«Збитки» на Андрія – традиція , але наслідки ймовірно будуть сумними

Все почалося це вранці 13 грудня у селі Татарів Яремчанської міської ради, в районі пішоходного переходу біля повороту на Ворохту, місцеві мешканці перекрили  дорогу національного значення Яремче –  Буковель . Точніше йдеться про дорогу національного значення Н-09 “Мукачево-Івано-Франківськ-Львів”. Причиної таких дій виликало незадоволення місцевих мешканців населених пунктів Ворохти і Татарова  рішенням Івано-Франківської  ОДА щодо неможливості об’єднання Татарова з Ворохтою в одну ОТГ. Близько пів сотні осіб безперервно рухаються по пішохідному переході.  Люди обурені рішеннями регіональної робочої групи при ІФ ОДА, яка розглядала зміни до перспективного плану об'єднання територіальних громад області. В результаті "зарубали" ОТГ у складі Ворохти й Татарова, але дивним чином дозволили формувати ОТГ Поляниці, Яблуниці та Бистриці.

 

 Відповіноно на ситуацію відреагували у Яремчанській міській раді. Депутати Яремчанської міської ради прийняли звернення до керівництва Верховної Ради України, Кабміну та профільних міністерств щодо недопущення роздроблення Яремчанщини та збереження її цілісності в нині існуючих межах.

ЗВЕРНЕННЯ

Голові Верховної Ради України
Д.Разумкову
Прем’єр-міністру України
О.Гончаруку
Міністру Міністерства розвитку громад та територій
А.Бабак
Голові комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування
О. Аліксійчуку
Голові Івано-Франківської облдержадміністрації
Д. Шмигалю

Ми, депутати Яремчанської міської ради 7 демократичного скликання, вважаємо за обов’язок проінформувати Вас щодо ситуації, яка склалася в останній період у зв’язку із розглядом на засіданнях міжвідомчої регіональної робочої групи з підготовки пропозицій щодо адміністративно-територіального устрою базового та регіонального рівня в Івано-Франківській області.
Останні ухваленні рішення спричинили негативні відцентрові процеси, які можуть стати причиною розпаду нашої територіальної громади, утвореної у 1977 році в статусі міста обласного значення як результат розвитку локальної ідентичності жителів міста Яремча, смт. Ворохти, с. Татарова, с. Микуличина, с. Яблуниці, с. Вороненко, с. Поляниці. Надання відповідного статусу дозволило Яремчанщині стати туристичним, рекреаційним та оздоровчим центром нашої держави. Оскільки майже половина території міської ради розташована в межах Карпатського національного природного парку, наша громада є активним членом Карпатського єврорегіону як основної форми транскордонного співробітництва в контексті Східного розширення ЄС.
Починаючи з 2015 року в умовах бюджетної децентралізації Яремчанська міська рада ефективно знаходила шляхи збалансування дохідної та видаткової частини бюджету, забезпечуючи належний рівень послуг та розвиток місцевої інфраструктури. За ці роки вдалося також сформувати цілісну мережу освітніх, медичних та культурних закладів, завдяки чому забезпечується ефективне впровадження секторальних реформ та місцевого самоврядування в цілому.
Останнє рішення міжвідомчої регіональної робочої групи щодо пропозицій до перспективного плану формування спроможних територіальних громад області, а саме створення Поляницької ОТГ, ліквідовує результати 42-х річної спільної праці наших громад та знищує налагоджені економічні, фінансові та етнічні зв’язки.
Скажімо, у разі реалізації цього варіанту, зведений бюджет Яремчанської міської ради втрачає 30 % своїх коштів, тоді як чисельність населення зменшується тільки на 15 %. Крім того, згадане рішення не відповідає вимогам Методики формування спроможних територіальних громад, оскільки на території центру громади діє школа І-ІІ ступенів, а чисельність учнів 178, при необхідній умові 250 дітей шкільного віку та школи І-ІІІ ступенів. Не відповідає Методиці й дорожня інфраструктура. Загалом це повністю суперечить основному завданню реформи децентралізації – наближення послуг до людей.
Окрім того, згадане рішення загострило ситуацію серед жителів селища Ворохти та села Татарова, які попередньо обговорювали можливість створення окремої громади, але підтримали ідею єдиної Яремчанської територіальної громади в чинних адміністративних межах. З боку жителів цих громад сьогодні знову лунають заклики до відокремлення та громадянського супротиву.
Така ситуація спричиняє не тільки суперечності, але й негативно впливає на реалізацію загальнодержавних та обласних стратегій і програм розвитку, зокрема Державної програми розвитку регіону Українських Карпат на 2020-2022 роки та Стратегії розвитку Івано-Франківської області на 2021-2027 роки. В цілому підриває довіру до реформ. А ще таке роздроблення призведе до втрати туристичного бренду – Яремча, який існує з початку 20 століття і пізнаваний не лише в Україні.
Саме тому просимо звернути увагу, що експерти, які працювали над перспективним планом формування спроможних територіальних громад області, визначили Яремче центром об’єднання Яремчанської міської ОТГ. Адже, коли кожне село хоче бути окремо, то існує ризик для утворення такої ОТГ. Вважаємо, що думку експертів слід враховувати, адже вони врахували всі чинники, важливі для майбутньої ОТГ.
У зв’язку з вищевикладеним ми, депутати Яремчанської міської ради, які представляють інтереси всіх наших громад, звертаємося до Вас із проханням зберегти в переліку територіальних громад Івано-Франківської області Яремчанську міську територіальну громаду в чинному складі, а також врахувати й те, що ми відкриті і для інших громад.
Реформа децентралізації передбачає все ж об’єднання громад, а не їх дроблення, бо лише в єдності наша сила.

20 грудня депутати Яремчанської міської ради передали прийняте на  сесії звернення щодо створення єдиної Яремчанської ОТГ очільнику облдержадміністрації Денисові Шмигалю, а також виступили під час сесії обласної ради.
Результатом перемовин стало рішення про повторне засідання регіональної комісії, яка ще раз розгляне всі документи.
 

Share