В Надвірній відзначили 150-річчя Всеукраїнського товариства «Просвіта»

7 грудня, в Надвірнянському  районному будинку культури відбулись урочисті заходи з нагоди 150-річчя з часу створення  Всеукраїнського товариства ім.Т.Шевченка «Просвіта» за участі представників районної та міської влад, духовенства, просвітян області, району та міста, освітян, працівників культури, представників підприємств, організацій та установ,  громадських діячів. Також з Києва взати участь у урочистостях прибув Голова Укртрансбезпеки Михайло Ноняк. Мав приємну нагоду розділити святкування громади міста Надвірна, до дня 150 ліття товариства «Просвіта». Поспілкувався з просвітянами міста та району, обговорили проблеми і шляхи розвитку культурного та патріотично-духовного виховання молоді, - зазначив Михайло Ноняк.

Товариство «Просвіта» виникло в 1868 році у Львові з метою культурного розвитку, консолідації народної спільноти та піднесення національної свідомості українського народу як противага антиукраїнським течіям у культурному житті. Товариство сприяло культурному, освітньому та духовному розвитку українського народу, а саме відкривало бібліотеки, друкарні, книгарні, народні театри, кінотеатри, музеї, здійснювало постановку спектаклів на українську тематику, відзначення ювілеїв відомих українських діячів, визначних подій національного значення, організацію публічних читань, упорядкування українських шкіл.

 

Урочистості розпочались із спільного виконання Державного Гімну України та покладання квітів до пам’ятника Т.Г.Шевченку. Протопресвітер Надвірнянського Протопресвітеріату отець Андрій Бакота та Декан Надвірнянського Деканату УПЦ КП Митрофорний Протоієрей Олег Траско провели спільну молитву. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять тих, хто все своє свідоме життя присвятив боротьбі за утвердження української державності та національної ідеї, всіх Героїв України, які віддали своє життя в ім’я Батьківщини.  З історичною довідкою про виникнення та основну діяльність товариства виступив вчитель історії Надвірнянської ЗОШ №4 Олег Гричко.

З привітальним словом звернувся голова Надвірнянського районного об’єднання «Просвіта» ім.Т.Шевченка Богдан Березицький, який зупинився на основних напрямках діяльності районної філії та подякував представникам влади, працівникам державних структур та підрозділів, громадським діячам за плідну співпрацю та підтримку. Привітали просвітян і керівництво міста та району. Зокрема, міський голова Зіновій Андрійович розпочав свій виступ зі слів  Андрія Січинського: «щоб ця народна маса відчула своє національне достоїнство й узнала потребу існування нації як окремої народної індивідуальності, бо ніхто інший, а маса народу є підставою усього». 2018 року ми також відзначаємо 110-ту річницю утворення Надвірнянської філії товариства. У 1905 році інтелігенція Надвірнянщини вирішила створити в місті свою філію «Просвіти». Ініціативну групу, до якої входили адвокати з Надвірної Осип Чубатий та Іван Саноцький, учитель Іван Лилик, адвокат з Делятина Микола Лагодинський, очолив лікар Тадей Гриневич. У березні 1908 року товариство «Просвіта» у Львові дало згоду на її створення. Офіційно філію товариства «Просвіта» у Надвірній було відкрито 29 вересня 1908 року. Тому рішенням міської ради 2018 рік оголошено оком «Просвіти». Міський голова наголосив, що дух просвітництва пройшов важкий і тернистий шлях. Проте «Просвіта» вистояла, відродилась і стала духовним осередком всього українського народу.

Голова Надвірнянської районної ради Іван Гурмак, перший заступник голови Надвірнянської РДА Богдан Зеленчук та Надвірнянський міський голова Зіновій Андрійович нагородили просвітян спільними грамотами та подяками за активну громадську діяльність та особистий внесок у відродження та діяльність міського осередку ВУТ ім.Т.Г.Шевченка «Просвіта», за допомогу учасникам Революції Гідності, за волонтерську роботу по допомозі воїнам АТО, за пошуково-краєзнавчу роботу та видання книг про Героїв національно-визвольного руху на Надвірнянщині.

З привітальним словом виступив відповідальний секретар обласного об’єднання «Просвіта» Михайло Січка, який вручив громадським діячам почесні грамоти за активну культурно-просвітницьку та громадську діяльність. Зокрема, такою грамотою нагороджено і міського голову Зіновія Андрійовича.

Урочистості продовжились святковим концертом за участі колективів та солістів Надвірнянщини, а саме: народного аматорського хору «Феліціо» та тріо «Ягілочка» (керівник Наталія Байдак), Заслуженої артистки України Ольги Молодій та Заслуженого працівника культури Ганни Макось, Владислава Янцюка, Тетяни Некрас, Ірини Ільків, ансамблю вчителів с.Гвізд, вихованців Надвірнянського районного центру дитячої творчості та національно-патріотичного виховання молоді та інших.

Share