ГІРСЬКИЙ СВІТ ФОРУМУ «VIA CARPATIA»

 

Верховинщина – перлина Гуцульщини, стає духовним і культурним центром Східної та Центральної Європи

У найвисокогірнішому куточку України – Верховині, де сотворену самим Господом дивовижну карпатську красу і гірський світ не знищила руйнівна рука, 14 – 16 червня проведено Другий Міжнародний Форум Центральної та Східної Європи «VIA CARPATIA». Міжнародна конференція «Коло Вінценза: Україна на переломі» та три фантастичні мистецькі вечори: день театру, день поезії та день музики – події глобального значення для розвитку регіону та України і мистецького тріумфу гуцулів

                         Вінценз, Україна і Гуцульський світ

Міжнародна конференція «Коло Вінценза: Україна на переломі» стала платформою для найважливіших дискусій політиків, народних депутатів, правозахисників, журналістів, духовних лідерів, громадських діячів.

Конференцію відкрили голова Верховної Ради України Андрій Парубій та ініціатор проведення Форуму голова Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Микола Княжицький.

 

Надалі слово мали господарі, почесні гості та учасники панельних дискусій: голова Верховинської районної ради Іван Шкіндюк, заступник очільника Міністерства молоді та спорту з питань європейської інтеграції Микола Мовчан, виконавчий директор Асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон «Карпати – Україна» Галина Литвин, старший експерт Програми транскордонного співробітництва «Польща –  Білорусь – Україна» Олена Зубрицька, старші міжнародні експерти проекту ЄС «Підтримка розвитку системи географічних зазначень в Україні» Ангела Постоле (Angele Postolle) та Емануель Мінгасон (Emmanuel Mingasson), радник Глави УГКЦ зі стратегії комунікації, співзасновник і викладач отець Андрій Зелінський, журналіст, публіцист Віталій Портников, литовський політик, член Європейського парламенту Петрас Остревічіус, український правозахисник, публіцист, віце-ректор Українського Католицького Університету у Львові Мирослав Маринович, голова Союзу українців-гуцулів в Румунії Василь Попович, заступники голови Івано-Франківської ОДА Віталій Федорів та обласної ради Сергій Басараб, голова Верховинської райдержадміністрації Олег Лютий та інші.

Голова Верховної Ради України Андрій Парубій, зокрема, зазначив: «Маємо переконати ЄС виділити окреме фінансування для Карпатського регіону. Важливим є об'єднання територій задля вирішення ключових питань, зокрема, транспортного співробітництва, розвитку інфраструктури та будівництва якісних доріг як запоруку інвестицій. Важливо, що до Міжнародної конференції залучені депутати парламентів країн-сусідів. Вагомий крок до того, щоб Карпатську стратегію вивести на загальноєвропейський рівень та залучити європейські кошти для розвитку регіону».

Голова Комітету з питань культури і духовності Микола Княжицький зазначив, що у Карпати приїжджали видатні українські письменники та філософи Михайло Грушевський, Іван Франко, Михайло Коцюбинський, СергійПараджанов та інші. «Всі вони знаходили в цій землі натхнення. Вони надихалися гуцульськими традиціями, історією, людьми, які тут живуть. Ми вже вдруге проводимо тут Форум «Via Carpatia». Наша мета – відновити Верховинщину та нагадати, що це серце української культури», – сказав ініціатор Форуму.

Він також розповів про премію імені Станіслава Вінценза «За гуманістичне служіння», яку започатковано на Форумі «Via Carpatia»: «Ми вручаємо премію імені  великого гуманіста та письменника, автора єдиного українського епосу про гуцулів «На високій полонині», засновника поняття «родинна Європа». Станіслав Вінценз зробив Гуцульщину відомою на весь світ».

Голова Верховинської районної ради Іван Шкіндюк, вітаючи учасників конференції, підкреслив, що успіхи є "Нещодавно ми виграли проект конкурсу карпатських ініціатив, що організовує Асоціація Єврорегіон Карпати Україна "Підготовка проектної документації для створення Міжнародного автентико-просвітницького центру Гуцульщини у селищі Верховина" , та проект "Україна - Румунія", які вже будемо у поточному році реалізовувати. Проте, хочу звернути увагу на проблеми з якими ми зустрічаємося кожен день, бо ми прекрасно розуміємо що йде програма створення ОТГ ( об»єднано територіальних громад) і високогірні райони, такі як Верховинський зустрілися з реальними проблемами, які важко вирішити.  Минулого тижня я мав зустрічі у Міністерстві освіти, Міністерстві медицини, Міністерстві фінансів, на яких обговорили проблеми з якими зустрівся Верховинський район. На даному етапі – це невиплата заробітної плати техпрацівникам шкіл. До 2017 року у нас таких проблем не було, так як і утримання шкіл, і заробітна плата вчителів і техпрацівників фінансувалася з освітньої субвенції. Але тепер залишилася тільки освітня субвенція для виплати заробітної плати вчителям, а утримання шкіл та заробітна плата техпрацівникам лягла на плечі органу місцевого самоврядування. Тому, коштів не вистачає щоб покрити усі виплати.   У нас уже є заборгованість по оплаті комунальних послуг шкіл, і ми отримали попередження про відключення від електроенергії у випадку не сплати. ОТГ – це хороша ідея, але вона добре реалізовується у містах, де є велика промисловість, де села знаходяться близько до міста.

Наступна проблема – це інфраструктура, дорога Р-24 Татарів – Кам»янець –Подільський у жахливому стані, доїхати то обласного центру не пошкоджуючи машину практично не можливо.

 З такими проблемами ми не можемо самі справитися, це потрібно спільно.»

«Підтримка місцевого розвитку в Карпатському регіоні», «Україна на переломі: держава і суспільство в нових політичних реаліях», «Європа: 30 років після падіння Берлінської стіни», «П'ять років протидії російській агресії: нові виклики та загрози» такі панельні дискусії відбулися першого дня конференції, в яких взяли участь політики, науковці, аналітики.

Акцент зроблено на збереженні екології Карпат та промоції України в світі через культуру. І, звичайно, привернуто увагу до розвитку Карпатського регіону, інфраструктури Гуцульського краю, зокрема Верховинщини, яка потребує суттєвої підтримки саме сьогодні на державному рівні.

У Верховинському регіональному історико-краєзнавчому музеї Гуцульщини відбулася презентація виставки художників подружжя Миколи та Людмили Рибенчуків «Сакральні кольори Гуцульщини».

«Карпати кличуть» – концертна програма мистецьких автентичних колективів Верховинщини на районному стадіоні «Черемош» заполонила серця глядачів при перших вечірніх сутінках.

А коли вже Чорногору огорнула тепла і місячна ніч, серед таїнства гір постала у всій красі «Гуцульська  Ксеня» Ярослава Барнича – мюзикл Івано-Франківського драмтеатру у постановці Ростислава Держипільського. «Гуцулка Ксеня» посеред гір зазвучала напрочуд дивовижно. Формат мюзиклу, хореографія від Дмитра Леки, де поєднано сучасну пластику і автентичні лейтмотиви, мінімалістська філігранна сценографія та зірковий акторський склад створили успіх цієї модерної прем’єри.

Музика з оперети Ярослава Барнича лунала у сучасному аранжуванні головного диригента Івано-Франківського драмтеатру Богдана Ткачука. А художник-постановник драмтеатру Олеся Головач створила неперевершені костюми, серед яких глядачі побачили й унікальну колекцію гуцульських ґунь майстрині-ліжникарки з Яворова Руслани Гончарук. Вони і зігрівали акторів, і тонко передавали атмосферу світу горян, незбагненного і такого притягального. Окрасою візуального сценічного супроводу стало лазерне шоу команди «Show Service». Феєрія під звуки симфонічного оркестру "INSO-Львів" супроводжувалася неймовірним світловим шоу.                       

                        Гори оповила музика і поезія

На Форум «Via Carpatia» завітав 15 червня Президент України 2014 – 2019 років Петро Порошенко, який сказав: «Ми здобули Українську православну церкву, захистили українську пісню та кіно. Засновник «Via Carpatia» зробив величезний внесок у підготовку та голосування закону про українську мову, а присутній тут голова парламенту Андрій Парубій провів його через Верховну Раду. Те, чого не було зроблено за 28 років незалежності, ми зробили за п’ять років», – підкреслив  Петро Порошенко. Він також наголосив на важливості таких заходів, як «Via Carpatia», які показують красу Гуцульщини та України.

«Я прагну, щоб цей форум став традиційним, і кожного року тут було більше людей. Щоб ми кінцево здолали кордони з Європою та відчували себе гордою європейською нацією», –  сказав п’ятий президент України.

Петро Порошенко вручив поету, видавцю, лауреату Шевченківської премії  Івану Малковичу премію імені Станіслава Вінценза. Минулорічним лауреатом премії Вінценза став філософ, публіцист, віце-ректор Українського католицького університету Мирослав Маринович.

У цей день гори оповила музика і поезія. Панельні дискусії про українську культуру, музично-поетичний проект «Чубай». Іван Малкович, Марія Бурмака, Юрій Андрухович, Сергій Жадан,  Тарасом Чубай…

Сергій Жадан, Іван Малкович, Юрій Андрухович, Тарас Чубай, Марічка Бурмака, Василь Жданкін, інші знаменитості у проекті до 70-річчя поета Грицька Чубая. Соломія Чубай презентувала проект присвячений батьку, відомому поетові Грицьку Чубаю. Це була презентація нового альбому Соломії Чубай «Поет», де українська поезія звучить, наче пісня, й ідеально лягає на музику. Пісні на вірші Василя Стуса, Миколи Вінграновського, Павла Тичини, Лесі Українки, Маріанни Кіяновської, Наталі Білоцерківець, Іздрика, Мар’яни Савки, Сергія Жадана, і неймовірний «Вертеп» Грицька Чубая створили зв’язок поколінь, місточок ХІХ – до ХХІ ст., які зазвучали у виконанні Соломії Чубай – доньки поета із гуртом «Джалапіта» та «Rockokko» у супроводі симфонічного оркестру  «INSO-Lviv».

Дискотека "Жадан і собаки". Мар'яна Cавка і Наталка Білоцерківець. Відео-супровід Олексія Хорошка. Спогад про знамениті фільми, а зокрема "Тіні забутих предків", який знімали на Верховинщині. Презентації книг, концерти Соломії Чубай, гуртів "Джалапіта", "Роккоко", "Плач Єремії" та "Карбідо" – слово і диво-музика сколихали гори.

                                        Запалала ватра в горах до небес

Народне гуцульське дійство «Полонинське літо» відбулося 16 червня у рамках Міжнародного форуму культур Східної та Центральної Європи «Via Carpatia», яке є традиційним святом упродовж десятиліть на гуцульській землі. Воно особливе тим, що допомагає зберігати багатовікові традиції і звичаї Гуцульщини, сприяє розвитку туристичного потенціалу регіону, пропагує автентику гуцульських предків, яка славиться оригінальністю та неповторністю.

Привітали учасників «Полонинського літа» та гостей свята п’ятий Президент України Петро Порошенко з дружиною Мариною Порошенко, народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України з питань культури і духовності Микола Княжицький, народні депутати України Юрій Словей, Микола Величкович, Дмитро Лінько, депутат обласної ради Сергій Басараб, голова Верховинської районної ради Іван Шкіндюк, голова районної державної адміністрації Олег Лютий, голова Фонду «Союзів гуцулів Румунії» Василь Попович, районні депутати та гості свята.

На міні-полонині «Запідок» вирували Гуцульські богатирські ігри, діяли виставка-продаж полонинської продукції, декоративно-ужиткового мистецтва, концертна програма за участю творчих колективів Прикарпаття, України та зарубіжжя, полонинські дійства на виставкових територіях сільських рад, традиційна гуцульська кухня. А Господь подарував у цей день і два попередні дні під час «VIA CARPATIA» благодатну сонячну погоду.

Вечором, коли завершилося фестивальне дійство на Запідку, на районному стадіоні «Черемош» у Верховині пливла горами дивовижна оркестрова камерна музика.

Гори і люди слухали симфонічну сюїту «Свята коляда» композитора Івана Небесного та Концерт-прем'єру симфонічної сюїти «Бог предвічний» композитора Мирослава Скорика. Їх виконав академічний оркестр "INSO-Львів". Дивовижно прозвучали «Гуцульський триптих» із кінофільму «Тіні забутих предків» та «Карпатська рапсодія» Мирослава Скорика.

Столиця Гуцульщини – Верховина, яку саме так нарік у свій час великий Іван Франко, дійсно стає серцем української національної культури. І ми всі віримо, що Верховинщина – перлина Гуцульщини, вже стає духовним і культурним центром Східної та Центральної Європи.

Марія Маківничук

                                                                                                  Радник голови Верховинської районної ради,

Співкоординатор Форуму у Верховині

Share