки батьківської громади. Також освітяни окремо спілкуються із батьками, щоб почути їх  думки, як саме вони хочуть, щоб навчалася їхня дитина. Переживання є в усіх.  Якщо Ви вирішите, що ваші діточки мають навчатися в онлайн-режимі, ми створимо всі умови для дистанційного навчання. Але якщо ви вважаєте , що навчальний заклад має працювати  не в офлайн-режимі, то наше завдання – створити умови для очного навчання наших діточок. Безпека понад усе.

Дякуємо Збройним Силам України за можливість організовувати освітній процес для нашого майбутнього покоління!

 

-         Як міська влада вирішує питання прийому біженців та як сприяє їх адаптації в життя громади ?

 

Від початку війни ми активно почали приймати переселенців. Розміщували їх по закладах освіти. Створили спеціальні ліжко-місця та комфортні умови для перебування. На даний час у нашій громаді перебуває близько 3060 внутрішньо переміщених осіб.  Ми залучаємо різних донорів для допомоги переселенцям. До 13 червня видавали продуктові набори першої необхідності. Після 13 числа припинили, оскільки внутрішньо переміщені особи почали отримувати фінансову допомогу від держави та міжнародних донорів, що дає  їм можливість самостійно себе утримувати. Але, ми й надалі стараємось їм допомагати в мірі своїх можливостей.

 

-         Яку роль у наданні допомоги  відіграють міжнародні зв’язки Надвірнянської міської ради з містами побратимами та іншими закордонними структурами?

-          

Європейські міста-побратими у скрутний час для нашої країни надають допомогу українським громадам - надсилають необхідні вантажі (продукти харчування, медичні засоби тощо), а також приймають у себе вимушених переселенців.  Місто Надвірна отримує допомогу з Чеської Республіки міста-побратима Надвірної Крнов. Вони  одні з перших та неодноразово надсилали гуманітарну допомогу. Серед потрібних вантажів: військова амуніція, дорослий та дитячий одяг, взуття, а також миючі засоби та засоби особистої гігієни. Також ми отримували гуманітарну допомогу від міста-побратима Пруднік з Польщі. Багато гуманітарної допомоги нам привозять волонтери від української діаспори із США, Лондона, Польщі, Італії та Німеччини. Ми все це обліковуємо та передаємо згідно акту прийому-передачі.

 

-         В чому полягає  робота місцевого самоврядування під час війни ? Розкажіть про  завдання, які ставить перед собою Надвірнянська  міська рада в умовах воєнного стану ?

 

Зараз військовий час, 30 відсотків території знаходиться під окупацією. Велика кількість людей були змушені покинути свої домівки, стати внутрішньо переміщеними особами, переселенцями. Переїхати за межі рідної України. Наша громада прийняла близько 3060 переселенців із різних областей нашої країни. Хтось знайшов своє місце в чужій сім’ї, комусь надали місце для перебування.  Вони адаптувалися, приймають наші звичаї, ходять на курси української мови та працевлаштовуються на роботу.  

Незважаючи на складний час, ми повинні підтримувати та розвивати нашу економіку та інвестиційну привабливість Надвірнянської міської територіальної громади.

Надвірнянська міська рада від початку війни долучилася до допомоги промисловості передислоковуватися в безпечні місця для відновлення виробництва. Ми створили інвестиційний сайт громади й зареєструвалися на Всеукраїнській платформі "Дія". Так, в відповідному розділі на платформі "Дія. Бізнес" можна знайти посилання на сайт Надвірнянської міської ради, де розміщено список вільних площ для переміщення бізнесу з постраждалих регіонів.

Сьогодні важлива не тільки допомога з нерухомістю, але й інформаційна консультація підприємців які прагнуть зберегти свої підприємства та створити нові робочі місця. Цю допомогу та консультації надають кваліфіковані працівники міської ради. До нашої громади релокувалося Київське підприємство із пошиття одягу, на якому працює 30 людей із громади, і тільки 15 переселенців. На підприємстві усе шиють в піксельному принті Збройних сил України: плитоноски, вологозахисні костюми, рюкзаки та форму на літо. Усі ці вироби проходять тестування, працівники лабораторії перевіряють, тобто для Збройних сил є окрема специфіка роботи.     

Вище згадане підприємство приступило до роботи і випускаює свою продукцію, вносячи свій вклад до економіки країни. Ми активно запрошуємо підприємства до нашої громади, максимально забезпечимо сприятливі умови, супровід і допомогу в запуску виробничої потужності.

 

  Як працюють заклади, культури та медицини у нашій громаді ?

 

 Ми постійно організовуємо благодійні заходи на підтримку ЗСУ – концерти, екскурсії містом, та інші тематичні заходи. Зараз важлива підтримка для наших воїнів, як фінансова та і культурна. Тому, ми пам’ятаємо щодня про них і всякими можливими кроками стараємось їм допомогти. Наша ЦРЛ постійно приймає поранених військовослужбовців. Надає їм всю необхідну допомогу та реабілітацію. Також нещодавно до нашої лікарні приїжджала команда професійних лікарів Київського «Інституту серця» та кардіохірург Борис Тодуров. Вони безкоштовно проводили огляд для жителів нашої громади. Дітям із важкими вадами серця буде безкоштовно проведено операції в місті Києві.

 

-         Як працюють комунальні підприємства та чи реалізуються нові інфраструктурні програми ?

 

 Управління ЖКГ та інфраструктури Надвірнянської міської ради інформує про проведену роботу за період з 18.07. по 22.07. 2022:

благоустрій території міського парку ім. Івана Франка - обкошування трави і кущів вздовж алей та в напрямку мікрорайону Ломоносова та вул. Сірика розчистку потічка Підзамче в межах вулиць Івана Франка, Івана Мазепи; розпочато роботи із нанесення дорожньої розмітки на пішохідних переходах м.Надвірна: вул. Котляревського, В.Великого, Шкільна та Грушевського.

Благоустрій придорожньої смуги автомобільної дороги Надвірна- Івано-Франківськ в с.Назавизів. Також встановлення при в'їздах в парк Івана Франка та зону відпочинку Назарія Яремчука дорожні знаки "В'їзд заборонено" (автомобілі, мотоцикли, мопеди, скутери, квадроцикли). Скошування трави та стрижку кущів на прибудинкових територіях 5 багатоповерхових будинків, які є на обслуговуванні у КП "Надвірнянський житловик" та ОСББ в м.Надвірна; розпочато встановлення елементів дитячого майданчика у відпочинкові зоні с.Лісна Тарновиця. Продовжено роботу щодо роздільного збору побутових відходів. Продовжено роботи із землевласниками земельних ділянок щодо знищення борщівника Сосновського.

Слід зазначити, що проведено робочу нараду щодо проведення ремонтних робіт приміщення, яке планується облаштувати під прихисток для внутрішньо-переміщених осіб; проведено нараду з бюджетними установами та теплопостачальними організаціями щодо підготовки до опалювального сезону; продовжено роботу щодо роздільного збору побутових відходів. Встановлено контейнери для збору пластику та ПЕТ пляшки і скла та склобою на контейнерному майданчику в районі вул. Сірика у м. Надвірна;  продовжено роботи із землевласниками земельних ділянок щодо знищення борщівника Сосновського.

 

 

-         Як забезпечується безпека в громаді ?  

 

Одним секторів забезпечення порядку в нашому місті є «Надвірнянська варта» - це добровільне об’єднання жителів Надвірнянської громади , які на громадських засадах, по можливості, здійснюють патрулювання вулиць та мікрорайонів нашої громади , у нічний час з 22.00 год. до 01.00 год.

До складу «Надвірнянської варти» входять люди різних професій віком від 18 років і старші. На сьогоднішній день кількісний склад «Надвірнянської варти» становить 30 осіб – 21 чоловіки та 9 жінки. Основним завданням «Надвірнянської варти» є попередження та профілактика правопорушень, роз’яснювальна робота, щодо дотримання комендантської години та світлового режиму. Робота «Надвірянської варти» координується комендантом Надвірнянського району Євгенієм Боднарчуком.

На даний час основна робота зосереджена у м. Надвірна . Патрулювання вулиць та мікрорайонів міста здійснюється за двома маршрутами ( район Руднєва та центральна частина міста: зона відпочинку, парк ), які погоджені комендантом Надвірнянського району. Здійснюються рейдові виїзди у район Ломоносова.  Патрулювання здійснюється з початку червня. Для допомоги «Надвірнянській варті», у п’ятницю, суботу та неділю , систематично залучаються працівники Надвірнянської міської ради та відокремлених управлінь, а також члени виконкому та депутати міської ради. У старостинських округах нашої громади відповідальними за патрулювання та дотримання правопорядку  під час комендантської години є старости. Напрацьовуємо можливість  рейдових виїздів «Надвірнянської варти»  на патрулювання в старостинські округи , особливо у вихідні дні.

 

 

-         На завершення нашої розмови , як на Вашу думку  війна змінила громаду ?

 

Війна, що почалася в Україні вісім років тому, для нас означала одне: ще більше роботи, ще більше згуртованості і ще більше підтримки громадам. За час з 2014-го в Україні впровадили десятки реформ, в реалізації і підтримці яких безпосередню, а подекуди й провідну роль відіграли саме активне громадянське суспільство.  І разом з жителями Надвірнянської громади  впроваджували у життя сотні прогресивних ініціатив. Так у наших громадах почали з’являтися бюджети участі, електронні петиції, громадські слухання, наглядові ради в навчальних і медичних закладах, антикорупційні інструменти, громадський контроль і сотні варіантів просвітницької діяльності. З початком широкомасштабного вторгнення російських агресорів, 24 лютого 2022 року життя нашої громади змінилося, як і  в усій країні. Просто у Надвірнянській громаді  це легше відбулося, ніж на сході , півдні, півночі та центрі України, де були  бойові дії. Загалом перші місяці війни були надзвичайно складними. Ми не чекали, що буде така жорстока війна, але ми швидко зорганізувалися, стали сильнішими, дисциплінувались та об’єдналися, і не просто за якимись переконаннями та  вподобаннями, а в інтересах захисту держави.

Війна змінила наше  життя та позбавила наших дітей щасливого дитинства. Війна, яка стосується кожного. І тільки об’єднавшись навколо однієї мети, по-справжньому згуртувавшись -ми переможемо!  Нажаль від неї не можна втекти. Постійні тривоги, хвилювання, сумні новини, втрати  зробили нас значно  сильнішими та позбавили нас різного роду ілюзій. Наша Надвірнянська громада тепер живе відповідно до тих реалій, які диктує нам час. Але я знаю одне: її можна закінчити перемогою!  Не можна пробачити те, що окупанти зробили із нашими дітьми та сім’ями…

 

Інтервю провів Всеволод КИСІЛЕВСЬКИЙ

( За сприяння пресслужби Надвірнянської міської ради)

 

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

Share