День Соборності в Яремчі (Фото)

20 січня у будинку культури міста Яремча відбулись урочистості до дня Соборності України. З вступним словом до присутніх звернувся заступник Яремчанськаго міського голови Ігор Гладиш. У своєму виступі звернув увагу на вагомість цієї події в історії України. Після офіційної частини відбувся концерт за участю вихованців Яремчанської школи мистецтв та Яремчанського центру позашкільної роботи дітей та юнацтва.

Історична довідка.
Свято Соборності відзначаємо щороку в день проголошення Акта воз’єднання Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки, що відбулося в січні 1919 року. Офіційно в Україні це свято відзначається з 1999 року.
Історія цієї знаменної події бере свій початок у далекому 1918 році, коли у приміщенні Київського міського будинку вчителя було підписано Четвертий універсал, яким Українську Народну Республіку проголошено суверенною і незалежною державою. А 22 січня 1919 року  на Софіївській площі в Києві було проголошено Акт Соборності українських земель. Століттями роз’єднаний український народ визволився з неволі – Лівобережна Україна вийшла з Російської, а Правобережна – з Австоро-Угорської імперій – і воз’єднався в єдиній Українській державі:

«Віднині зливаються в одно віками відділені одна від одної частини України — Галичина, Буковина, Закарпаття і придніпрянська Україна — в одну Велику Україну. Сповнилися відвічні мрії, для яких жили й за які вмирали найкращі сини України. Віднині є тільки одна незалежна Українська Народна Республіка. Віднині український народ, звільнений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднати всі зусилля своїх синів для створення нероздільної незалежної Української Держави на добро і щастя українського народу», — пролунало 22 січня 1919 року на Софійському майдані в Києві.


Об'єднання УНР і ЗУНР стало моделлю цивілізованого демократичного державного утворення. Разом  з цим було укладено  карту  соборної УНР, на якій відображено усі українські етнічні землі, які у 1919 році були у складі України, зокрема  Кубань, Ставропілля, Чорноморщина, Східна Слобожанщина, Стародубщина (нині вони у складі Росії), Берестейщина і Гомельщина (Білорусь), Холмщина, Підляшшя, Надсяння, Північна Лемківщина (Польща), Південна Лемківщина (Словаччина), Мармарощина, Південна Буковина (Румунія), Придністров'я. На карті, над якою працювала група істориків і науковців, на основі архівних матеріалів виділені території компактного проживання українців.

Історичною предумовою до цієї події стало утворення  УНР та ЗУНР в листопаді 1918 року, і з цього моменту   розпочався процес об'єднання. Так, Українська національна рада надіслала до Києва свою делегацію для переговорів із гетьманом Павлом Скоропадським. Після зміни влади переговори велися з Директорією. 1 грудня 1918 року у Фастові був укладений «передвступний договір» про «злуку обох українських держав в одну». Третього січня 1919 року в м. Станіславові ( Івано-Франківську) Українська Національна Рада Західної Української Народної Республіки, як виразник волі всіх українців бувшої Австрійської імперії, проголосила за злуку ЗУНР з Наддніпрянською Українською Республікою в одноцільну суверенну Народну Республіку.  21 січня 1919 р. в  Хусті всенародні збори ухвалили приєднати до Української Народної Республіки Закарпаття.  
У всі часи українці берегли пам'ять про цю доленосну подію. Так, 22 січня 1973 року в Чорткові на Тернопільщині гурт молоді під орудою Володимира Мармуса вивішали жовто-блакитні прапори, за що хлопців ув'язнили в радянському концтаборі. Також 22 січня 1978 р. на знак протесту проти російської окупації біля могили Тараса Шевченка в Каневі спалив себе Олекса Гірник із Калуша.
В черговий раз українці відзначили цю подію 22 січня 1990 року. Тоді сотні тисяч українців узялися за руки, утворивши “живий ланцюг” від Києва до Львова, на згадку про проголошення Акту Соборності. Виголошення соборницької ідеї стало могутнім виявом прагненя  нації  до етнічної і територіальної єдності. Ті знаменні історичні події сформували підґрунтя для відродження незалежної соборної демократичної України та утвердження національної ідеї. 

Всеволод КИСІЛЕВСЬКИЙ
west-info.if.ua

 

Share