Медична реформа на Надвірнянщині

Медична реформа на Надвірнянщині

 Попри всі суспільні проблеми у сфері медицини питання здоров’я турбує всіх і кожного.  Про  медичну  реформа,  яка реалізується  на Надвірнянщині, розповіла заступник головного лікаря  НЦРЛ  Eмілія  Ірадіонівна  Сем’янів.  

-         Еміліє Ірадіонівно, Ви вже довгий час працюєте в  медичній галузі на Надвірнянщині. З огляду на такий великий досвід, як оцінюєте стан сьогоднішньої медицини в нашому районі?

На даний час у нашому районі діє п’ять стаціонарних медичних закладів, десять лікарських амбулаторій загальної практики-сімейної медицини і двадцять сім фельдшерсько-акушерських пунктів. З процесом децентралізації та утворенням ОТГ окремі медичні заклади відійшли до структурних підрозділів громад ,  на їх базах створено безпосередньо лікувальні заклади ОТГ. Станом на теперішній час ми маємо Центр первинної медико-санітарної допомоги в селищі Ланчин  ,  лікарню та Центр первинної медико-санітарної допомоги в селищі Делятин , у Переріслянській ОТГ працюють дві лікарські амбулаторії з базовою у селі Волосів і також утворився Надвірнянський некомерційний центр первинної  медичної допомоги Надвірнянської районної ради як комунальне підприємство.

Фактично відбулось відокремлення  підрозділів, що надають первинну медичну допомогу  від стаціонарів. Первинна ланка це лікарі : терапевти, педіатри, сімейні лікарі, а також медичні сестри, які працюють з лікарями.

Коли говорити про загальний стан медицини в нашому районі, то на жаль він не задовольняє ані пацієнтів ані медичних працівників. Головними проблемами є вкрай недостатнє фінансування, оскільки воно здійснюється за старою методикою і буде змінене тільки з 2019-2020 рр. з  продовженням  медичної реформи. Потребує значного покращення матеріально-технічна база   закладів охорони здоров’я , а це оснащення закладів медицини сучасним медичним обладнанням, достатньою кількістю медикаментів. В  державі затверджено ряд нормативних документів щодо  безкоштовного забезпечення ліками хворих в стаціонарі , але  на даний час в повному обсязі забезпечити виконання цих норм неможливо через, знову ж таки неналежне фінансування.

 

-         На базі НЦРЛ буде створено госпітальний округ. Як надання медичної допомоги виглядатиме на практиці ?

 

Надвірнянська центральна районна лікарня є закладом , який має можливість забезпечувати медичну допомогу по всіх профілях, зокрема терапевтичного та хірургічного , є добре оснащений пологовий будинок, який може стати пренатальним центром для нашого регіону . В минулому році було прийнято рішення про утворення госпітального округу на базі НЦРЛ. Попередньо на Прикарпатті було заплановано утворити три госпітальні округи Івано-Франківський, Коломийський та Калушський, але зваживши всі обставини та наявність на території області гірських районів було прийнято рішення утворити ще такі госпітальні округи  як Надвірнянський та Косівський. На даний час рішення про створення госпітального округу на базі НЦРЛ є , наступним етапом буде створення госпітальної ради за участю всіх представників районів, міст та інших територіальних об’єднань, що входитимуть до Надвірнянського госпітального округу. Адже округ включатиме в собі і Богородчанський район, Яремчанську міську раду, новостворенні ОТГ. Всі їх представники увійдуть до складу ради і вирішуватимуть питання щодо визначення стуктури медичних закладів, тобто які  функції надання медичної допомоги будуть надаватись у базовому медичному закладі, яким є НЦРЛ, а що залишиться на місцях. Процес триває, хочеться щоб він рухався швидше, але для цього потрібна спільна робота всіх учасників цього процесу.

 

-         Зараз триває процес  укладання декларацій  пацієнтів з лікарями. Яка ситуація з цього приводу  в нашому районі ?

Фактично з квітня місяця у державі розпочалась компанія «Лікар для кожної сім’ї », наші медичні заклади приєднались до електронної системи, що було першою умовою підписання декларацій між лікарем і пацієнтом. Маємо чотири заклади, які приєднані до цієї системи, а це три медичні заклади в ОТГ Ланчинській, Делятинській, Переріслянській і Надвірнянський центр. Станом на десяте жовтня цього року ми маємо підписані  по Надвірнянському району 46274 декларації – 40,2 % від всього населення. Зокрема по Надвірнянському ЦПД 29929 декларацій, що складає  37,7 % від кількості населення, що обслуговується у нашому медичному центрі. У нас працює 49 лікарів, з них 20 – це лікарі загальної практики, 15 – терапевти, 11–педіатри. Варто зауважити, що сімейні лікарі підписали з пацієнтами 13767 декларацій, терапевти – 11084, педіатри – 5078. Сімейні лікарі підписують декларації з усіма категоріями населення, терапевти тільки з дорослими,  педіатри  обслуговують тільки дітей у віці від 0 до 18 років.

 

-         Які обов’язки закладаються в договорі між лікарем і пацієнтом ?

Раніше мешканці району  були  закріплені за певним лікарем по дільницях за місцем проживання. Пацієнти фактично не мали можливості самостійно обрати собі лікаря, обслуговувались у своїх дільничних лікарів. З появою можливості підписувати декларації з лікарями з’явилась можливість вибору. Сьогодні пацієнти можуть обрати самі собі лікаря за своїми вподобаннями. Декларація є документом про те, що пацієнт довірив  лікарю своє здоров’я  та погодився на відповідне медичне обслуговування, інакше кажучи це є договір про співпрацю. Сама декларація передбачає спостереження у цього лікаря , а це діагностика, лікування найбільш поширених хвороб, травм, отруєнь, патологічних станів. Також декларацією передбачені : профілактичні огляди, отримання рецептів за програмою Доступні ліки, базові дослідження – загальний аналіз крові, сечі, крові на холестерин, вакцинація, знеболююча терапія, видача листків непрацездатності та інших довідок. Коли лікар, з яким пацієнт підписав декларацію, з певних причин відсутній,  його обов’язки виконуватиме інший лікар. Це все буде регламентуватись внутрішніми наказами. Планується так звана робота в «бригаді» – лікар, медична сестра, у разі потреби одна бригада буде заміняти іншу. Пацієнти не будуть залишені без медичного обслуговування. У випадках,  коли лікар припинить свою медичну практику , пацієнт змушений буде підписати нову декларацію. Також пацієнт, з тих чи інших причин,  за власним бажанням може підписати нову декларацію з іншим лікарем, тоді попередня втратить свою правочинність.

 

-         Багато людей не обізнані хто такі  сімейні лікарі  та що входить до їх компетенції ?

 

Сімейний лікар – це фахівець широкого профілю, лікар, який отримав спеціалізовану багатопрофільну підготовку. Він надає медичну допомогу населенню всіх вікових категорій будь-якої статі. Як правило такі лікарі беруть на обслуговування всю сім’ю. Сьогодні багато лікарів змінюють свою спеціалізацію і стають лікарями загальної практики. Заробітна плата лікаря буде залежати від навантаження та кількості пацієнтів.

Обрати свого лікаря можна у будь-якому медичному закладі первинної допомоги незалежно від місця проживання чи прописки.

То ж  не зволікайте, звертайтесь до лікарів наших лікувальних закладів, підписуйте декларації, адже це шлях до позитивних змін.

 

Дякую за інтерв’ю.

Спілкувався Всеволод Кисілевський

Share