Кінець Івано-Франківських ЖЕО
Друге пленарне засідання V сесій Івано-Франківської міськради ввійде в історію як переломний момент у можливому "реформуванні" комунальної сфери міста. Міська влада знову підняла питання доцільності існування ЖЕО.
Борговий зашморг ось-ось затягне шию ЖЕО. Житлово-експлуатаційні організації міста мають кілька мільйонні борги перед Пенсійним фондом України (ПФУ) та державною податковою адміністрацією. Чи не єдиний вихід із ситуації – оголошення про банкрутство та реструктуризація. Провести процедуру банкрутства буде не так легко, майно комунальної власності є обмежене щодо відчуження законодавством України. Однак часу на обдумування проблеми обмаль – вже наприкінці лютого податкова адміністрація згідно Податкового кодексу України має право подати до суду за несплату боргів. Рахунки ЖЕО відразу ж «заморозять», а це означає невиплату заробітної плати працівникам та неможливість надання послуг – прибирання вулиць, вивіз сміття і т.д. Борги комунальних підприємств нарощувалися практично протягом п’яти останніх років, стримувати ситуацію вдавалось завдяки державній дотації. Тільки перед ПФУ штрафних санкцій нараховано на 7 млн. гривень, а борг ЖЕО по несплаті страхових внесків складає близько 3,5 млн. гривень. Заборгованості перед ПФУ у місті не має тільки ЖЕО № 9. У пенсійний фонд зі скаргами постійно звертаються працівники ЖЕО, яким не зарахований пенсійний стаж останніх 2-3 років. Трудовий стаж зараховується при повній сплаті страхових внесків. На кожну недоплачену суму у ПФУ нараховують штрафну санкцію у розмірі 10%. Критичний фінансовий стан ЖЕО міста – наслідок неефективного менеджменту, що притаманно всім державним підприємствам. ЖЕО не витримує конкуренції з приватними підприємствами, які б значно ефективніше, а головне дешевше могли надавати аналогічні послуги. Наростання заборгованості перш за все пов’язують із економічно необґрунтованими тарифами на послуги. Заступник міського голови Івано-Франківська з питань ЖКГ Микола Саєвич, наводить приклада незначного підняття тарифів у Львові, що нібито дало можливість тамтешній комуналці вийти із кризової ситуації. Проте підняття тарифів – непопулярний крок, що потягне за собою неабияке обурення громадськості. Та й міська влада побоюючись за власну голову, ні за що не підтримала б таке рішення. Рятівним колом для житлово-експлуатаційних організацій стала можливість створення ОСББ. Мешканці, створюючи об’єднання співвласників отримали б змогу керувати і обирати підприємця, який би надав послуги по обслуговуванню будинку та прибудинкових територій. «З 2006 року борги ЖЕО в місті зростали. Єдиний фактор, який загнав у такі борги – структура адміністративних витрат. В Івано-Франківську 186 будинків відійшли в так-звані об’єднання співвласників будинкових комітетів, натомість кількість ЖЕКів не скоротилась», – зазначив Саєвич. Чому пан Саєвич «помітив» ситуацію, що склалася, тільки зараз, коли «когут вже дзьобнув», а не рік-два-три тому, «історія замовчує»...
Зрушення в комунальній галузі будуть лише тоді, коли у ЖЕО з’явиться альтернатива та конкуренція. Для цього мешканцям треба розраховувати точні витрати на кожен будинок, а не працювати за середніми для усього міста тарифами. Необхідно прибрати комунальні організації як посередника між постачальником і споживачем, неодноразово наголошував міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус. Як один із прикладів виходу із критичної ситуації – об’єднання кількох ЖЕО в одне підприємство. Якщо піти таким шляхом міському бюджетові вдасться зекономити 400 тис. гривень протягом року. Депутати Івано-Франківської міської ради, розворушуючи болісне питання комуналки, заговорили про персональну відповідальність міського голови за стан ЖКГ в місті. Під час сесії на цю тему сміливо виступив голова фракції ВО «Свобода» в міськраді Роман Онуфріїв. Його «спіч» міг свідчити тільки про те, що меру може і не вдасться «приручити свободівців», які складають більшість у раді.
«Будемо просити міського голову, щоб він особисто готував програму реформування житлово-комунальної сфери в місті Івано-Франківську, особисто доповідати і переконувати нас у процедурі санації, банкрутства чи створення комунальних підприємств. Щоб ми персоніфікували відповідальність за стан житлово-комунальної сфери. Управлінські рішення добре приймаються тоді, коли є персональна відповідальність, – наголосив Роман Онуфріїв. – Начальники ЖЕО вами призначені і довели до такого стану речей, а ми зараз маємо приймати управлінські рішення». Сподіватимемось, що історія минулої каденції Івано-Франківської міськради таки чомусь навчила мера та депутатів, і вони не блокуватимуть роботу ради вдаючись у політичні дискусії. Наразі, через ситуацію, що склалася, Івано-Франківська міська рада має намір на позачерговій сесії 15 лютого 2011 р. дати дозвіл на введення судом процедури банкрутства щодо дев’яти житлово-експлуатаційних організацій та двох комунальних підприємств – «Івано-Франківськліфт» і комбінату побутового обслуговування «Спецкомбінат». Одним словом, «дохазяйнувалися».
Довідка: ЖКГ Капітальний ремонт не проводився з часів СРСР. Каналізації З 38, 62 тис.км комунальних каналізаційних мереж 325 аварійні. Житловий фонд Вода Витрати питної води в середньому по Україні - 36,9%. Опалення 26 000 котелень в аварійному стані. Ліфти 86.2 тис. ліфтів, 30% з них працює понад 25 років. Джерело http://firtka.if.ua/ |
Авторські статті
|