Лялька-мотанка: від минулого до сьогодення

«Якщо Ви бажаєте, щоб діти творили,

створювали художні образи,

перенесіть з вогника своєї творчості

хоча б одну іскру в свідомість дитини.

Якщо Ви не вмієте творити,

або Вам здається пустою забавою

спуститися до світу дитячих

інтересів, - нічого не вийде».

В.Сухомлинський

            Вже кілька років поспіль серед різних верств населення спостерігається велике зацікавлення до ляльки-мотанки. Все частіше на виставках товарів народного промислу чи сувенірних крамницях ми можемо побачити ляльки з ниток, вбраних у барвистий народний одяг. Звідки бере свій початок традиція створення цього продукту? Що це: забавка, прикраса чи оберіг?

На ці та інші запитання відповідає Оксана Тарасівна Ждан, вихователь інклюзивної групи та автор створення міні-музею «Ляльки-мотанки» в дошкільному підрозділі Делятинського ліцею №2, активний член ЯМЕГО «МАМА-86-Яремче». Раніше навчально-виховний комплекс, а зараз ліцей, вже є давніми партнерами Карпатського національного природного парку в напрямку екологічного виховання дітей та молоді.

Ще у 2017 році в Екотуристичному візит-центрі Карпатського НПП в рамках регіонального тренінгу зі створення безпечного життєвого середовища у дитячих закладах, який був організований ЯМЕГО «МАМА-86-Яремче» у співпраці із КНПП в рамках проекту ВЕГО «МАМА-86» «Вільне від токсикантів довкілля для майбутніх поколінь в Україні» за фінансової підтримки Шведського товариства охорони природи (SSNC), тоді ще вихователь Делятинського НВК, проводила майстер-клас з виготовлення екологічно безпечної іграшки із натуральних матеріалів – популярної ляльки-мотанки «Веснянка». Учасники заходу отримали також методичні рекомендації, що були розроблені пані Оксаною. Окрім того, було виготовлено відеоролик покрокового процесу виготовлення ляльки «Веснянка», що є у вільному доступі в Інтернет-джерелах.

Починаючи з 2015 року, дошкільний підрозділ Делятинського ліцею №2 працює над питанням «Упровадження музейної педагогіки в сучасному навчальному закладі». Цей напрям роботи було схвалено науково-педагогічною радою Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти та занесено до його картотеки. Оксана Тарасівна неодноразово брала участь у проведенні майстер-класів, зокрема, у рамках обласної науково-практичної конференції «Педагогічні ідеї Софії Русової в сучасному освітньому просторі навчального закладу», а також районних методоб’єднань на тему: «Музейна педагогіка».

–        Отож, пані Оксано, як виникла традиція створення ляльки-мотанки?

–        Традиції створення та використання ляльки-мотанки, які колись носили назву «вузликові ляльки», мають п’ятитисячну історію і зараз активно відроджуються. Мотанки в різних варіантах зустрічаються в багатьох світових культурах. Вони використовувалися у стародавніх грецьких обрядах. За деякими історичними даними відомо, що перші прототипи мотанок на території України з’явилися на стоянці в Чернігівській області. Це є давні сакральні родинні обереги українців. Такі ляльки уособлюють собою єднання сімейних зв’язків поколінь. Мотанка символізує добро та благополуччя, надію на краще та є хранителькою домашнього вогнища. Сама назва ляльки – «мотанка» походить від поняття «мотати», а загальний вигляд такої ляльки представляє собою фігурку людини, як правило, жіночу або дитячу, виготовлену з різних тканинних матеріалів. Частини тіла такої ляльки з’єднувалися вузликами. Кожна така лялька, фактично, є самобутнім витвором майстра.

–        Яка технологія виготовлення мотанки?

–         Загалом, процес створення ляльки дуже схожий на сповивання маленької дитини, тому інакше цю технологію майстрині ще називають «кутанням». Для цього ляльку, як маленьку дитину, «загортали» у святковий одяг, зроблений з яскравої тканини чи прикрашений вишивкою. Колись шматки тканини підфарбовували натуральними барвниками, а тепер використовують готові клаптики. Якщо подивитися на загальний вигляд таких іграшок, то мотанки мають гарно виражену голову, а решта частин тіла – більш схематичний вигляд. Звичних рис обличчя лялька також не має. Замість цього часто викладають нитками хрест – давній слов’янський символ сонця. Це пов’язано з язичницькими віруваннями про те, що очі є своєрідною брамою між реальним і потойбічним світом, тож через очі ляльки може ввійти всяка нечисть. З цієї ж причини ляльки не мають імені. Щоб надати мотанці християнського сакрального значення, її виготовляють хрестоподібно. А взагалі, вигляд сучасної ляльки-мотанки залежить від фантазії майстра.

–        Чому Ви вирішили займатися лялькою-мотанкою в роботі з дітьми з особливими освітніми потребами (ООП)?

–        Завдяки лялькам-мотанкам вирішуються кілька завдань в роботі з дітьми ООП. Так у дитини формуються позитивні якості в спілкуванні, емоційна адекватність, комунікативні навички.

            Діти з особливо освітніми потребами важко ідуть на контакт з дорослим, не проявляють цікавість до запропонованих завдань. Тоді на допомогу педагогам приходить лялька-мотанка. Саме вона активізує увагу дитини, налаштовує на спілкування, створює сприятливий емоційний фон на занятті. З лялькою діти, особливо ті, які відмовляються розмовляти швидше опановують навички спілкування. Діти, які проявляють ознаки тривожності, невпевненості у своїх відповідях, спілкуючись через ляльку з дорослим, стають більш впевненими, адже ляльку вони сприймають як «рівного собі». Гіперактивні, непосидючі діти, яким під час корекційної роботи важко утримувати свою увагу, зацікавленість при виконанні завдання, при появі ляльки заспокоюються, концентрують увагу, особливо, коли лялька пропонує виконати те чи інше завдання. Дуже важливо при цьому обирати ляльку-мотанку у відповідному вбранні, адже колір має значний вплив на психоемоційний стан дитини з ООП. Основна мета використання ляльки на корекційно-розвивальних заняттях – це створення позитивного, емоційно-чуттєвого сприйняття дитини навколишнього середовища та непомітне для нього залучення до спілкування, комунікативної діяльності.

–        Які матеріали Ви використовуєте на заняттях з дітьми?

Важливо, щоб всі ляльки, якими користуються діти, були виготовлені із безпечних та екологічних матеріалів, а саме: льон, бязь, домоткане, бавовна, мішковина та ін. Такі ляльки як: «Зерновушка», «Подорожниця», «На здоров’я», «Трав’яниця» виготовляються із льону, мішковини та природного матеріалу: сушеного зілля, зерна, бобових.

–        Чи знаходять ці заняття підтримку та розуміння в батьків?

–        Важливо, щоб сучасна лялька не витісняла народну ляльку в період дитинства кожної людини, адже лялька зроблена руками мами разом із дитиною, енергетично поєднує їх, дозволяє передавати можливу любов та досвід. Власне, тому надзвичайно важливою є співпраця батьків з дітьми. Така лялька стає справжнім оберегом родини та елементом поєднання дитини і матері. Головним пріоритетом використання ляльок для дітей є простота використання,самовираження дітей через елементи гри, розвиток творчих здібностей, залучення дітей, батьків як до історичного минулого, так і поєднання його з сьогоденням.

–        Пані Оксано, дуже дякую Вам за цікавий екскурс у світ ляльки-мотанки, за те, що Ви поділилися своїм досвідом виготовлення мотанки та використання її у педагогічно-виховному процесі. Сподіваємося, що лялька-мотанка допоможе відродити прадавні українські звичаї та принесе гарні плоди в роботі з дітьми! Бажаю Вам успіху у Вашій творчій роботі!

–         Дякую. Запрошую зацікавлених відвідати музей ляльки-мотанки в Делятинському ліцеї з майстер-класом по її виготовленню.

Інтервю вела Наталія Гнатюк, етнолог Карпатського НПП

 

На замітку:

Корекційно-розвивальні завдання, які вирішуються засобами ляльки-мотанки:

-          сприяє налагодженню контакту з дорослим під час корекційної роботи;

-          вирішує ряд завдань з сенсорного розвитку;

-          зацікавлює дитину, активізує увагу, пізнавальну активність;

-          розвиває комунікативні навички поведінки, покращує адаптацію;

-          автоматизує правильну звуковимову в самостійній мові;

-          розвиває загальну та дрібну моторику, тактильні відчуття, орієнтування у просторі;

-          дає можливість розвивати дитячу творчість, уяву, нестандартне мислення, креативність.

 

Лялька-мотанка – це лялька змотана з клаптиків із різнокольорової натуральної тканини. Така лялька мотається нитками, тому і називається мотанкою.

 

 

Share