У Києві відбулась щорічна інвестиційна конференція для громад «Стратегічний розвиток та інвестиції»

 5-6 листопада в Києві відбулася друга щорічна інвестиційна конференція для громад «Стратегічний розвиток та інвестиції», яку організували програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) спільно з партнером програми Українським кризовим медіа-центром.

Конференція зібрала понад 350 учасників, серед яких представники 75 громад-учасниць програми USAІD DOBRE, представники бізнесу та інвестиційних фондів, виконавці проектів міжнародної технічної допомоги, центральних та регіональних органів влади, представники ЗМІ. Конференція проходить за підтримки програми Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) спільно з партнером програми Українським кризовим медіа-центром.

Зокрема,  у конференції взяли участь: віце-прем'єр-міністр — міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко, Джон Пеннел, заступник директора місії Агентства США з міжнародного розвитку в Україні, Білорусі та Молдові ; Беррі Рід, керівник програми USAID DOBRE;  Андрій Пишний, голова правління АТ «Ощадбанк»;   Костянтин Єфименко, Президент компанії Biopharma ;  Данило Білак, Голова наглядової Ради UkraineInvest (TBC).  

На сьогоднішній час в Україні створено 838 об'єднаних тергромад. Загалом планується, що до 2020 року в Україні буде створено близько 1450 ОТГ. Про це на відкритті дводенної Інвестиційної конференції для громад "Стратегічний розвиток та інвестиції" сказав віце-прем'єр-міністр — міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ Геннадій Зубко, "На сьогодні ми маємо 838 об'єднаних територіальних громад, де вже змінена система менеджменту: це є голова, є рада, можливість прийняття стратегії, можливість і, найголовніше, виконання цієї стратегії конкретно за напрямками, конкретно щодо створення тієї інфраструктури, яка дозволяє потім залучати інвестиції", — зазначив Генадій Зубко. Також він наголосив,

що до 2020 року об'єднання територіальних громад має бути завершене. За словами високопосадовця, перспективним планом передбачено 1216 ОТГ. Всього в Україні має бути 1400-1450 об'єднаних тергромад.

 Захід розпочався з привітання громад, які нещодавно пройшли конкурсний відбір і стали новими партнерами програми USAIDDOBRE. Прикартаття було представлено громадами , які утворили ОТГ та є учасниками Програми (DOBRE). Зокрема Надвірнянщина була представлена Ланчинецькою ОТГ в особі її голови Володимира Поповича. Очільник  Ланчинецької ОТГ розповів, що їх громада на конкурсній основі долучилася до Програми (DOBRE) і є вже перші результати. Ланчинецька ОТГ отримала грандові кошти в сумі близько 300 000 гривень. Також Володимир Попович сверджує , що співпраця з такими організаціями як Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та USAIDDOBRE  дає  змогу почерпнути позитивний досвід самоврядування  в ОТГ. Найважливішим аспектом співпраці з Програмою (DOBRE) є підготовка кваліфікованих кадрів для місцевого самоврядування. Також позитивним фактором є і фінансова підтримка громад. Програма (DOBRE) діятиме до 2021 року. Вже в 2019 році Ланчинецькій ОТГ вдалося залучити певні грандові кошти. В планах є провести реконструкцію центральної частини селища, а це реконструкція скверу імені Юрія Шкрумеляка . Планується зробити  сучасне нове освітлення, встановити бруківку та лавки, створити зону вайфай, обладнати місце для дозвілля молоді. 

 

Голова Ланчинецької  ОТГ розповів про те, що після обрання його головою  йому спільно з депутатським корпусом вдалося реалізувати ряд ключових позицій з передвиборчої програми.  Так за десять місяців з моменту створення ОТГ вдалося зробити перекриття даху двох корпусів школи в селі Добротів за кошти інфраструктурної субвенції, практично завершено роботи щодо відновлення фасаду ліцею в Ланчені, частково відремонтовано міст  між Ланчином і Саджавкою, облаштували належний проїзд через центральну частину селища Ланчин, замовили проект на розробку водопровідно-каналізаційних мереж по Ланчину, застосували метод державно-приватного партнерства і побудували міст через річку Слобужниця,  сформовали громадську раду при голові , затведили план культурно-масових заходів для ОТГ, в рамках якого в 2019 році було проведено День села Добротова, фестиваль духовної музики. Варто зауважити, що все це вдалося досягнути за десять місяців роботи голови Ланчинецької ОТГ Володимира Поповича.

 У свою чергу координатор комунікації децентралізації в Західній Україні Українського кризового медіа-центру Михайло Цьомик розповів,  що на даний час учасниками  Програми (DOBRE) є 75 ОТГ з семи областей  України. З Прикарпаття у 2019 році долучилось до  Програми (DOBRE) чотири громади : Ланчинецька, Дзвиняцька, П’ядицька і Тлумацька.  Програма DOBRE спрямує більшу частину технічної та фінансової допомоги на місцевий рівень, зокрема створюючи умови для нових Об’єднаних Територіальних Громад . Надає консультативну допомогу громадам , яккраще управляти ресурсами, підвищити якість комунальних послуг, стимулювати місцеву економіку та підвищити залученість громадян через  посилення  місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку, і водночас слугувати моделями та мотиваторами для інших громад, котрі планують об’єднання. Це допоможе побудувати більш широку суспільну підтримку для процесу децентралізації в цілому.   DOBRE провела  відбір на конкурентних та прозорих засадах і на даний час  надає   допомогу 75 об’єднаним територіальним громадам в різних  областях України. На сьогоднішній день вона охоплює 9 % від усіх ОТГ,  які створено в Україні. Основним критерієм відбору для участі громад в програмі –  це  демонстрація досягнень та прогрес , а також  бажання учасників черпати передовий досвід управління громадами.  Головним завдання цього проекту є покращення  стратегічного планування.Після відбору, кожна ОТГ проводить  зустрічі з ключовими учасниками з метою інклюзивного стратегічного планування. ОТГ розроблять або оновлять плани з залученням громади, котрі визначать поточний стан справ, основні виклики і проблеми для громади, та окреслять стратегію їх подолання. Результат цього процесу є  різним для кожної ОТГ.  Завдяки стратегічному плануванню кожна ОТГ визначає потреби в розвитку та створить плани для короткострокових (1-3 роки) та середньострокових (3-5 років) рішень. В них враховуються місцеві ресурси, існуючі галузі економіки, потенційні партнерства та визначені пріоритетні напрямки інвестицій, державно-приватного партнерства та залучення громади для підвищення виробництва та добробуту.  DOBRE надає  фінансування ОТГ для досягнення відчутних покращень в комунальних послугах. ОТГ виділять адекватні кошти зі своїх бюджетів, а DOBRE допомагає  їм  більш ефективно використовувати ресурси для покращення послуг та розвивати спроможність претендувати на кошти з Фонду Регіонального Розвитку. DOBRE створить орієнтири для кожної партнерської ОТГ після відбору та моніторингу їх прогресу на протязі терміну програми. DOBRE надає спеціальні гранти тим ОТГ, котрі продемонструють найбільші покращення.  

В цілому  Програма DOBRE позитивно впливає на посилення місцевого самоврядування, поглиблює демократію та сприяє стабільності. DOBRE побудує міцніші громади завдяки розвитку ОТГ, який ґрунтується на внутрішніх потребах громади та співпраці громадян зі своїм місцевим врядуванням для покращення життя. Партнерства між громадянським суспільством, приватним сектором та урядом призведуть до відчутних результатів, створюючи нові економічні можливості та покращуючи управління місцевими послугами. Досягнення цієї моделі врядування створюють приклад для інших громад України та поширять актуальність і вплив децентралізації. Для вимірювання цих та інших результатів DOBRE та оцінки діяльності і реальних покращень партнерських ОТГ, DOBRE проведе оцінку низки конкретних показників, серед яких: Більший рівень задоволення громадян послугами; Продемонстроване покращення якості послуг; Більший доступ громадян до інформації; Покращена прозорість в операціях та процесах ОТГ; Збільшення доходів з власних джерел; Більша участь громадян в прийнятті рішень ОТГ та іншій діяльності; Запроваджені в ОТГ інструменти електронного врядування; Вищий рівень довіри до ОТГ та впевненості громадян в її діяльності;Підтримка реформи децентралізації.

DOBRE також розробить індекс для оцінки роботи ОТГ за кількома функціями, в котрих можна буде бачити рейтинг громад і відслідковувати прогрес в часовому вимірі. На сьогоднішній день Програма DOBRE повністю завершила набір учасників в кількості 75 ОТГ і продовжуватиме з ними співпрацю, зазначив координатор комунікації децентралізації в Західній Україні Українського кризового медіа-центру Михайло Цьомик.  Також  він  наголосив , що інвестиційна конференція для громад «Стратегічний розвиток та інвестиції», яка проводиться вже вдруге дає можливість не просто поділитися досвідом та почерпнути нові знання для розбудови своїх громад, але і знайти інвесторів для реалізації своїх проектів. Наявність інформації про інвестиційні можливості громад даює змогу швидше знайти інвесторів, які готові вести свій бізнес на тереторії тієї чи іншої ОТГ. На даний чс маємо приклади такої успішної співпраці.

Повертаючись до роботи конференції,  то за два дні  учасники обговорили, як зацікавити потенційного інвестора та мотивувати його до співпраці, як обрати вірну інвестиційну стратегію та підняти інвестиційну привабливість об’єднаних громад. Громади-партнери програми DOBRE отримали можливість поспілкуватися та отримати рекомендації від провідних експертів та реальних інвесторів, які допоможуть напрацювати партнерські зв’язки та вибудувати чіткі алгоритми для сталого економічного розвитку на місцях.

У рамках конференції відбувся обмін найкращими практиками стратегічного розвитку; тет-а-тет зустрічі з інвесторами; воркшопи з експертами; обговорення актуальних викликів, що стоять на шляху розвитку ОТГ.

Всеволод Кисілевський

(учасник інвестиційної конференції для обєднаних  громад «Стратегічний розвиток та інвестиції»)

 

 

 

Share