Владика Миколай повернувся із зустріч єпископів Католицьких Церков східного обряду

Вчора Правлячий Архієрей Коломийсько-Чернівецької єпархії УГКЦ Миколай (Сімкайло) повернувся із зустріч єпископів Католицьких Церков східного обряду, яка щороку проходить під егідою Ради Єпископських Конференцій Європи. Впродовж 3-6 листопада в місті Орадя, що в Румунії, представники чотирнадцяти Східних Католицьких Церков, серед котрих чотирнадцять єпископів з України, говорили про нову євангелізацію в Католицьких Церквах східного обряду Європи.

Тема зустрічі «Ви будете моїми свідками: євангелізація в Католицьких Церквах східного обряду в Європі» є своєрідним закликом до нової євангелізації, про яку говорив Святіший Отець кілька років тому. Це ставить перед єпископами подвійне завдання: з одного боку, вилікувати, за ласкою Божою, духовну спустошеність, що її лишив після себе комуністичний режим, а з іншого - пом’якшити спотворення духовних цінностей, спричинене хвилею секуляризму, який тисне із світського середовища Західної Європи”, - сказав владика Богдан (Дзюрах), секретар Синоду Єпископів УГКЦ.

Розпочиналися робочі дні Божественною Літургією, яку служили різними мовами. У проповіді до присутніх Блаженніший Святослав, Глава УГКЦ, підкреслив «особливість стосунку Христа до своїх учнів, яких Господь в Євангелії називає друзями. А це означає, що Господь прагне поділитися з учнями своїм життям та дати їм найбільший дар - Святого Духа. Саме силою Святого Духа вони зможуть бути Його свідками у світі, не вагаючись навіть життя віддати за Христа. Той самий Святий Дух учинить Христових учнів вільними від страху і наповнить їхні серця справжньою любов’ю».

Перед зібраними виступав владика Сальваторе Фізікелла, голова Папської ради у справах нової євангелізації. У доповіді він пригадав слова Венедикта XVI з Апостольського послання «Ubicumque et semper»: «Приймаючи турботу своїх славних попередників, вважаю корисним запропонувати адекватні відповіді, щоб уся Церква, даючи себе відродити Святим Духом, показала сучасному світові місіонерський запал, здатний здійснити нову євангелізацію. Вона стосується передовсім Церков давнього походження, які, живучи в досить різних реальностях і, відповідно, маючи різні потреби, очікують різних євангелізаційних імпульсів». Аналізуючи цей вислів Святішого Отця, доповідач звернув увагу на необхідність давати «адекватні відповіді» на виклики сучасності, одним з яких є секуляризм, що спровокував глибоку кризу ідентичності в сучасної людини. Ця криза виявляється в дуже низькому рівні обізнаності християн з основними правдами віри, що призводить до нездатності захищати свою приналежність до християнської спільноти. Як наслідок – багато християн віддаляються від Церкви. Говорячи про «місіонерський запал», що має відродитися в Церкві під впливом Святого Духа, владика Фізікелла зауважив, що в ще не далекому минулому дехто хибно вважав, що достатньо лише давати свідчення життям, і не потрібно виразного проповідування Євангелія. Нині Церква, натомість, мусить із новим запалом проповідувати Христа, запрошуючи наслідувати Його. Врешті, пояснюючи «різноманітні реальності», що вимагають «різних євангелізаційних відповідей», доповідач представив роль, яку могли б відіграти Східні Католицькі Церкви в євангелізації європейського континенту. Особливо цінними в цьому контексті могли б бути Літургія, дияконія і краса, за посередництвом яких Східні Католицькі Церкви дадуть виразне свідчення Христові в наш час.

Наступним доповідачем був о. д-р Борис Гудзяк, ректор Українського католицького університету, який представив доповідь «Східні Католицькі Церкви: 20 років після падіння тоталітарних режимів і нова євангелізація». Як приклад нових підходів до проповідування Христа сучасній людині о. Борис подав проект побудови студентського центру в місті Львові, який здійснюється останніми роками. Зокрема, основа, на якій будуватиметься життя центру, є свідчення новомучеників ХХ століття.

Відомий митець і богослов о. Марко Рупнік, ТІ, у доповіді «Візантійське сакральне мистецтво в контексті нової євангелізації» відзначив, що євангелізація матиме успіх лише за умови, що самі євангелізатори будуть людьми, відродженими у Святому Дусі. Саме тому євангелізація передусім скерована до членів Церкви. Доповідач вважає, що в Європі зникло розуміння символу як здатності бачити в певній дійсності укриті послання, бачити Бога, присутнього в людській історії. Іншими словами, йдеться про здатність дивитися на світ очима Бога. Відродити цей духовний погляд на навколишню дійсність – це завдання, яке стоїть перед віруючими в наш час. У цьому процесі ключову роль, на думку о. Рупніка, відіграє досвід молитви і краса візантійського Богослужіння.

Джерело: Прес-служба єпархії за матеріалами департаменту УГКЦ

Share