Прикарпатська майстриня Олександра Стручинська виготовила панно для «Просвіти»

Прикарпатська майстриня Олександра Стручинська виготовила  панно для «Просвіти»

Талановита майстриня, педагог з 26-ти річним стажем, берегиня гуцульських народних промислів. Так можна сказати про свої враження після спілкування з Стручинською Олександрою Володимирівною,  викладачем образотворчого мистецтва вищої категорії Зарічанського ліцею Делятинської ОТГ , керівником гуртка ткацтва Надвірнянського центру дитячої творчості та національно-патріотичного виховання. У спілкуванні з журналістом нашої газети Олександра Володимирівна розповіла про свою педагогічну працю та творчі здобутки.

Олександро Володимирівно розкажіть нашим читачам про себе та про захоплення ткацтвом.

  Народилась я у Львові, навчалась у шістдесят четвертій школі м. Львова. Після закінчення 8-го класу  вступила до ПТУ№ 12 на спеціальність вітражист, по завершенню навчання отримала 4-й розряд за даною спеціальністю. Доля звела мене з досвідченими майстрами народних промислів з Івано-Франківщини , які порадили мені вступити в Прикарпатський  педагогічний інститут імені Василя Стефаника.

Так я вступила до вузу на спеціальність вчитель образотворчого мистецтва, креслення і  художньої праці. На  завершальному етапі навчання темою моєї дипломної роботи будо ткацтво. Свою педагогічну працю розпочала в школі села Чорний Потік Надвірнянського району , окрім викладацької роботи за спеціальністю вела гурток ткацтва від Надвірнянського центру дитячої творчості. Пізніше  2014 р. перевелася у Зарічанську школу, де працював мій чоловік. В нього на той час були певні досягнення і  ми разом продовжили його напрацювання.

Розкажуть,  будь-ласка,  про гурток ткацтва який Ви ведете.

На базі Зарічанської  школи, а тепер ліцею,  я веду гурток «Ткацтво».  Це розвиток творчих здібностей  вихованців засобами  декоративно-ужиткового мистецтва. Ми ставимо собі за мету відродити старовинні гуцульські традиції ткацтва. В нашому селі Заріччя традиційно ткали килими. Це заняття було одним з ремесел для  наших людей та давало змогу заробити кошти на життя. Тепер вихованці нашого гуртка вивчають давню техніку ткацтва,  поєднюють з елементами новітніх технік, адаптуючи їх процес ткацтва в умовах та технічних можливостях сьогодення. Серед наших робіт ви можете побачити: мінігобелени, килимки, гердани та інші творчі роботи з використанням різних технік.

Скільки учнів займається в гуртку та в яких конкурсах та мистецьких заходах берете участь ?

 У нашому гуртку займається 18-ть дітей. Ми регулярно беремо участь у різних конкурсах і заходах , таких як : «Знай, люби свій рідний край» , «Великодні передзвони», «Український сувенір»,. Кожного року роботи наших гуртківців займають призові місця. В минулому році наша учениця Вацик Діана отримали диплом другого ступеня на всеукраїнському конкурсі «Знай і люби свій рідний край» ; Вацик Христина нагороджена дипломом  за зайняте  І місце в обласній виставці – конкурсі  народних ремесел «Знай і люби свій рідний край» ( 2015 р.); Левицька  Катерина нагороджена  грамотою за зайняте  І місце в обласній виставці – конкурсі  народних ремесел «Знай і люби свій рідний край» ( 2016 р.) ; Вацик Квітослава нагороджена  грамотою за перемогу у районному конкурсі-виставці «Знай і люби свій рідний край» ( 2017 р.); Стельмащук Вікторія  нагороджена  грамотою за перемогу у районному конкурсі «Знай і люби свій рідний край» ( 2017 р.).

За активну участь в роботі гуртка  нагороджені грамотами Надвірнянського районого центру дитячої творчості та національно-патріотичного виховання молоді:  Манів Єлизавета,  Ковалюк  Владислава,  Вольвин Надія-Христина,  Черленюк Оксана нагороджена  грамотою за зайняте  І місце в обласній виставці – конкурсі  народних ремесел «Знай і люби свій рідний край». Також  Черленюк Оксана виборола третє місце в номінації  «Декоративно-прикладне мистецтво»  на змаганнях  21 зльоту обдарованої молоді Гуцульщини  ( 4 квітня 2018 р. ,Верховина).

 

 В цьому році Ви створили панно,  приурочене до 110-чя з часу створення Надвірнянської  «Просвіти».  Звідки постало таке бажання ?

 

Директор Надвірнянського районого центру дитячої творчості та національно-патріотичного виховання молоді  Калин Руслана Львівна познайомила мене з дуже цікавою людиною, просвітянкою,   панею Аріанною Срібною. Вона бачила наші роботи на виставках та творчих звітах у Надвірній і запропонувала мені взятись за створення панно, приуроченого до 110-чя  створення Надвірнянської «Просвіти», я погодилась. Пані Аріанна  надала частику матеріалів для створення панно і графічне зображення герба Надвірнянської «Просвіти», який став головним елементом творчої роботи, а для оформлення цілісної композиції було використано елементи української символіки червону калину та молодий барвінок ( ці символи  запозичено з  творчої  роботи  вихованки нашого гуртка Оксани Черленюк ) .  Ця робота є досить велика за обсягом і дітям було важко її виконати, тому я взялась за неї сама. Все що вийшло ви бачите перед собою.

Які у Вас є мрії, плани на майбутнє щодо розвитку гуртка ?

 За час роботи з дітьми я побачила, що учні гуртка цікавляться історією та народними промислами, якими займались попередні покоління, зокрема ткацтвом. Діти з величезним бажанням створюють творчі роботи,  із задоволенням беруть участь у конкурсах, перемагають у різних номінаціях. І все це сприяє розвитку дітей, розширює їх знання про те,  як жили їхні предки, чим займалися. Набуті знання та вміння сприяють збереженню традиційних народних промислів,  якими займались наші предки. Дітям цікаво займатися у гуртку і на мою думку попри всі реформування місцевого самоврядування, передачу повноважень з одних відомств в інші необхідно забезпечити повноцінну роботу гуртків, адже в них займаються обдаровані діти,  які виховуються в душі українських традицій і стають їхніми носіями, які в майбутньому зможуть їх передати наступним поколінням.

Дякую за розмову та від імені нашої газети прийміть щирі слова подяки за Ваш вклад у збереження традиційного гуцульського промислу ткацтва та виховання дітей в українському національному дусі.

Спілкувався Всеволод Кисілевський

 

Share