Теофіль Кисілевський – особистість всеукраїнського масштабу (фоторепортаж)

 Теофіль Кисілевський – особистість всеукраїнського масштабу (фоторепортаж)Теофіль Кисілевський – особистість всеукраїнського масштабу (фоторепортаж)

 12 жовтня 2018 року  в селі Ільці на Верховинщині відбулася подія всеукраїнського значення. В місцевій школі з 12 до 17 години тривали культурно-освітні, мистецькі заходи з нагоди відкриття меморіальної дошки на історичній будівлі школи Теофілю Кисілевському.

Теофіль Кисілевський – особистість всеукраїнського масштабу (фоторепортаж)

Теофіль Кисілевський – особистість всеукраїнського масштабу (фоторепортаж)

 Така подія відбувається один раз на десятки або і більше років, тому для доброзичливого читача наводимо  повний текст надпису на меморіальній дошці - "Цей будинок - народну школу побудував спільно з жителями села Ільці на Верховинщині в 1892-1893рр. та 43 роки працював її управителем Теофіль Кисілевський (17.03.1851-06.05.1937рр) талановитий педагог, патріарх культурно - пізнавального туризму, визначний освітній, культурний, громадський діяч Гуцульщини. Тут же проживав багато років та зустрічався з визначними діячами української культури".

 Теофіль Кисілевський, був яскравою особистістю, освітянином, патріотом, краєзнавцем. У 1892-1893 роках побудував  школу в селі Ільці. Він є засновником гірсько-карпатського культурно-пізнавального туризму серед інтелігенції та студентів. Друзі лагідно називали його «дзядзьо». В літній період школа служила притулком для туристів-мандрівників. Теофіль Кисілевський завів гостьову книжку – «Пам’ятну книгу туристів», в якій залишали свої записи відвідувачі оселі директора. Одним з перших, хто записався в книгу, був майбутній політичний діяч, історик Дмитро Дорошенко, а також письменник Антін Крушельницький з родиною. Серед відвідувачів Кисілевського був талановитий художник Фотій Красицький (близький родич Тараса Шевченка). Українські Карпати важко уявити без Гната Хоткевича – організатора гуцульського театру, який теж побував у гостях п. Теофіля. Знаходили шляхи до школи і письменник Богдан Лепкий, етнограф Володимир Шухевич, політичний діяч з Великої України Микола Міхновський. Гортаючи сторінки книжки, знаходимо записи Івана Франка, який уже тоді не міг писати правою рукою. Це було останнє перебування великого Каменяра в Криворівні і Жаб’ю. За часів Західноукраїнської Народної республіки  в Ільцях зупинявся член Української Національної Ради Кирило Трильовський. Тут знаходили притулок політичні в’язні, втікачі з Росії – учасники революції 1905-1907 років, перебували українські січові стрільці. Змінювалися часи, але не змінювалася доброзичлива, національно-патріотична атмосфера будиночку над Черемошем в селі Ільці.

Освячення меморіальної дошки Теофілю Кисілевському зібрало представників різних гілок численного роду Кисілевських, які мали можливість і познайомитися, і поспілкуватися. Це один з унікальних родів в Україні, який зберіг з покоління в покоління відомості про своїх родичів з часів Київської Русі. Першим представником цього роду був воєвода Київський скандинавського походження Святольд ( до прийняття ним хрещення Svenold), який служив при князях Ігорю, Святославі, Ярополку. До наших днів збереглися відомості про те, що при укладенні договору з Візантією 945 року значиться його підпис як соправителя Русі, адже після вбивства князя Ігоря древлянами його син Святослав був малолітнім. Також з архівних документів часів Речі Посполити знаємо, що воєвода Київський, оборонець православ’я  Адам Кисіль 1648 р. теж належав до цього старинного роду. У більш пізніші часи рід Кисілів-Кисілевських став дуже численним. Одна з великих віток цього роду поселилась на Західній Україні : Волині, Галичині та Буковині і в основному була представлена священичими родинами. Одним з славних представників цього роду був Теофіль Кисілевський, який народився родині в Ізидора Кисілевського, священика з Тернопільщини. Теофіль Кисілевський поселившись в Ільцях  спільно з громадою села побудував народну школу та біля півстоліття був її управителем. Меморіальну дошку презентували Ільцям члени родини Теофіля Кисілевського, яких було на урочистих заходах більше п’ятнадцяти осіб. Серед них були: праправнук Теофіля, актор  Роман Біль, який розказав, як він ще дитиною разом з мамою відвідував село і слухав розповіді про знаменитого прадіда; лікар Микола Рекетчук, Орест Рекетчук, Василь Бахталовський, Ігор Кисілевський, редактор газети «Життя Прикарпаття» Всеволод Кисілевський з сином.

Варто зауважити, що громада села Ільці разом з педагогічним колективом школи організували теплий прийом родини Теофіля Кисілевського. Присутні насолоджувались виступами творчого гурту «Гуцулята» Ільцівської загальноосвітньої школи, слухали пісні у виконанні вихованців школи, відвідали шкільну кімнату музей присвячену Теофілю Кисілевському, куштували неперевершеної смакоти гуцульські страви, ходили стежками по яких у свій час ходив Теофіль Кисілевський. До наших днів збереглася будівля школи, ще ростуть горіх і липа, які посадив Теофіль. На жаль не зберігся гостинний будинок в якому Теофіль Кисілевський приймав подорожуючих серед, яких відомі особистості, що сьогодні становлять невід’ємну частину української історичної та культурної спадщини. Як свідчать перекази місцевих мешканців у повоєнний час радянська окупаційна, безбожницька влада зруйнувала будинок, але пам'ять про щоденну працю  Теофіля Кисілевського спільно з громадою села Ільці живе і відроджується, а час радянського терору згадують тільки із зневагою. Під час круглого столу привяченого особистості Теофіля Кисілевського, Ільцівський сільський голова (староста) Джоголюк Василь Михайлович висловив сподівання про те, що в будинку старої школи буде створено музей, а директор Ільцівської загальноосвітньої школи Манич Людмила Дмитрівна повідомила, що підготовлено всі документи про присвоєння школі імені Теофіля Кисілевського. Багато праці, щоб все задумане здійснилося докладає краєзнавць  Ігор  Остафійчук. І власне присутність таких людей як пан Ігор вселяє надію, що в Ільцях буде не тільки музей Теофіля Кисілевського, але і відродиться туристично-краєзнавчий центр Гуцульщини, який будуть відвідувати люди з усіх куточків України, а родина Теофіля Кисілевського буде сповнюватись рарістю, що справа їх славного предка відродилась і живе.

Всеволод Кисілевський

 (Використано матеріали краєзнавця з с. Ільці Верховинського р-н.  Ігоря Остафійчука)

Share