Законодавчі ініціативи народного депутата України Зіновія Андрійовича

Хоча в Україні триває карантин, робота народних депутатів України не зупинялася.  Які важливі  законотворчі ініціативи були прийняті у травні місяці розповів   Зіновій Андрійович.

Як проходить робота під час карантину у Верховній Раді України? Що помінялось?

Так, карантин поклав перед усіма нами нові «бар’єри», однак за допомогою сучасних технологій зав’язку ми маємо можливість ефективно провадити свою роботу. Практично кожного дня у нас проходять різнопланові наради в режимі «online». Що стосується роботи у самій Верховній Раді України, то усі законопроекти ми приймали так би мовити «під куполом». Однак, відчувається різниця коли ти спілкуєшся і переконуєш опонента «в живу» і коли це потрібно робити  на відстані. Чесно кажучи, мені більше подобається перший варіант. 

 Що помінялось? Помінялись умови самої роботи. Тепер можна бути присутнім усюди, не виходячи з дому чи офісу (усміхається). І звичайно, змінились акценти у законотворенні – боротьба з пандемією коронавірусу вийшла на перший план.

 Нещодавно Верховна рада проголосувала за законопроект № 3376-1 щодо підвищення соціального захисту медиків, задіяних у боротьбі з коронавірусом. Про що конкретно іде мова?

Ми усі уже звикли чути та читати щоденну статистику щодо коронавірусу в Україні та світі, однак є частина українців, які з цим стикаються щоденно особисто – це наші медики та їхні сім’ї. Система охорони здоров’я України, як і більшості країн світу виявилась не готовою стикнутись із загрозою такого масштабу, тому в боротьбі з вірусом перший і найвагоміший удар відчули медичні працівники. Законопроектом передбачено збільшення соціальних виплат медикам, котрі постраждали чи постраждають від коронавірусу. Це 600 тисяч гривень у випадку отримання інвалідності, внаслідок зараження COVID-19 та виплати родині медичного працівника в розмірі 1,5 млн. гривень, в разі летального випадку.

Та хочу наголосити, що на цьому ж засіданні сесії ми також розглянули та підтримали ще один законопроект, щодо боротьби з коронавірусом – а саме про підвищення спроможності системи охорони здоров’я. Тут іде мова про забезпечення належного лікування хворих на COVID-19. Позитивним наслідком прийняття цього законопроекту є, зокрема, закріплення чіткого обов’язку забезпечення масового тестування, яке, відповідно до міжнародної практики, належить до найбільш дієвих заходів зі стримування пандемії COVID-19.

Ця хвороба стала справжнім викликом для цілого суспільства, не тільки для медичної галузі. Як держава підтримує простих громадян ?

Ми чудово розуміємо, що на даний момент величезна частина населення зараз залишилась в надзвичайно скрутному становищі. Тому Рада підтримала законопроект № 3329, яким продовжила існуючі та запровадила деякі нові преференції для населення.

 До 30-го червня продовжено звільнення від  штрафів за несплату споживчих кредитів. ФОПів на травень звільнено від сплати ЄСВ за себе. Також продовжено терміни податкових пільг та послаблено адміністрування для бізнесу, які були встановлені попередніми законопроектами.

Та не можу не зауважити, що попри позитивні наслідки для бізнесу, через ці рішення, місцеве самоврядування недоотримає життєво необхідні кошти, що уже в близькому майбутньому може вилитись в кризу місцевого самоврядування по усій країні.

Про місцеве самоврядування - нещодавно Парламент проголосував в другому читанні за Проект Закону про внесення змін до Закону України про місцеве самоврядування в Україні. Про що іде мова?

Перш за все йдеться про забезпечення можливостей для завершення першого етапу децентралізації – законопроект дає можливість уряду прийняти необхідні рішення для затвердження адміністративно-територіального устрою на рівні громад. Цей тривалий процес уже на фінальній стадії, і зараз іде мова про початок наступного етапу децентралізації – на рівні районів.

Законопроект № 2653 також дає повноваження Уряду подавати до Верховної Ради України проекти законодавчих актів щодо утворення і ліквідації районів. Тобто, теоретично, в 2020-му році місцеві вибори можуть бути проведені уже на новій територіальній основі громад і районів.

Чи варто нам очікувати чогось нового і незвичного на місцевих виборах?

Сподіваюсь що так. 30-го квітня Парламент в першому читанні підтримав законопроект № 2769 про внесення змін до Виборчого кодексу України щодо розміру грошової застави. У разі прийняття закону в цілому – участь у місцевих виборах зможуть взяти молоді, амбітні люди, котрі бажають долучитись до розбудови громад. Як співавтор цього закону щиро радію та сподіваюсь на його проходження в другому читанні. Зауважте, що розмір застави пропонується зменшити у 9 разів. Як людина, що щиро вболіває за місцеве самоврядування, сподіваюсь це дозволить молоді долучитись до розвитку рідних громад.

Ви розповідаєте про законопроекти, які в тій чи іншій мірі підтримуєте, розкажіть чи тиснете ви кнопку «проти»?

Безперечно! Є ряд питань, в яких моя позиція є принциповою і незмінною. Незалежно від того хто чекає від нас тих чи інших рішень – вони не можуть розходитись із принципами, на яких стоїть наше суспільство і держава.

Зокрема законопроект №3316  про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо протидії злочинам на ґрунті ненависті за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності) – абсолютно неприйнятний. Чи можете ви уявити собі, що за проповідування одвічних християнських цінностей хотіли запровадити адміністративну, ба навіть кримінальну відповідальність?! Мені досі це не вкладається в голові! Я рішуче проти і повністю засуджую будь які  спроби протягнути такого роду антиукраїнські закони.

І останнє. Побажання для наших читачів.

В першу чергу я хочу подякувати героям нашого часу – нашим доблесним медикам, які незважаючи ні на що, продовжують і боротися з пандемією. Які жертвують своїм життям заради нашого з вами спасіння.

Я хочу подякувати нашим воякам, котрі боронять наші кордони на Сході України за їхню відвагу, відданість та любов до Батьківщини.

Я хочу подякувати усім небайдужим людям, волонтерам, громадським організаціям котрі активно допомагають і нашим медикам і нашим воякам. Ваша допомога є надважливою!

У такий досить непростий час я хочу побажати нашим громадянам міцного здоров’я, родинного благополуччя, впевненості та віри у щасливе майбутнє нашої Батьківщини. 

Розмову вела Ірина Кердяк

Share