Краснодвір – ініціатива, що змінила місто

Пройшов рівно рік, як була прийнята Стратегія розвитку території замку Краснодвір в місті Надвірна на 2020-2026 роки і можемо твердо сказати: замок став причиною великих змін.

І вперше в історії міста, громадська ініціатива, стала рушієм не тільки створення Стратегії, але й її реалізацій та ще й провела публічний звіт за підсумками року. А ще, реалізували 3 проєкти міжнародної технічної допомоги, 2 проєкти фінансовані українськими фондами та об’єднали небайдужих людей. Про все по порядку нище.

Місія стратегії: створити «Театр їжі замку Краснодвір». Прибуток соціального підприємства «Театр їжі замку Краснодвір» буде викоритовуватись виключно для досліджень історії міста.

Наша візія: ми пропонуємо пережити та надихнутись історією міста Надвірна в «Театрі їжі замку Краснодвір», створити досвід та емоції довкола спадщини міста Надвірна.

 

Ми прагнемо бути вірними фактам, справжній історії та автентичності замку Краснодвір. Ми не перебільшуємо і не вигадуємо історії заради розваг. Натомість, за допомогою ретельного дослідження ми відокремлюємо факти від художньої літератури та розповідаємо захоплюючу правду.

Ми дотримуємося найвищих стандартів у всій своїй роботі, від послуг, які ми надаємо відвідувачам, до заходів із збереження. Ми творимо відповідально, творчо, використовуючи найефективніші методи та засоби. Ми хочемо, щоб кожен досвід був яскравим, живим та незабутнім, який викликає емоції, а також стимулює розум. Ми хочемо надихати.

 

З метою реалізації Стратегії за рік зроблено (в розрізі стратегічних цілей):

Стратегічна ціль 1. Збереження

- проведено дослідження розчинів замку та їх порівняння з Пнівським замком

- виготовлено технічне завдання та робочий проект консервації руїн вежі;

- вивезено 47 автомобілів грунту, розрівняно горби, засипано рів біля паркана;

- проведено 4 екологічні акції, під час яких було покошено, вирубано чагарники, розчищено підвал та територію замку від сміття;

- висаджено 25 туй;

 - встановлено освітлення та камеру спостереження;

- активісти прийняли участь в навчанні кращих практик інтерпретації спадщини в рамках проекту «Спадщина для розвитку-ІІ: Підвищення управлінської спроможності малих громад України»;

- стали учасниками всеукраїнської мережі організації громадського суспільства GOHERITAGE;

- вивчено кращі практики залучення волонтерів до збереження спадщини;

- створено «Клуб замку Краснодвір»;

Стратегічна ціль 2. Збереження

- розпочато археологічні дослідження території між вежею та майбутнім візит-центром за участю волонтерів, учнів шкіл міста та студентів Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника;

- під час розкопок знайдено понад 20 артефактів;

- завершено та проаналізовано перший етап георадарних досліджень, на 22 профілях виявлено підземні аномалії;

Стратегічна ціль 3. Театр їжі замку Краснодвір

- виготовлено технічне завдання, ескізні пропозиції та 3д візуалізацію візит центру та театру їжі замку Краснодвір;

- виготовлено детальний план території та проведено його громадське обговорення;

- проведено дослідження, аналіз матеріалів для формування плану інтерпретації історії міста Надвірна та замку Краснодвір;

- з метою промоції замку видано інформаційну брошуру, виготовлено сувенірну продукцію: паперові сумки, екоторби, олівці, магніти, захисні маски;

- виготовлено 6 відеороликів про заходи проектів, знято 14 сюжетів та 2 кліпи;

- інформація про замок Краснодвір транслювалась на 7 телеканалах, в тому числі 2 відео сюжети на телеканалах СТБ та ІСТV.

 

Реалізувати заходи стратегії вдалося за допомогою проєктів міжнародної та національної технічної підтримки, зокрема:

2020р. – проєкт «Ревіталізація замку Краснодвір: створення центру інтерпретації історії міста Надвірна», (Програма підтримки ініціатив місцевих карпатських громад Єврорегіон Карпати-України).

2021р. - «Мистецька резиденція замку Краснодвір» (Український культурний фонд та Надвірнянська міська рада).

Також, 22 жовтня 2021 року Форумом в місті Надвірна розпочався новий проєкт «Волонтерська лабораторія заради порятунку спадщини замку Краснодвір», що фінансується Національним Фондом на підтримку демократії NED (США).

В рамках проєкту буде виготовлений дерев’яний кран за середньовічними кресленнями і він буде єдиним в Україні, також виготовлено Стратегічна оцінка проєкту ДПТ та ескізний проект підземного переходу між візит центром та Театром. Детальніше за проєктом слідкуйте на сторінках в соціальних мережах «Надвірна – шлях до Карпат» та «Клуб замку Краснодвір».

 

Володимир  ГРИНІШАК

дослідник, проєктний менеджер та СЕО

Share