22 вересня відзначили 30-річчя першого демократичного віча на Пнівському замку

22 вересня  відзначили 30-річчя першого демократичного віча на Пнівському замку

Минуло 30 років від історичної події, яка ознаменувала початок демократичних перетворень на Надвірнянщині.  24 вересня 1989 року в Надвірній відбулося віче на Пнівському замку. Воно поклало початок розвиткові на Надвірнянщині демократичного руху, відродженню національної культури. У той час відбувалася «відлига» в суспільно-політичному русі, пов'язана з приходом до влади в СРСР М. Горбачова, який проголосив своїм політичним курсом політику “гласності й перебудови”.

У культурній сфері відбувається повернення до українських традицій, мови, історії, досліджуються “білі плями” в історії українського народу. В економіці також було проведено реформи, спрямовані на введення елементів ринкових відносин у країні. Лібералізація режиму призвела до піднесення національно-визвольних рухів у республіках Союзу. Найбільш гостро вони проявилися в країнах Прибалтики, згодом - в Україні. Дуже активним було населення Західної України, де почали створюватися різноманітні політичні сили, зокрема й радикального спрямування.

Не оминули ці процеси й Надвірну. У місті почали зосереджуватися непідвладні КПРС і державним структурам громадські організації, які відбивали настрої й інтереси різних верств населення, створювалися перші осередки новітніх організацій “Товариства української мови ім. Тараса Шевченка”, “Меморіалу”, Народного Руху України. Надвірнянський осередок “Меморіалу” був створений 24 серпня 1989 року. Товариство взяло на свої плечі нелегку ношу – розкопки могил жертв НКВС. З ініціативи організації відкрився музей історії визвольної боротьби Надвірнянщини. Тоді 24 вересня 1989 року до Пнівського замку на віче прямували люди звідусіль,які несли у щільних колонах заборонені комуністичним режимом синьо-жовтні прапори Незалежної України, щоб сказати рішуче й остаточне «Ні!» тодішній владі. Віче заявило одностайну вимогу – проголошення Незалежної Суверенної Соборної Української Держави. Того дня на теренах Надвірної було вперше піднято синьо-жовтий стяг. Патріотизм, ентузіазм і любов до України надвірнянців у ті часи – стали вагомим вкладом у державотворчі процеси всієї України, логічним завершенням яких було Україною Державної Незалежності. Організаторами і найактивнішими учасниками віча були  Марія Ісопенко, Ангелина Вдовчин, Марта Мітрошин, Ярослав Бучко,  Богдан Березицький, Михайло Плитус, Роман Кисілевський, Микола Вірстюк, Ольга Фуфалько, Ярослав Лазорко, Богдан Полатайко, Степан Зваричук, Богдан Яківців, Михайло Бойчук, Володимир Семків (ведучий). На свої зустрічі-засідання організатори віча збиралися у центральній районній бібліотеці, приватних оселях Ліди Олендій, отця Степана Кисілевського, Марії Ісопенко, Марти Мітрошиної, Ольги Фуфалько, на березі річки Бистриці Надвірнянської.   Про події тих років згадували учасники віча, присвяченого відзначенню 30-ї річниці першого демократичного віча на Пнівському замку. У пам’ятному заході взяли участь представники влади, громадськість, депутати , представники політичних і громадських організацій, духовенство, родини організаторів та учасників віча 24 вересня 1989 року.

У своєму зверненні до зібрання народний депутат України Зіновій Андрійович зазначив : «24 вересня минає 30 річниця першого демократичного віча на Пнівському замку. Того вересневого дня 1989 року до Пнівського замку ішли люди звідусіль під синьо-жовтими прапорами із непохитним духом патріотизму сказати рішуче й остаточне «Ні!» тодішній владі. Віче заявило одностайну вимогу – проголошення Незалежної Суверенної Соборної Української Держави, створення Національних Збройних Сил України, а також рішучий одностайний протест проти комуністичної партії та її влади, проти її антиукраїнської політики, про визнання української мови єдиною державною в Україні, про потребу оновлювати владу – від низів до верхів новими людьми – патріотами України. Того дня на теренах Надвірної було вперше піднято синьо-жовтий стяг».

Голова Надвірнянської районної ради Іван Гурмак наголосив : «Був період коли національна ідея зашкалювала так , що наші герої , вояки Української  повстанської армії проливали кров в боротьбі за незалежну Україну. Пізніше настав час коли український народ був неначе приспаний , але нікуди не зникає українська національна ідея. Вона живе у серці кожного з нас. І минають роки, іноді десятиліття і ця ідея відроджується. У 1989 році за два роки до проголошення незалежності України завдячуючи оцим людям, які сьогодні з нами і тим за яких ми молилися, організаторам того історичного віча, ми отримали демократичні  перетворення на Надвірнянщині, а в 1991 році проголошення незалежності України . Низький уклін вам сивочолі організатори, вічна пам'ять тим, хто вже не з нами».

Перший заступник голови Надвірнянської РДА Богдан Зеленчук сказав : « Тридцять років тому завдяки національно свідомим людям, які відродили українську ідею Україна відбулася. Сьогодні так , як тридцять років тому, кремлівський чобіт хоче топтати українську землю, але українці непоборні і я переконаний в тому, що ми збудуємо ту Україну про яку всі мріємо».

Виконуючий обов’язки Надвірнянського міського голови Тарас Пекарський у своєму виступі висловив слова вдячності організаторам того історичного віча : «Низький уклін вам організатори доленосного для нашого віча. 1989 рік – 50 років як прийшли «перші совіти» , комуністичний режим знищив майже всіх свідомих українців, але національна ідея залишилася і за два роки до проголошення незалежності України , віче, яке відбулося  24 вересня у стінах Пнівського замку довело всім, що Надвірнянщина готова до боротьби за незалежність України ».

У заході присвяченому  відзначенню 30-річчя першого демократичного віча на Пнівському замку взяли участь безпосередні організатори того віча : Марія Ісопенко,   Богдан Березицький, Ольга Фуфалько, Ярослав Лазорко. Вони розповіли про події тих часів.

Також відбулись виступи творчих колективів та відзначення грамотами і подяками учасників та організаторів демократичного віча 1989 року, які є живою історією нашого краю.

Прес-служба Надвірнянської районної ради

Share