Михайло Ноняк про проект Державного Бюджету України на 2020

Михайло Ноняк про проект Державного Бюджету України на 2020

Маємо проект Державного Бюджету України на 2020р. Вчасно. І це добре. А от який?
Проаналізував цей документ в частині фінансування Укртрансбезпеки, і розумію, що заяви про пріоритетність розвитку мережі українських автошляхів мають усі шанси залишитися декларативними і у 2020 році.
Так от тільки цифри:
у 2017 році, коли габаритно-ваговий контроль здійснювався на майже 30 комплексах Укравтодору, у Державному Бюджеті України за програмою «Здійснення державного контролю з питань безпеки на транспорті» Укртрансбезпека була профінансована в розмірі 122 614 800 гривень, що становило тільки 54 % від реальної потреби.


Саме у 2017 році ми підготували і провели тендер на закупівлю 78 мобільних лабораторій, придатних для здійснення усього спектру заходів державного контролю за дотриманням перевізниками вимог законодавства. В цьому ж таки році, паралельно із підготовкою тендеру, ми ініціювали процедуру внесення змін до постанови КМУ № 85, яка визначає штатну чисельність Служби. Подали обґрунтування збільшення інспекторського складу до кількості, необхідної для забезпечення цілодобового режиму роботи придбаних комплексів. Але Проект змін до Постанови 85 не був підтриманий Міністерством фінансів України.
А у 2018 році кількість працівників, так необхідних для забезпечення безперебійної роботи новопридбаних комплексів, які з 1 січня роз’їхалися Україною, не тільки не збільшили, а ще й зменшили з 839 до 613 у зв’язку із створенням Морської Адміністрації України. Розуміючи абсурдність ситуації, очолювана мною Служба і далі подавала в установленому порядку проекти змін до Постанови № 85. Спочатку збільшення інспекторського складу просили, виходячи з реальної потреби, потім просили менше, ніж потрібно, але хоч щось, потім (до слова, черговий проект і далі на погодженні заінтересованих сторін) вже просили фактично мізер. Але усі наші проекти чомусь розглядалися не через призму, що дасть суспільству робота цих людей і, зрештою, ефективне використання придбаного обладнання, а з позиції самоокупності (хоча щороку кошти, які надходять до бюджету в результаті покладених на Укртрансбезпеку завдань, фактично рівні витрат на її фінансування з бюджету). І у бюджеті нам скромно виділили 145 682 600 гривень.
Такого немає у жодній з Європейських країн, стандартів безпеки яких ми намагаємося досягнути.
2019 рік – це ще один рік, коли повітря потрясали заяви найвищих осіб про пріоритетність будівництва і ремонту автошляхів, коли на ці потреби витратили аж 55 мільярдів гривень платників податків, а в бік Укртрансбезпеки летіли тільки вимоги при фінансуванні у 122 228 500 гривень (фактично рівень 2017 року тільки з цінами на обслуговування комплексів, пальне, електроенергію, комунальною платою 2019 року). І чомусь ні у кого не було чи то бажання, чи часу хоча б почути про те, що тільки для того, щоб забезпечити цілодобову роботу придбаних за єврокошти мобільних лабораторій, не вистачає більше 600 інспекторів. А ще ж потрібно забезпечити сервісну функцію Укртрансбезпеки, розслідування аварій і дорожньо-транспортних пригод, не кажучи вже про здійснення заходів державного контролю за дотриманням перевізниками пасажирів вимог чинного законодавства. І в ситуаціях, коли, скажімо, як минулого тижня, ставалися резонансні ДТП, усі сили за вказівкою найвищого керівництва кидалися на здійснення заходів державного контролю саме за дотриманням пасажирськими перевізниками вимог законодавства і тоді «просідав» габаритно-ваговий контроль до чергового авралу там.
І чомусь нікому не спадало на думку, що ця робота потребує системності.
Не викликають оптимізму і цифри, закладені у Законі України про Державний бюджет 2020. Це 129 336 600 гривень. Це, з урахуванням закладеної інфляції на рівні 6%, цифра 2019 року.
І це, фактично, курс в нікуди. Я співчуваю керівникові, якому доведеться очолити Службу з таким фінансуванням.
Скажете, вже апробовують WIM, тож не потрібно стільки інспекторів? Та ні, їх потрібно ще більше. Чомусь, презентуючи проект, лише однією фразою в коментарях згадують, що це – предселекція. Тобто, обладнання на «рамці» фіксує перевантаження і це – знак для водія з’їхати на узбіччя, де встановлена спеціальна площадка і де він повинен пройти додаткове зважування, щоб підтвердити чи спростувати покази апаратури. Обіцяють в рамках проекту встановити 100 таких рамок по всій Україні. А це – додаткова потреба в інспекторах, які проводитимуть зважування і яких хронічно і катастрофічно не вистачає.
Для мене це – звичайний популізм, за який, нажаль, знову платитимуть платники податків, бо кошти, на які закуплено обладнання – кредитні.

Чому пишу про це? Я людина дії. І розумію, що документ ще можуть доопрацьовувати. А він потребує серйозного доопрацювання!

Share