Видатному надвірнянцеві Адаму Буневі виповнилось 90 років

Видатному надвірнянцеві Адаму Буневі виповнилось 90 років

Третього липня цього року відзначив свій дев’яностолітній ювілей видатний надвірнянець, лікар та просвітянин Адам Бунь. В цей день представники Надвірнянської просвіти отець-духівник Роман Григораш, Ганна Мохнач,       Любов Кепещук, Всеволод Кисілевський завітали в гості до ювіляра щоб висловити свою повагу видатному надвірнянцеві. Кому доводилось спілкуватися з Адамом Бунем  знає  його як веселого,  жартівливого та  енергійного співрозмовника.

 

 Адам Бунь народився  3 липня 1928 року. Його батько Атаназій працював на нафтовій рафінерії у Надвірній. Дитячі роки пройшли у Надвірній. Після завершення навчання в школі вступив до Станіславського державного медичного інституту. Після закінчення навчання в медичному вузі Адам отримав диплом рентгенолога і його залишили працювати у Станіславі лікарем мобільного ренгенпункту. Як розповідає сам Адам Бунь завдяки цій роботі вдалося побувати в районах тоді ще Станіславської області. В той час Адам познайомився зі своєю майбутньою дружиною Іванкою Маркович – уродженкою Лемківщини  з села  Монастирець біля Перемишля тепер територія Польщі.  У післявоєнні часи її сім’ю переселили на Тернопільщину у село Винятинці Заліщицького району. Там вона закінчила середню школу та вступила до вступила до Станіславського медичного інституту. Тут Іванна Маркович познайомилась з Адамом Бунем, а в 1955 році вони одружилися. Далі доля їх завела  до  міста Косів. Адам Бунь був призначений лікарем- рентгенологом в Косівську районну лікарню. Через свою патріотичну українську позиції, любов до української мови піддався цькуванню та посяганню на своє життя з боку комуністичної зарази в особі головного лікаря Косівської районної лікарні. З етичних міркувань не називатиму особу цієї підлої комуністичної ураїноненависниці, яка наполегливо рекомендувала молодому рентгенологу Адаму Буню вести всю медичну документацію виключно російською мовою. Після відмови Адама вести медичне діловодство на російській мові підла комуністка вирішила підступно позбавити його життя. В ренген-апараті,  на якому працював Адам Бунь, було замінено захисну свинцеву пластину на звичайне скло. Результат не забарився, Адам отримав понаднормове випромінення. Захворів. Все тайне стало явним. Ренген-кабінет було закрито у зв’язку з тим що він не відповідає технічним нормам. Справжній злочин приховали. Після цього випадку Адам Бунь з дружиною переїхав до Надвірної, перекваліфікувався на лікаря- офтальмолога. В Надвірній  подружжя Бунів влилося в медичний колектив районної лікарні. Там протягом багатьох років вони працювали лікарями районної лікарні: Адам Бунь – офтальмологом, а Іванна Бунь – ЛОР спеціалістом.

Сьогодні Адам Бунь гордиться своїми дітьми і онуками : дочкою Олександрою, яка пішла по стопах своїх батьків і працює лікарем в Надвірнянській центральній лікарні та сином Ростиславом, який є доктором технічних наук, професором Національного університету «Львівська політехніка». Не так давно його,  доктора технічних наук, професора кафедри прикладної математики Інституту прикладної математики та фундаментальних наук Національного університету «Львівська політехніка» Ростислава Адамовича Буня нагороджено Кавалерським Хрестом Ордена «За заслуги Республіки Польща» за видатні заслуги у викладацькій і науково-дослідній діяльності та розвиток польсько-української наукової співпраці. Особливою гордістю Адама Буня є його онуки. Вони виховувались у домі своїх дідуся і бабусі у Надвірній. Сьогодні онук Андрій захистив кандидатську дисертацію і працює у Технічному університеті міста Дельфт (Нідерланди). Внучка Мар’яна закінчила Івано-Франківський  національний  медичний університет. Онук Володимир здобув ступень  магістра в Національному університеті «Львівська політехніка». Внучка Галина також здобула вищу освіту , ступень магістр.

   У свої 90 років Адам Бунь нагромадив величезний життєвий досвід. Його розповіді про життєві історії можна слухати до безконечності, адже в основі кожної з них є справжні події з життя.

Всеволод Кисілевський

 

Share