О.Мирослав. " Що потрібно знати про Великий піст? "

О.Мирослав.

Великий піст у 2016році розпочався 14 березня і триватиме до 30 квітня. Він так чи інакше змінює життя кожної сім'ї. Одні родини обмежують себе в їжі, дотримуючись звичайного або навіть строгого монастирського посту, інші  зосереджуються на духовних звичаях Великого посту, молитовному статуті. 
«Великий піст - це не тільки утримання від їжі, але  і благочестя», - з такими словами священики звертаються до своїх парафіян. Сенс Великого посту полягає у двох складових - Святій Чотиридесятниці та Страсній Седмиці. Свята Чотиридесятниця - це перші сорок днів Великого посту. Священики кажуть, що у ці дні людина рухається назустріч Богові.  А у Страсну Седмицю - останній тиждень Великого посту - Господь іде назустріч нам через Таємну Вечерю, Голгофу з її стражданнями і через своє Воскресіння.

Основними  засадами Великого посту є виключення з раціону м'ясної, молочної, рибної їжі та яєць. Але Великий піст - це не скерування до лікарні, попереджають служителі церкви і радять перед початком посту взяти благословення у священика, який обов'язково запитає про стан здоров'я людини і, якщо вважатиме за потрібне, пом'якшить піст. Крім обмеження в їжі, під час посту потрібно відмовитися від легковажних розваг.   
 Однією з важливих засад  Великого посту є відмова від лихослів'я, грубості, брехні. Піст - це шлях людини назустріч Богові.

 

Кожен тиждень Великого посту має своє значення та свої традиції .
Треба розуміти, що основною метою Великого посту є духовне очищення людини.

 Про те, як слід християнину поводити себе у час Великого посту запитував наш журналіст у настоятеля церкви  Різдва Івана Хрестителя (місто Яремче) отця Мирослава Бойка.

 

-         Прошу отця розповісти, що таке піст у житті практикуючого християнина?

-         Багато хто з нас досі не має реальної уяви про те, що таке піст і для чого він потрібен людині. Постувати зовсім не означає не їсти м'яса. Піст - це щось особисте, високе, невидима ниточка, що зв'язує нас з духовним Божественним світом, який допомагає нам пригадати, ким ми є насправді і для чого ми прийшли у цей світ.

 

- Як слід дотримуватись Великого посту ?

 - Як ніякий інший період церковного року, період Великого посту вимагає від нас напруження духовних сил, старанності у справі спасіння, отверезіння розуму і зберігання відчуттів.  У Великому посту, об'єднуючись і не заперечуючи одне одного, переплітаються між собою переживання духовного смутку і радості. Цей смуток, скорбота про свої гріхи, не повинен вводити нас у зневіру, а радість, пов'язана з духовним очищенням і надією на милосердя Боже, не повинна приводити до недбалості. Виконуючи церковний устав про піст, ми повинні слідувати царським шляхом, розуміючи, що не всі однаково можуть виконувати ці правила, кожен у міру свого духовного росту. Цим ми уникнемо хитрощів гордині і марнославства.

Церква строго засуджує тих, хто порушує Великий піст, але, діючи в дусі любові і милосердя Божого, не накладає правил постування у всій повноті на дітей, хворих, немічних та старих, не відчужує їх від участі в радості причащання і Пасхи. Але немічні тілом, так само як і здорові, зобов'язані під час Великого посту чинити справи любові і милосердя і, як і в інші пости, оберігати себе від гріхів.

Легше дотримувати піст, якщо від нього нічого не відволікає, коли можна зосередитися на духовному, подумати над помилками, зробити з цього висновки і покаятися. За старих часів на Русі-Україні під час Великого посту заборонялися всілякі розважальні заходи, відмінялися свята, закривалися м'ясні крамниці і навіть припинялися судові позови. 

 - На скільки піст корисний для фізичного оздоровлення організму?

- Багато вчених і медиків неодноразово доводили той факт, що піст здатний зціляти не тільки душу, але й тіло. Адже як ми харчуємося взимку? Переважно це макарони, картопля, різні м'ясні вироби, в основному жирна і важка їжа. Як результат за сезон людина інколи набирає близько 10% зайвої ваги і одержує низку хвороб через надмірну вагу і неправильне харчування.

Великий піст, який припадає на весну, дуже добре підготовлює організм до зміни пір року, очищує його від шлаків, готує до літа, щоб ми могли активно запасатися вітамінам.  Піст дає нам можливість харчуватися їжею рослинною, яка багата клітковиною і пектинами, сприяє зв'язуванню і виведенню шкідливих речовин, що нагромадилися в організмі. З одного боку, піст - це випробування, з іншого ж - справжні ліки для душі і тіла, які ми одержуємо як дар за нашу силу волі, стійкість, покаяння і смиренність.

- Хто звільняється від дотримання посту?

- Піст, у першу чергу, потрібен самій людині для духовного очищення, вдосконалення й зміцнення віри. Не дотримуватися посту можна тим, кому це може принести шкоду, - вагітним жінкам, дітям, хворим людям, тим,хто знаходиться в дорозі, особам похилого віку.

У християнстві прийнято вважати, що кожен визначає ступінь дотримання Великого посту за своїми можливостями. Зрозуміло, що дотримання суворого посту хворим нарівні зі здоровими може призвести до ускладнення хвороби і навіть більш серйозних наслідків. Тому хворі звільняються від дотримання посту, проте все ж слід порадитися з лікарем. Також звільняються від посту вагітні та діти до семи років з тим же уточненням. Наприклад, дитині, щоб дотримуватися посту, не обов’язково відмовлятися від білкової їжі, але можна відмовитися від солодощів.  

Дотримуючись посту, потрібно пам’ятати, що він відрізняється від звичайного голодування своєю духовною складовою. А тому той, хто постить, повинен більше уваги приділяти своєму духовному життю: молитися в храмі та вдома, читати Святе Письмо та християнську релігійну літературу, обмежити все те, що відволікає від спілкування з Богом, – перегляд телепрограм, слухання радіо, відвідування розважальних заходів. Якщо хтось перебуває у сварці чи тримає на когось гнів, необхідно примиритися з цією особою, бо гріхи гордості, гніву, осуду, ненависті, злоби позбавляють того, хто постить, всіх плодів його праці. Варто пам’ятати , що християнину протягом посту також обов’язково потрібно прийняти хоча б один раз таїнства Сповіді і Причастя.

Розмову вів Всеволод Кисілевський

газета "Життя Прикарпаття"

 

Share