В катехитичному центрі відбувся круглий стіл

В катехитичному центрі, поряд з Архікатедральним собором Святого Воскресіння УГКЦ, відбувся круглий стіл, присвячений унікальній знахідці, яку було виявлено під час ремонтних робіт у вівтарі собору в травні цього року.

 

Цією знахідкою є кам'яна брила розміром 50х58х12 см, на якій висічено інформацію про першу українську церкву середмістя Станиславова, а також про її жертводавців. Датується знахідка 1670 р. Написи здійснено тогочасною старослов'янською мовою. З однієї сторони заходиться напис, який засвідчує призначення каменя як пам'ятної таблиці, з протилежної — напис, датований 1907 р., здійснений за вказівкою архіпресвітера Станіславівської єпархії Василя Фацієвича.

Отож історія така. Згідно з написами на камені, перша церква у Станіславові датується 1670, а не 1601 роком, і була споруджена вона на тому місці, де тепер розташована івано-франківська синагога. Церква мала подвійну назву, а саме: "Воскресіння Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа та Введення в храм Пресвятої Богородиці, Приснодіви Марії".

Саме під час закладання фундаменту єврейської святині 18 травня 1895 року віднайдено цей наріжний камінь і дано на дослідження Архіпресвітеру Василю Фацієвичу, про що свідчить стаття в місцевій газеті «Кур'єр Станіславовскі». На межі ХІХ-ХХ століть проводили ремонт єзуїтського костелу, який отримала у власність греко-католицька громада Станіславова. При завершенні ремонту 1907 р. наріжний камінь першої української церкви Станіславова ХVII ст. вмуровано в престіл катедрального собору Св. Воскресіння, з відповідним про це написом на камені.

У круглому столі на тему "Наріжний камінь: Основи християнської духовності Станіславова" взяли участь Преосв. Владика Володимир Війтишин, архієпископ і митрополит Івано-Франківський УГКЦ, о. Юрій Новицький – настоятель Архікатедрального Собору, Тарас Лялик – голова Карпатського медіа-центру "Відкритий простір", а також історики, краєзнавці, археологи, архітектори, філологи, представники виконавчого комітету Івано-Франківської міськради.

Як зазначив у своєму слові владика Володимир, "ця пам'ятка належить Церкві, її віднайдено в храмі, але сьогодні ми хочемо дозволити науковцям її досліджувати, щоб остаточно пролити світло на історію української церкви в Івано-Франківську."

Варто згадати, що пам'ятний знак першій українській церкві було освячено главами УГКЦ, УПЦ КП та УАПЦ 5 травня 2012 р. під час урочистостей з нагоди 350-літнього ювілею надання місту Івано-Франківську магдебурзького права. Одразу після цих подій Господь відкрив людям місцезнаходження безцінної пам'ятки.

Share