Інтерв’ю з головою Яремчанського міського суду Юрієм Марчаком

З нагоди професійного свята редакція регіонального часопису «Яремчансткий вісник» спілкувалась з головою Яремчанського міського суду Юрієм Марчаком.

15 грудня відзначають своє професійне свято працівники судової гілки влади нашої держави, яке було встановлено в Україні, «…ураховуючи роль судів у забезпеченні захисту прав і свобод людини і громадянина, в утвердженні принципу верховенства права та розвитку і зміцненні України як демократичної, правової держави…», згідно з Указом Президента України «Про День працівників суду» від 8 грудня 2000 року № 1318/2000. Судочинство в Україні - це невід'ємний атрибут цивілізованого громадянського суспільства. Він реалізує норми, передбачені Конституцією та законами нашої держави. Саме в суді розглядаються та з’ясовуються всі суперечливі питання, визначаються та караються винні. Як відомо, існує три гілки влади: законодавча, виконавча та судова, кожна з яких виконує свою роль у функціонуванні держави. До компетенції судів належить: видача санкції на арешт, обшук, а також розгляд справ, пов’язаних з усіма сферами життєдіяльності суспільства (визначення ступеня злочину і покарання задля забезпечення справедливості). Потреба у функціонуванні судової системи є надзвичайно важливою, її основою є професіоналізм суддів, високоморальне ставлення працівників суду до осіб, які є учасниками судових справ. Судочинство покликане забезпечувати правосуддя у рамках чинного законодавства нашої держави. Так, напередодні дня професійного свята працівників суду особливо хочеться дати високу оцінку роботі працівників Феміди - тих, хто, незважаючи на всі труднощі, чесно й віддано служить їй.

З нагоди професійного свята редакція регіонального часопису «Яремчансткий вісник» спілкувалась з головою Яремчанського міського суду Юрієм Марчаком.

- Юрію Івановичу, розкажіть коротко про себе та про те, що Вас спонукало обрати професію юриста?

Я народився неподалік від Яремча, у селі Ланчин. Вчився у Ланчинській середній школі, після завершення навчання працював у колгоспі, далі - служба в армії. Склалось так, що служити довелося у Києві у внутрішніх військах. Саме тут довелося зіткнутись з роботою правоохоронних органів. Ми здійснювали конвоювання, і тому доводилось бути присутнім при розгляді справ. Так власне і зародилась думка присвятити себе служінню правосуддю. Після звільнення з лав армії, я склав успішно іспити і став студентом юридичного факультету. Завершивши навчання, був направлений юрисконсультом у Ворохтянський лісокомбінат. За родом діяльності був народним засідателем у Яремчанському суді. У 90-х роках розпочалась реорганізація владних інститутів в Україні, і мені запропонували працювати в управлінні юстиції в Івано-Франківську консультантом по судовій роботі. Доводилось розглядати скарги, здійснювати виїзди у різні населені пункти області, і тоді я вирішив спробувати претендувати на посаду судді. У той час формувалась судова система молодої Української держави, і моя кандидатура була затверджена Івано-Франківською обласною радою першого демократичного скликання на посаду судді Галицького районного суду, потім працював головою Рогатинського районного суду, а тепер очолюю Яремчанський міський суд.

- Якими моральними якостями повинна бути наділена людина, щоб здійснювати правосуддя?

Важливу роль у здійсненні правосуддя відіграє особистість судді, професіоналізм та моральні якості. Суддя повинен бути цілеспрямованим, наполегливим та відповідальним за свою діяльність та прийняті рішення. Суддя постійно перебуває в центрі уваги всіх учасників судового процесу, його мова, репліки, жести, а навіть міміка піддаються контролю й оцінці присутніх у залі. Головним елементом професійності судді є ставлення до вимог законності та виконання всіх процесуальних норм. Вкрай важливими моральними якостями судді є чесність, справедливість, принциповість, неупередженість стосовно справ та людей. Саме вони сприяють повноті, об’єктивності, різнобічності вивчення обставин судових справ та прийняттю законного рішення, а також винесенню обґрунтованого вироку.

- Які функції покладено на голову суду?

Головною функцією суду є здійснення правосуддя, а голова місцевого суду представляє установу як орган державної
 влади, забезпечує належне функціонування суду: здійснює організаційне керівництво діяльністю суду;  організовує
ведення судової статистики;  представляє  суд  у  зносинах  з іншими органами державної влади, органами місцевого
 самоврядування, громадянами   та організаціями.

- Розкажіть, будь ласка, скільки суддів працює у Яремчанському міському суді?

За штатним розписом у Яремчанському міському суді працює троє суддів: голова Марчак Юрій Іванович, Гребик Любов Володимирівна і Гандзюк Дмитро Миколайович. Окрім того, у кожного судді є помічники та секретарі судового засідання. Також працюють консультанти, спеціаліст по комп’ютерних технологіях, секретар суду, архіваріус та технічні працівники. Усі працівники висококваліфіковані і належно справляються із своїми посадовими обов’язками.

- Скажіть, які справи віднесені до компетенції та подальшого розгляду Яремчанським міським судом?

Яремчанський міський суд є судом загальної юрисдикції і спеціалізується на розгляді справ: цивільних, кримінальних, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.

- Які справи у більшості випадків розглядає Яремчанський міський суд?

На сьогоднішній день більшість справ стосується дітей війни, чорнобильців, скарги на постанови ДАІ, оскарження рішень органів влади. Протягом 2011 року на розгляді Яремчанського міського суду перебувало 93 кримінальні справи, з яких 72 – розглянуто, по 49 - винесено вироки. 315 цивільних, з них розглянуто 242. Подано 24 апеляції на рішення, 12 справ апеляційний суд залишив без змін, 3 - скасовано, по 3-х апеляційне провадження закрито, 3 апеляційні скарги залишено без розгляду, ще 3 перебувають на розгляді в апеляційній інстанції. Стосовно адміністративних справ, про які я згадував на початку, яких є найбільше, то у провадженні протягом 2011 року перебувало 1256 справ, з яких розглянуто 1231 справа. З категорії справ про адміністративні правопорушення протягом поточного року у провадження суду перебувало 493 справи, з них розглянуто 479. Апеляційною інстанцією переглянуто 8 постанов Яремчанського міського суду по справах про адміністративні правопорушення , з яких скасовано 5 постанов, залишено без змін 3.

- Сьогодні у суспільстві є чимало нарікань на судову систему та окремих суддів. Мається на увазі судову гілку влади в цілому. На Вашу думку, чи досконала судова система?

Нарікання на судову систему були і будуть. Ви знаєте, що громадяни звертаються до суду для вирішення спорів, і неможливо, щоб обидві сторони були задоволені. Сама судова система майже виключає прийняття неправомірного рішення чи вироку. Судова практика доводить, що рішення першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційній та касаційній інстанції, що і виключає прийняття неправомірного рішення cуду.

- Юрію Івановичу, чи вірите Ви, що Україна колись зможе досягти європейських стандартів у сфері правосуддя. Яка Ваша думка щодо судів присяжних?

На мою думку, такі цілі потрібно ставити перед собою. Суд присяжних в окремих категоріях злочинів, особливо при розгляді важких злочинів, доречно було би впроваджувати. Єдине питання, це чисто технічне створення умов для здійснення такого правосуддя. Коли розглядати це питання трохи ширше, то ми повинні розуміти, що в першу чергу до цього повинно бути готове суспільство. Суди присяжних, як і європейські стандарти судочинства, є питанням майбутнього і бажанням влади делегованої народом і суспільством мати таку систему судочинства.

- На завершення нашої розмови, що побажаєте своєму колективу та колегам з нагоди Дня працівників суду?

Бажаю здоровя, наснаги до праці, добробуту, злагоди в родинах та Божої ласки в усіх справах та помислах.

Спілкувався Всеволод КИСІЛЕВСЬКИЙ

Регіональний часопис «Яремчанський вісник»

Share