Яремчанська бруківка – подалась в мандри за кращою долею ?

 Яремчанська бруківка – подалась в мандри за кращою долею ?

Небайдужа яремчанська громадськість та представники ЗМІ протягом кількох тижнів турбувалися за долю кам’яної дорожньої бруківки, яку після реконструкції центральної вулиці міста Яремча  вивозили в невідомому напрямку. Довіри до місцевої яремчанської влади у громади залишилося небагато, тож виникали підозри, що у спадщини Австро-Угорської імперії в Яремчі “виросли ноги” і вона подалась у мандри шукати кращої долі. Громаду Яремча дуже цікавить факт, навіщо взагалі було демонтувати бруківку, яка  має не тільки матеріальну, але й історичну цінність. І якщо вже демонтували, то чому вивезли з території міста. Чому не облікували бруківку та не склали на території одного з комунальних підприємств міста? Наші журналісти спробували провести своє розслідування. Спочатку вони з’ясували, куди,  ймовірно, може домандруватияремчанська бруківка з вулиці Свободи. Одним із місць остаточної дислокації може стати  Польща і Німеччина, також попитом стара бруківка з вулиць українських міст  користується в Австрії та Угорщині.

Хоча офіційно спроб перевезти кам’яну бруківку  через кордон не зафіксовано, але  фахівці у приватних розмовах стверджують, що цінний товар таки експортували і навіть називають ціну на чорному ринку в Європі - 6 євро за штуку. В Україні на чорному ринку орієнтовна вартість вічної по суті бруківки приблизно 200 доларів за квадратний метр. Як ми з’ясували нагальної потреби демонтовувати бруківку не було, але комусь дуже хотілося її добути. До речі, після демонтажу утворились урвища від 70 і більше сантиметрів. Зрозуміло тільки одне, що коли б місцева влада хоч трішки цікавилась інфраструктурними питаннями міста та по-господарськи підходила до історичної спадщини, то Яремче мало би нехай невеличку, але дуже привабливу для туристичної інфраструктури міста вулицю, викладену бруківкою часів Австро-Угорської імперії. Але, нажаль, за останні роки Яремче підраховує тільки втрати і перетворюється з перлини Карпат у нічим непривабливе поселення. Маємо надію, що завдяки публікаціям у ЗМІ та активній громадській позиції, яремчанська бруківка не стане окрасою Відня чи Будапешта, Варшави чи Берліна та чи будь-якого європейського міста, де місцева влада робить усе щоб зберегти старовинну автентичність своїх міст.

Наші журналісти спробували поспілкуватись із місцевими чиновниками з цього приводу, але розумних та логічних пояснень так і не отримали. Більш конкретну відповідь надав голова Яремчанської міської ради Василь Онутчак. Посадовець в першу чергу зауважив, що вулиця Свободи через територію Яремчанської міської ради є транспортною артерією державного значення і Яремчанська міська рада прямого відношення до проведення ремонтних робіт на даній ділянці не має. Також Яремчанський міський голова висловив занепокоєність з приводу демонтажу старинної бруківки, і повідомив, що Яремчанська міська рада проводить перемовини з даного питання та отримала  обіцянку, що демонтована бруківка буде повернена місту. Нажаль деталей з ким ведуться перемовини міський голова не уточнив.

Також з цього приводу  свою думку в коментарі нашому журналісту висловив депутат Яремчанської міської ради Олександр Гуменюк. «Дуже шкода, що Яремче втрачає свою історичну автентичність XIX – початку XX століть, яка дійшла до наших днів. У часи Австро-Угорської імперії Яремче розвинулось як курорт і варто все, що пов’язане з цим періодом, зберегти для наших нащадків та туристичної привабливості міста. Сьогодні в Європі докладають максимальних зусиль, щоб зберегти історичну спадщину своїх міст. Це стосується відновлення вулиць, викладених старою бруківкою, реставрації старих історичних будинків, ведення літописів міст та інших речей, які покликані зберігати історичну автентичність міст і тим самим приваблювати туристів. Нажаль, у нашому Яремчі такий досвід європейських міст не переймають, і внаслідок цього маємо втрати історичної спадщини. Випадок з демонтажем яремчанської бруківки в черговий раз свідчить про відсутність стратегії збереження історичної спадщини: пам’яток архітектури, інфраструктури тих самих вулиць, вимощених давньою бруківкою та й збереження речей побуту, робіт майстрів гуцульської різьби, якими славилася Яремчанщина», - зауважив депутат Яремчанської міської ради Олександр Гуменюк.

 

 Всеволод Кисілевський

Share